1

Zorin Os İnceleme

Paylaş

Hangi Linux sürümünü incelesem diye ararken bu sefer de gözüme Zorin Os’u kestirdim. Daha öncede kısa da olsa bir süre kullandığım için de hemen incelemesini yazma kararı aldım. Lafı da daha fazla uzatıp sizleri sıkmadan hemen incelemeye geçelim.;

Görsellik:

Zoris OS görsellik anlamında size çok fazla seçenek sunuyor core sürüm ile ister Windows benzeri arayüzü kullanabilir istersenizde Gnome arayüzünü kullanabilirsiniz. Eğer Zorin Os’a biraz ödeme yapıp Ultimate sürümü alırsanız da Mac Os benzeri tema ile de onu kullanmanız mümkün. Fakat ücret ödeme vb’den gözünüz korkmasın hiç bir ödeme yapmadan da kolaylıkla indirip kullanabilirsiniz. Tek eksiniz bir kaç ekstra özellik olur ki bunlar da hayati özellikler değil. (Tüm yazılarımda olduğu gibi yazı boyunca sağ taraftan işletim sisteminin resimlerine ulaşabilirsiniz. Böylelikle görsellik gibi kişiden kişiye değişecek bir maddeyi kendiniz de değerlendirebilirsiniz.)

Perfomans:

Perfomans konusunda Zorin beni yarı yolda bırakmadı. Gerek sanal makine üzerinde gerekse de tek işletim sistemi olarak kullanırken hiç bir sorun ile karşılaşmadım. Sadece diğer işletim sistemlerine göre bir nebze daha yavaş açıldığını gözlemledim (bu o anlık bilgisayarın bir sorunu da olabilir tabii ki ama 2-3 kere denedim kapatıp açmayı diğer Linux dağıtımlarından çok az da olsa bir yavaşlık seziyorsunuz.) Günlük işlemlerde, internette ve desteklenen oyunlarda ise hiç bir sıkıntı olmadığını. Debian dabanlı diğer sistemler ile üç aşağı beş yukarı aynı perofmansı verdiğini söylemek mümkün. Yani kısaca özetlemek gerekirse minumum sistem gereksinimleri destekliyorsa bilgisayarınız Zorin Os’u gönül rahatlığı ile kurup büyük bir zevkle kullanabilirsiniz.

Sürücü Desteği:

Sürücü desteği konusunda hiç bir sıkıntı yaşamayacağınız da bir diğer gerçek. Donanım yöneticisi ile ister açık kaynaklı, ister kapalı kaynaklı sürücüleri kolaylıkla kurabiliyorsunuz.

Özelleştirme:

Bu kısıma başlamadan önce şunu söylemeliyim ki bu anlatacaklarım ücretsiz sürüm yani Core sürümünde olan özelleştirme seçenekleridir. Eğer bir miktar para ödeyip Ultimate sürümünü alırsanız çok daha fazla özelleştirme seçeneğiniz olacağını ekleyeyim.

Özelleştirme konusunda en çok seçeneği sunan dağıtımlardan biri de  büyük ihtimalle Zorin OS’tur. Masaüstünü İster Wİndows ister Gnome gibi yapma, Temanızı istediğiniz renge kavuşturma, yazı tiplerini, boyutlarını ayarlama, Panel’in boyutunu büyütme, küçültme yerine değiştirme gibi aklınıza gelen gelemeyen bir çok seçeneği Zorin size sunuyor ve sadece bir kaç tık ile işletim sisteminizi istediğiniz gibi özelleştirebiliyorsunuz. Bu nedenle de asla ben Zorin Os’un şurasını beğenmedim, renklerini beğenmedim gibi bir bahane bulamıyorsunuz.

OLUMLU VE OLUMSUZ YANLARI:

OLUMLU:

  1. Debian tabanlı olması sayesinde program bulma zorluğu çekmemeniz.
  2. Kendi mağazası olması.
  3. Bir çok özelleştirme seçeneği sunması.
  4. Farklı işletim sistemlerinden gelenler için benzer arayüz sunması.
  5. Kolay kullanılabilir (eski Ubuntu sürümleri benzeri) bir donanım yöneticisinin olması. Bunun sayesinde bir kaç tık ile sürücülerinizi indirip, kurabilmeniz.

 

OLUMSUZ: 

  1. Ultimate sürümü için bir ücret talep edilmesi.