0

Zorin Os 15 Yenilikler

Paylaş

Zorin os görselliği ile dikkat çeken dağıtımlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Kolay kullanımı, Ubuntu temelli olması, özelleştirme seçeneklerinin çok fazla olması ile bir çok kullanıcı Zorin Os 15 Yeniliklertarafından tercih edilmeyi başarıyor. Yeni sürümüyle birlikte de bu başarısını devam ettirmeyi amaçlıyor. Gelen yenilikler arasında;

1) Zorin Connect:

 

Gelen yeniliklerden belki de en büyüğü Zorin Connect uygulaması oluyor. Telefonunuz ile bağlantı yapmanızı sağlayan bu uygulama Kde connect ve GSconnect temel alınarak geliştirilmiş. İlk denemelerimde sorunsuz bağlanan bu uygulama görsel arayüzü ile de dikkatimden kaçmadı. Sistemin genelinde yer alan görsellik uygulamada da devam ediyor.

2) Gnome 3.30 ve Linux Kernel 4.18

Yeni sürüm ile birlikte Gnome masaüstü ortamının 3.30 sürümüne geçilmiş, çekirdek olarak ise 4.18 sürümü kullanılmış. Bu bağlamda geliştiricilerin iddiası olarak daha hızlı çalışması ve daha performanslı olması yenilikler arasına alınsa da günlük kullanımımda önceki sürüme göre çok da bir değişiklik gördüğümü söylersem yalan olur.

3) Yeni Tema ve Karanlık Mod :

Zorin’in görselliğinden bu kadar bahsedip de yeni temadan bahsetmek olmazdı. Gerek koyu temada gerekse de açık temada gayet göze hitap eden bir arayüzü size sunuyor. Saate göre bakarak akşam saatlerinde otomatik olarak siyah temaya geçiyor. İsterseniz günün saatine göre ekranınızın parlıklığını da kendi ayarlayabiliyor. Önceki sürümlerden alışkın olduğumuz özelleştirme seçenekleri ise aynı şekilde bulunuyor.
=> Yeni Dokunmatik Ekran Modu:
 

Yeni sürüm ile birlikte birde dokunmatik modu sisteme eklenmiş bulunuyor. Dokunmatik bir cihaz ile  Linux kullanmak isteyenler için de böylelikle Zorin Os en iyi tercihlerden biri haline gelmiş oluyor.

4) Flatpak Desteği:

Yeni sürüm ile birlikte Flatpak desteği de sisteme eklenmiş bulunuyor.

Diğer Yenilikler:

  1. Rahatsız etme modu eklenmiş.
  2. Yapılacaklar uygulaması güncellenmiş.
  3. Renkli emoji desteği gelmiş.
  4. Yeni varsayılan tarayıcı Firefox olmuş. (Bildiğiniz gibi eski sürümlerde Chromium geliyordu.)
  5. Microsoft Exchange desteği eklenmiş.
  6. Yeni yazı tipi eklenmiş.
  7. Thunderbolt 3 desteği getirilmiş.