Zorin Os 15.2 İnceleme - Ali Yatarkalkmaz

Zorin Os 15.2 İnceleme

Zorin Os İnceleme

Zorin Os 15.2 İnceleme

En sık kullanılan ve adını sıkça duyduğumuz Zorin Os’un incelemesinin blogumda artık çok eskidiğini fark edip yeni bir Zorin Os İnceleme yazısı oluşturmaya karar verdim. Zorin Os Ubuntu Lts sürümü üzerine kurulmuş özellikle görselliği ve özelleştirme seçenekleri ile dikkat çeken bir dağıtım. Yaklaşık (Core sürümünün) 2.1Gb boyutlu bir İso dosyası bulunuyor. Zorin Os’u kendi sitesi üzerinden indirebilirsiniz.

Zorin Os’un birden fazla sürümü bulunuyor bunlar;.

Zorin Os Lite:

Lite sürümü adından da anlayabileceğiniz gibi düşük donanımlı bilgisayarlarda rahatça çalışmak üzerine oluşturulmuş sürümü. Diğer sürümlerden en büyük farkı masaüstü ortamı olarak sadece XFCE seçeneği sunması olarak karşımıza çıkıyor.

Zorin Os Education:

Bu da yine adından anlaşılabileceği üzere eğitim amaçlı kullanıma göre özelleştirilmiş bir sürüm. İçerisinde eğitim odaklı yazılım ve oyunlar bulunuyor.

Zorin Os Core:

Bugün incelemesini de yapacağımız sürüm. Günlük kullanım için en uygun olan sürümü olarak karşımıza çıkıyor.

Zorin Os Ultimate:

Ultimate Zorin Os’un ücretli sürümü olarak karşımıza çıkıyor. Ücretli sorumun diğer sürümlerden farkı kurulum desteği vermesi, kurulu olarak daha fazla oyun ve yazılım sunması. Birde belki de en önemli fark macOS, Gnome ve Ubuntu benzeri masaüstü arayüzü sunması.

Kurulum:

Zorin Os 15.2 İnceleme

Kurulum aşaması gayet basit. Sade arayüzlü kurulum arayüzü ile çok basit bir şekilde kurulumunu yapabiliyorsunuz. Daha önce hiç bir işletim sistemi kurmadıysanız bile okuya okuya aşamaları yapabilirsiniz.

İlk İzlenim ve Görsellik:

İlk açılışta bizi mavi ve beyaz ağırlıklı bir tema karşılıyor. Tasarım göreceli bir kavram olsa da bu mavi beyaz ağırlıklı ve sade tema açıkçası benim hoşuma gidiyor. Kullanımı gayet basit olan bu arayüzde aradığınızı rahatlıkla bulabiliyorsunuz. Özellikle ilk kez bir Linux dağıtımı kuran kişi böyle bir arayüz ile karşılaştığında endişeye kapılmadan, ne nerede diye kendine sormadan veya menüler arasında kaybolmadan rahatça kullanabilir. Mavi – beyaz tema da içine bir huzur verir 🙂 Tabii ki mavi beyaz sevmeyenler için bu rengi değiştirme seçeneği olduğunu da belirtmeme gerek yok sanırım 🙂

Yazının sonunda yer alan galeriden siz de sisteme ait resimleri görerek kendi keyfinize uyup uymadığına karar verebilirsiniz.

Performans ve Donanım Desteği:

Performans olarak Core sürümünün diğer dağıtımlardan %10 kadar daha ağır olduğunu söyleyebilirim. Fakat donma, kasma, takılma vb gibi problemler yaşatmıyor. Donanım desteği olarak da Ubuntu üzerine kurulu olduğu için sıkıntı yaşamıyorsunuz. Tabii ki çoğu üreticinin Linux’ü desteklememesinden dolayı bazı ürünlerin sorun yarattığını da unutmamak gerek.

Özelleştirme Seçenekleri:

Zorin Os 15.2 İnceleme

Özellikle Ultimate sürümünde bu kısımdan tam puan almayı başarıyor Zorin Os. Fakat tüm özelleştirme seçeneklerini kullanabilmek için Ultimate sürümüne para vererek geçmemiz gerekmesi de bizleri üzmüyor değil. Ücretsiz sürümünde de bir çok özelleştirme seçeneği sunuyor olsa da yine de bazı seçeneklerin kapalı olması insanı üzmüyor değil.

Bunun yanında biraz da seçeneklerden bahsedecek olursak tema renklerinden masaüstünüze kadar aklınıza gelebilecek her şeyi özelleştirme seçeneği sunuluyor. Bu konuda ücretsiz sürümünün bile yeterince seçenek sunduğunu söylemem mümkün.

Zorin Connect:

Zorin Os’un bir diğer güzel yani ise Connect uygulaması. Tıpkı KDE Connect’de olduğu gibi telefonunuz ile bağlantı kurmanıza yardımcı olan bir araç sunuyor. Bu da Zorin Os’a da büyük bir artı katıyor.

Türkçe Dil Desteği:

Bu konuda da bizi üzmüyor Zorin. Türkçe dile çevrilmeyen çok az yer gördüm ki onları da gerçekten arayıp bulmam gerekti. Bu konuda Zorin geliştiricileri gerçekten güzel iş çıkarmış.

Yüklü Gelen Uygulamalar ve Mağaza:

Bu konuda da diğer dağıtımlarda olduğu gibi ihtiyacımızın fazlasını Zorin bize sunuyor. Günlük kullanım ve ofis kullanımı için fazlası ile yeterli seçenek bizlere sunuluyor. Zorin’de bir mağaza yazılımı olması ve tek tıkla bir çok uygulamayı kurabiliyor olmamız da bir diğer artısı.

Sonuç 5/5

İlk defa bir dağıtım incelememde tam puan verdim. Önce ücretli bir sürümünün olmasından dolayı puan kıracaktım fakat ücretli sürümü var diye ücretsiz sürümü tamamen boşaltmaması sadece bir kaç ufak özelleştirme seçeneğinin kısılmasından dolayı buna da gönlüm el vermedi. Tabii ki bu ayarların ücretsiz sürümde de olmasını ücretli sürümün sadece destek olmak isteyenler için bir sürüm olması iyi olabilirdi.

Bunun yanında performans olarak gayet akıcı çalışması, herhangi bir donma, kasma olmaması, arayüzünün gayet şık ve özelleştirilebilir olması, telefonumuzu bağlamak için Zorin Connect’i sunması ile benden tam puanı aldı. Siz de görüşlerinizi yorum bölümünde belirtebilirsiniz.

Galeri:

[Best_Wordpress_Gallery id=”14″ gal_title=”Zorin Os”]
Share

Benzer Yazılarım...

6 Yorum

 1. gokhan dedi ki:

  Ellerine sağlık Hocam yararlı bir yazı olmuş.

 2. Bahadır dedi ki:

  Teşekkürler tam da böyle bir site arıyordum. Zorin core kullandım bir süre ama lutriste lol oynamakta sıkıntı yaşadım. Daha doğrusu oyuna giremedim bile. Yine de sevdiğim bir işletim sistemi oldu ve aklımda usbde duruyor hâlâ. Windows yanına kurmuştum ama Windows format atınca haliyle bu da silinmiş oldu belki gene kurarım bakalım. Önerdiğiniz dağıtım var mıdır?
  Lubuntu, Xubuntu, Linux mint, Peppermint, Manjaro Linux, Mx Linux, puppy Linux, Ubuntu, birkaç tane de ismini unuttuğum var denedim. Kullanım amacım windowstan daha hızlı stabil şekilde internette gezinmek ve lol falan çok ağır olmayan oyunlar oynayabilmek.

  • Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

   Lol bildiğim kadarı ile Linux’de desteklenmiyor. Sadece wine vb gibi yöntemler ile kurulabiliyorsa kurulur o da çok akıcı olmayacaktır. Bunun dışında dağıtım seçerken genellikle en çok görselliğine bakıyoruz. Blogumda 50’den fazla dağıtımın incelemesi var hepsine bakıp hoşunuza gideni kurabilirsiniz 🙂
   Yorumunuz için çok teşekkür ederim.

   • Bahadır dedi ki:

    Lutris adlı uygulama (wine içinde gömülü sanırım) lol destekliyordu ama 2 gün uğraştım çıkamadım işin içinden. Simgesi geldi, hesap yazma yeri geldi gerisi gelmedi. Puppy Linux önerir misiniz peki hız için?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir