0

Ziyaretçi Sayımızı Artırma Yolları

Paylaş

 Bir çoğumuz sadece zaman geçirmek, biraz eylenmek ve kendimize hobi olması için blog yazsak da okunduğumuzu bilmek hepimizin hoşuna gidiyor. Bu nedenle de her ne kadar pek umurumuzda olmadığını söylesek de okunmak ve daha fazla okuyucumuzun olması hepimizin hoşuna giden bir durum. Bu nedenle daha önceleri de bu konuya değinmiş olsam da bugün yeniden toplu ve daha ayrıntılı bir şekilde bu konuya değinmek istiyorum. Lafı daha fazla uzatmadan hemen yapabileceklerinize geçiyorum;

1) Güncel ve Özgün Olun:

Artık bu kelimeleri ezberlediğinizden eminim. Artık size sıkıcı geldiği hatta belki okumadan geçtiğinizi de düşünüyorum. Fakat maalesef gerçek şu ki hem iyi bir blog sahibi olmanın hem de çok kullanıcıya sahip olamanın altın kuralı özgün olmanız ve sürekli güncel olarak kalmayı başarmanız.  Sürekli güncel konuları takip eder ve blogunuzu bu doğrultuda ÖZGÜN içerikler ile güncel tutmayı başarırsanız zaten başarıya giden en büyük adımı atmış olursunuz.

2) Konuk Yazarlık Yapın:

Yeni kullanıcılar elde etmenin en iyi yolu kendinizi daha büyük bir kesime tanıtmak, kendinizi tanıtmanın en iyi yolu da bilinen büyük bloglarda konuk yazarlık yapmak. Büyük ve konuk yazarlık uygulaması olan sayfalara yazılarınızı göndererek kolaylıkla yeni kullanıcılar elde edebilirsiniz.

3) Kullanıcıların İstediğini Sunun Seo Esiri Olmayın:

Seo yapacağım diye up uzun anahtar kelime dolu metinler hazırlamayın. Okuyucularınıza istediği bilgiyi sunun gereksiz bilgi ve verileriden kaçının zaten gerisi gelecektir.

4) Seo Çalışmanızı Eksiksiz Yapın:

“Bir üste seonun esiri olma dedin şimdi eksiksiz yap diyorsun” diyebilirsiniz. Hemen açıklık getireyim seo çalışmanızı yazılarınıza anahtar kelimeler doldurarak yapmanız onun eseri olmanızı sağlar fakat meta tagleri eksiksiz ve doğru kullanmak, blogunuzun açıklamasını iyi eklemek, bakclink almak, Google Search Console gibi platformlara sitenizi eklemek sizi büyük bir adımla öne geçirecektir.

5) Ne Yazdığınızı Bilin:

Her kesimden okuyucu çekmek için olur olmadık konularda doğruluğu bile belli olmayan bilgiler paylaşmayın. Gerçekten ne yazdığınızı bilerek yazın. Yazdığınız yazıyı önce kendiniz okuyun ve içinize sinmezse asla o yazıyı paylaşmayın. Gerçekten içinize sinen, “bu yazıyı ben yazdım” diyebildiğiniz yazılarınızı paylaşın. Böylelikle gerçekten birbirinizi anlayabileceğiniz bir okuyucu topluluğunuz olur ve onları kaybetmeniz çok daha zordur.

6) Rakipleriniz İle Yarışın:

Gerektiğinde konuk yazarlık yapıp rakiplerimiz ile işbirliği yapsak da onların sitelerini ve yazılarını iyi analiz edip her zaman onlardan daha fazla bilgiyi okuyucularınıza sunamyı amaçlayın. Böylelikle hem arama motorları sizi daha fazla sevecek ve üst sıraya taşıyacaktır hem de okuyucularınız sizde aradığı bilgiyi daha dolu dolu bulacağı için bir sonraki aramasında sizi tercih edecektir. Tabii burada rakipten kastım sürekli çatışma halinde olmanız, onları kötülemeniz değil. Bu sadece tatlı bir rekabet. Burada unutmamamız gereken nokta az sayıda blog yazarı olarak hepimizin birbirimize ihityaç duyduğumuz olmalı 🙂

7) Diğer Blogları Okuyun ve Yorum Atın:

Bu sayede hem diğer blog yazarlarını sitenize çekmiş olursunuz, hem yeni bir çevre edinmiş olursunuz hem de yorumlarınız ile bir çok yeni kullanıcıya ulaşmış olursunuz. Yorumunuzu beğenen kullanıcılar “aaa bu adam neler yazmış acaba” diyerek blogunuza gelir, blogun sahibi zaten kendisini ziyaret edeni ziyaret edecektir ve yine size uğrayacaktır. Böylelikle yeni kullanıcılar elde etmekte önemli bir aşamayı daha kat etmiş olursunuz. Bunun yanında da her yorumda intenret sitenizin adresini de bırakacağınızdan backlink de elde etmiş olursunuz. Bir taşla iki kuş!

8) Okuyucularınızın İsteklerine Yanıt Verin:

Blogunuza gelen yorum ve iletileri dikkate alın. Okuyucular ne istiyorsa elinizden geldiğince onlara sunun. Tabii bunu yaparken blogunuzun benliğini bozmamaya özen gösterin. Burada önemli bir nokta da blogunuza gelen her yorumun değerini bilin, hepsini dikkate alın ve en önemlisini hepsini tek tek yayınlayın. Neyse bu önemli değilmiş buna bir şey yazmaya gerek yok diye düşünmeyin.

9) Sabırlı Olun:

Asla hemen pes etmek yok bunu bir kenara yazın ve sürekli bakın. Hiç bir zaman bir kaç hafta içerisinde binlerce kullanıcıya ulaşmanız mümkün olmayacak belki haftalarınızı belki aylarınızı hatta belki yıllarınızı alacak ama siz özgün olmaya devam ettikçe, güncel kalmayı başardıkça elbet onlar sizi bulacak unutmayın ve pes etmeden sabırla devam edin.