0

Yeni Yılda Yenileniyorum#2

Paylaş

Serinin ilk yazısını Burada yazmıştım ve genel olarak yapacaklarımdan Yeni Yılda Yenileniyorum#2bahsetmiş. Bu yazımda ise bu iki günde yaptıklarıma, daha sonrasında aşama aşama neler yapacağıma daha ayrıntılı değineceğim.
İlk olarak yaptıklarımdan başlayacak olursak;

  1. Sitemin temasını baştan aşağıya değiştirdim ve gerçek anlamda bir blog gibi görünmesini sağladım. Sitemin temasının değişmesi ile birlikte kullanımı daha kolay bir site yaptım. Bunun yanında kategorilere erişim de daha kolay bir hal aldı. Artık aradığınız yazıları daha kolay bulabilecek ve son yazılarımı daha kolay görebileceksiniz.
  2.  Seo kapsamında Backlink çalışması yaptım ve başta forum siteleri olmak üzere bir çok siteye backlinklerimi bıraktım. Böylelikle hem arama motorlarının sitemi daha çok taramasına hem de Alexa sıralamamı az da olsa yükseltmeyi hedefledim. İşe yarayıp yaramadığını ise zamanla göreceğim.
  3. Yine seo uğruna html kodları ile biraz boğuştum ama meta taglerimi baştan aşağıya yeniledim. Gereksiz olanları çıkardım, düzenlemem gerekenleri düzenledim ve tabii ki eksik olanları tamamladım.
  4. Google Search Console’yi daha etkin kullanmaya başladım. Normalde olanlara ek 2 yeni site haritasını daha yolladım.
  5. Robot.txt dosyamı düzenledim ve arama motorlarının sitemi daha aktif olarak taramasını sağlamaya çalıştım.
  6. Günün boş olmasını da değerlendirip 4 günde 1 yazı düzenim doğrultusunda yıl sonuna kadar yetecek yazı stoğu da yaptım. Artık yıl sonuna kadar ben olmasam bile yazılarım gelmeye devam edecek.
  7. Reklam sayılarını ve yerlerini de serinin ilk yazısında belirtiğim gibi düzenledim. Artık 2 reklam değil 1 reklam olacak bu da yazı aralarında değil sitemin logosunun yanında yer alacak Böylelikle sitede çok yer kaplamadan, insanların yazıyı okumasını zorlaştırmadan üst köşede tek başına takılacak 🙂

Yakın Bir Zamanda Öncelikli Olarak Yapacaklarım:

Bugün sınavlarımın bitmesi, yapacak bir işim olmaması vb sebeplerden ötürü oturdum ve uzun uzun internette dolaştım. Bu dolaşmam sırasında hem takip ettiğin bloglara göz attım hem yeni bloglar keşfettim hem de blogger ve seo adı geçen bütün yazıları tek tek okudum. Sonuç olarak yanlış veya eksik yaptığım bir çok sorunu düzeltim. Bir çok yeni yazı fikri buldum ve bunları not aldım en önemlisi ise siteme gerçek anlamda “kişisel blog” demek için yapmam gerekenlere baktım. Sonuç olarak gördüm ki “kişisel” adlı kategorimde çok az yazı var bunların da çoğu sitemin gelişimi hakkında durum böyle olunca bu “kişisel” kategorisini canlandırmaya ve blogumda kendim hakkımda daha çok içeriğe yer vermeye karar verdim. Bu doğrultuda 4 günde 1 düzenimi bozmadan normal yazılarımı paylaşmaya devam edeceğim. Fakat bunun haricinde belli bir plan olmadan sık sık kendi hakkımda da içerikler paylaşacağım. 4 günde 1 yazım doğrultusunda normalde ayın 15’inde”blog yazarlığı meslek olabilir mi?” adlı  yazım gelecekti bugün bunu da değiştirdim ve artık bu yazım ayın 19’unda gelecek 15’inde ise şimdiye kadar internet dünyasında açtığım sitelerim bunları açarken neler öğrendiklerim vb içeren ve büyük bir heves ile yazdığım yazım gelecek.

Gelecek Yıldan İtibaren Uzun Dönemde Yapacaklarım:

Artık YouTube dünyasına girmeyi ciddi ciddi düşünmeye başladım. Bu doğrultuda okulumun 1.döneminin bitiminde ki tatilde YouTube’ye ilk resmi girişimi yapmayı planlıyorum ve içeriklerimi artık videolar ile desteklemeyi düşünüyorum.  Daha sonrasında ise 2 yeni site planım var bunları da değerlendirip bunları da hayata geçirmeyi planlıyorum. Zaman ile hangileri gerçeğe dönüşür hangileri hayal olarak kalır bunu da göreceğiz.