Yeni Domaine Geçiş Süreci ve Problemler - Ali Yatarkalkmaz

Yeni Domaine Geçiş Süreci ve Problemler

Bildiğiniz gibi bir kaç gün önce yeni domainim olan www.aliytrklkmz.com adresine geçtim. Bu geçişte yaşadığım sorunlar, olumlu yanları vb de size aktarmak istedim. Fakat bundan önce Yeni Domaine Geçiş Süreci ve Problemleryaşadığım tüm sorunlarda bana yardım eden, tüm sorularıma bıkmadan cevap veren Gökhan  Abiye bir kez daha çok teşekkür ediyorum.

 

İlk Geçişte Yapılacaklar:

 1. İlk olarak domaini alıp gerekli cname düzenlemelerini yaptıktan sonra  aşağıda yer alan kutucuğa tik atmanız çok önemli aksi halde sitenize girmek isteyen alan adınızın başında www olmadan giremezler yani aliytrklkmz.com yazarlarsa sitenize ulaşamaz ve www.aliytrklkmz.com yazmak zorunda kalırlar.

 2. İkinci olarak yapmanız gereken sitenizin güvenli değil uyarısından kurtarmaktır. Bunu yapmak için ilk olarak blogger paneline girip Ayalar> Kullanıcı ayarlarına girmeniz gerekmekte daha sonra Genel kısmında yer alan “Blogger Taslak’ı Kullan” kısmını evet yapmanız gerekiyor.

İşlem bununla bitmiyor tabii daha sonra tekrar Ayarlar> Temel seçeneğine gelip buradan “https” başlığı altındaki iki seçeneğe de “evet” demeniz gerekmekte. Artık güvenli değil sorununu çözmüş olacaksınız.

Not: Burada size iki ufak not bildirmek istiyorum ;

 • Blogger taslağı ilk etkinleştirdiğiniz de temel seçeneği altında https bölümü etkin olmayabiliyor. Böyle bir durumda tarayıcınızın çerezlerini silip tekrar deneyin o olmazsa farklı bir tarayıcıdan o da olmazsa son çare olarak mobil cihazınızdan girip yapmayı deneyin. Ben bu etkinleştirmeyi mobil cihazım üzerinden etkin hale getirebildim. Bilgisayardan girdiğimde maalesef devre dışı görünüyordu bu bölüm.
 • Bu ise birinciye göre daha önemli bir sorun ki o da https aktifleştirdikten sonra sitenize bağlanamayıp “bağlantı beklenmedik şekilde kapandı” uyarısı alabiliyorsunuz. Bunun tam olarak sebebini öğrenemesemde çözümünü deneme yanılma ile buldum. Çözüm olarak yapmanız gereken önce https’yi devre dışı bırakıp daha sonra sadece https kullanılabilirliğini aktif yapmanız. https kullanılabilirliğini aktif yaptıktan bir kaç sonra yönlendirmeyi de aktif yapınca bir sorun olmuyor (en azından bende olmadı 🙂 )
     3. Google Search Console’ye yeni domainizi eklemeyi unutmayın. Blogunuzu ekleyin daha sonra           yeniden site haritalarınızı da gönderin böylelikle yeni sitenizin indekslenmesini kolaylaştırmış             olacaksınız.

Yaşadığım Sorunlar:

 1. Blogger taslağı kullan dediğim halde bilgisayarımda https kısmı görünmüyordu.
 2. Https aktifleştirinci siteye bağlanılmıyordu.
 3. www olmadan siteye girmiyordu.
 4. Google Adsense reklamları devre dışı kaldı. Maalesef bunun çözümü biraz uğraştırıcı oldu ve yeniden başvuru yapmak zorunda kaldım 🙂
 5. Alexa sıralamam .blogspot.com’da iken dünya: 1.900.000’lere Türkiye ise 45.000’lere kadar inmişti maalesef .com’a geçince bunlarda sıfırlandı. Artık sıfırdan bir başlangıç yapmak zorunda kaldım. Tabii aynı şekilde backlinklerime de veda etmek durumda kaldım. (Neyse ki backlinkleri kaybetsek de Blogger sağolsun google indeksilerimizi vb kaybetmemizi engelliyor ve verdiğimiz .blogspot.com olan linklerimiz otomatik olarak .com’a yönlendiriliyor. Böylelikle en azından kullanıcılarımızı kaybetmemiş oluyoruz ve sitemize aliytrklkmz.blogspot.com adresi ile girmeye çalışanlarda otomatik olarak aliytrklkmz.com’a yönlenmiş oluyor.

Devam Eden Problemlerim

Aslında devam eden son bir problemim kaldı ki o da daha önce siteme girmeyen bir cihazdan siteme aliytrklkmz.com yazıp girmeye çalışınca hata veriyor. www.aliytrklkmz.com yazmam gerekiyor. Fakat saçma ve tuhaf olan bir kez www.aliytrklkmz.com yazdıktan sonra sonraki girişlerde aliytrklkmz.com yazsanız da siteme girilebiliyor. Böyle saçma bir soruna maalesef bir çözüm bulamadım 🙂

Google Adsense reklamlarını ise aktifleştire bilirsem o konuya ayrı bir yazımda değinmeyi düşünüyorum.

Share

Benzer Yazılarım...

İlk yorumu yapın

 1. Gökhan TEKİN dedi ki:

  Alan adın tekrar hayırlı olsun kardeşim.
  Evet bahsettiğin sorun yani adres çubuğuna www yazmadan siteye girememe sorunu halen var, fakat bu düzelecektir. Çünkü ilk resimdeki kutucuğa tik işareti koymuşsun. Sorun bir kaç gün içinde düzelecektir.
  Tekrar hayırlı uğurlu olsun inşallah, sana şans getirsin. 🙂

 2. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Sağol abi 🙂 Bende mecbur bekliyorum artık düzelmezse başka bir çare bulmaya çalışacağım.

 3. Ephendy dedi ki:

  https://support.google.com/blogger/answer/1233387?hl=en&visit_id=1-636534307837914482-3934218844&rd=1#ts=1734115

  bu adreste google nin BLOGGER için 4 adet "A" kaydı DNS adresi bulunmakta..

  Domain hesabınıza girerek DNS AYARLARI DÜZENLEME segmentinden 4 adet "A" kaydı oluşturarak bu problemi giderirsiniz..

 4. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Yaptım ama maalesef olmadı. Ya bende bir sorun var yada bloggerde

 5. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  İsimtescile sorunu bildirdim sagolsunlar hemen ilgilendikler dnslerde hatalar varmış düzelttiler. Bir kaç saat içinde sorun kalmayacakmis. Yani artık domain ile ilgili bir sorunum kalmadı.

 6. Gökhan TEKİN dedi ki:

  Gözün aydın Ali, www yazmadan da sitene giriliyor. Yani wwww sorunu düzelmiş. 🙂

 7. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Sağol abi sonunda o da düzeldi:) artık bir sorunum kalmadı.

 8. Arif ÖZTÜRK dedi ki:

  Alan adınız hayırlı olsun. Biraz uğraştıcı oluyor galiba domaine geçmek.

 9. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Evet maalesef acemilikten dolayı ilk geçiş biraz sıkıntı oldu 🙂 artık farklı bir site açar da domain alırsam daha kolay olur gibi 🙂

 10. Yönetici dedi ki:

  Bu tarz bir sorunla karşılaşırsanız, site.com alan adını basit bir hostinge bağlayıp .htaccess dosyasından yönlendirme yapabilirsiniz.

 11. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Yorumunuz için teşekkür ederim. Bir daha böyle bir sorun ile karşılaşırsam denerim 🙂

 12. Yönetici dedi ki:

  ALEXA'yı boş ver gitsin 🙂

 13. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Adsense onayımı da yeniden aldım. Artık Alexa umrumda değil ki 20 günde 6.5 Milyona indim. O da eski değerine gelir yakında 🙂

 14. Yönetici dedi ki:

  Adsense'i neden baştan aldın? Blogger'dan kazançlar sekmesinden almamış mıydın?

 15. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Evet oradan da almıştım fakat .com'a geçince o hesabı kullanmamıza izin verilmedi. Blogspot ile alınan blgospot ile kullanılıyormuş. .com için yeniden başvuru yapmak zorunda kaldım neyse ki yeniden onay geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir