0

Yeni Domaine Geçiş Süreci ve Problemler

Paylaş

Bildiğiniz gibi bir kaç gün önce yeni domainim olan www.aliytrklkmz.com adresine geçtim. Bu geçişte yaşadığım sorunlar, olumlu yanları vb de size aktarmak istedim. Fakat bundan önce Yeni Domaine Geçiş Süreci ve Problemleryaşadığım tüm sorunlarda bana yardım eden, tüm sorularıma bıkmadan cevap veren Gökhan  Abiye bir kez daha çok teşekkür ediyorum.

 

İlk Geçişte Yapılacaklar:

  1. İlk olarak domaini alıp gerekli cname düzenlemelerini yaptıktan sonra  aşağıda yer alan kutucuğa tik atmanız çok önemli aksi halde sitenize girmek isteyen alan adınızın başında www olmadan giremezler yani aliytrklkmz.com yazarlarsa sitenize ulaşamaz ve www.aliytrklkmz.com yazmak zorunda kalırlar.

  2. İkinci olarak yapmanız gereken sitenizin güvenli değil uyarısından kurtarmaktır. Bunu yapmak için ilk olarak blogger paneline girip Ayalar> Kullanıcı ayarlarına girmeniz gerekmekte daha sonra Genel kısmında yer alan “Blogger Taslak’ı Kullan” kısmını evet yapmanız gerekiyor.

İşlem bununla bitmiyor tabii daha sonra tekrar Ayarlar> Temel seçeneğine gelip buradan “https” başlığı altındaki iki seçeneğe de “evet” demeniz gerekmekte. Artık güvenli değil sorununu çözmüş olacaksınız.

Not: Burada size iki ufak not bildirmek istiyorum ;

  • Blogger taslağı ilk etkinleştirdiğiniz de temel seçeneği altında https bölümü etkin olmayabiliyor. Böyle bir durumda tarayıcınızın çerezlerini silip tekrar deneyin o olmazsa farklı bir tarayıcıdan o da olmazsa son çare olarak mobil cihazınızdan girip yapmayı deneyin. Ben bu etkinleştirmeyi mobil cihazım üzerinden etkin hale getirebildim. Bilgisayardan girdiğimde maalesef devre dışı görünüyordu bu bölüm.
  • Bu ise birinciye göre daha önemli bir sorun ki o da https aktifleştirdikten sonra sitenize bağlanamayıp “bağlantı beklenmedik şekilde kapandı” uyarısı alabiliyorsunuz. Bunun tam olarak sebebini öğrenemesemde çözümünü deneme yanılma ile buldum. Çözüm olarak yapmanız gereken önce https’yi devre dışı bırakıp daha sonra sadece https kullanılabilirliğini aktif yapmanız. https kullanılabilirliğini aktif yaptıktan bir kaç sonra yönlendirmeyi de aktif yapınca bir sorun olmuyor (en azından bende olmadı 🙂 )
     3. Google Search Console’ye yeni domainizi eklemeyi unutmayın. Blogunuzu ekleyin daha sonra           yeniden site haritalarınızı da gönderin böylelikle yeni sitenizin indekslenmesini kolaylaştırmış             olacaksınız.

Yaşadığım Sorunlar:

  1. Blogger taslağı kullan dediğim halde bilgisayarımda https kısmı görünmüyordu.
  2. Https aktifleştirinci siteye bağlanılmıyordu.
  3. www olmadan siteye girmiyordu.
  4. Google Adsense reklamları devre dışı kaldı. Maalesef bunun çözümü biraz uğraştırıcı oldu ve yeniden başvuru yapmak zorunda kaldım 🙂
  5. Alexa sıralamam .blogspot.com’da iken dünya: 1.900.000’lere Türkiye ise 45.000’lere kadar inmişti maalesef .com’a geçince bunlarda sıfırlandı. Artık sıfırdan bir başlangıç yapmak zorunda kaldım. Tabii aynı şekilde backlinklerime de veda etmek durumda kaldım. (Neyse ki backlinkleri kaybetsek de Blogger sağolsun google indeksilerimizi vb kaybetmemizi engelliyor ve verdiğimiz .blogspot.com olan linklerimiz otomatik olarak .com’a yönlendiriliyor. Böylelikle en azından kullanıcılarımızı kaybetmemiş oluyoruz ve sitemize aliytrklkmz.blogspot.com adresi ile girmeye çalışanlarda otomatik olarak aliytrklkmz.com’a yönlenmiş oluyor.

Devam Eden Problemlerim

Aslında devam eden son bir problemim kaldı ki o da daha önce siteme girmeyen bir cihazdan siteme aliytrklkmz.com yazıp girmeye çalışınca hata veriyor. www.aliytrklkmz.com yazmam gerekiyor. Fakat saçma ve tuhaf olan bir kez www.aliytrklkmz.com yazdıktan sonra sonraki girişlerde aliytrklkmz.com yazsanız da siteme girilebiliyor. Böyle saçma bir soruna maalesef bir çözüm bulamadım 🙂

Google Adsense reklamlarını ise aktifleştire bilirsem o konuya ayrı bir yazımda değinmeyi düşünüyorum.