Yeni Bloggerlere Tavsiyeler - Ali Yatarkalkmaz

Yeni Bloggerlere Tavsiyeler

Yeni blog açacak arkadaşlara edindiğim tecrübelerden bahsetmek ve bir kaç ip ucu vermek istiyorum.

Yeni Bloggerlere Tavsiyeler

1)Ne Yazacağınızı İyi Seçin:

Benim de blogumu ilk yaptığımda düştüğüm hataya düşmeyin ve önünüze gelen her konuda yazmaya çalışmayın. Kendinize bir konu belirleyip tüm yazılarınızı bu konu etrafında yazın. Bir blogda tüm konulara değinmek hem seo açısından hem de okuyucular açısından eksi puan olabiliyor.

2)Hemen Para Kazanmayı Düşünmeyin:

İlk hedefinizin para kazanmak olması sizi başarısız yapacak en büyük etmendir. Para kazanmayı her zaman ikinci hatta üçüncü aşamalara bırakın bunlardan önce bir şeyler öğrenmeyi, yeni blogger arkadaşlar edinmeyi, kendinizi geliştirmeyi, iyi bir okuyucu yazar ilişkisi elde etmeye çalışın.

3)Seo’ya Dikkat Edin:

Bu konulara ilk başladığınızda seo vb gibi kelimelere uzak olabilirsiniz. Fakat unutmamanız gereken size en çok kullanıcı getirecek yer arama motorları arama motorları ile de iyi anlaşabilmeniz için yapmanız gereken iyi bir seo çalışması.

4)Diğer Blogları okuyun:

Diğer blogları okumanız hem nerelerde yanlış yaptığınızı gösterecek hem de size yeni içerikler bulmanız konusunda yardımcı olacaktır. Bunların yanı sıra yeni blogcu arkadaşlar da edinebilirsiniz.

5)Yazılarınızda Kaliteyi Sürekli Artırın:

Gerek bilgi gerek görsel olarak yazılarınızda kaliteyi sürekli artırmayı amaç edinin. Yazılarınız bilgi yönünden yeterli olduğu gibi görsel olarak da okuyucuları sıkmasın. Uzun uzun destanlar yazmak yerine aralara resimler, grafikler, tablolar vb koyun. Yazınızın konusu ile örneklere yer verin. Böylelikle hem okuyucularınız hem de arama motorları sizi fazlası ile sevecektir.

6)Bir Düzende Yazın:

3 gün yazdım 5 gün yazmadım bugün 5 yazı paylaştım dün hiç paylaşmadım gibi dağınık bir düzeniniz olmasın. Her zaman yedekte bekleyen yazılarınız olsun ve her zaman kendinize plan yapıp bu plan doğrultusunda yazılarınızı paylaşın. Haftada 1 yazı paylaşacağım diye kendinize hedef koyduysanız bu hedeften vazgeçmeyin ve bu hedef doğrultusunda hareket edin.

7)Sabırlı Olun:

Unutmayın ki sitenizi açtığınız anda binlerce kullanıcıya ulaşmanız imkansız. Hatta ilk aylarda hiç kullanıcınız bile olmayabilir. Fakat siz pes etmeden yazmaya devam edin. Sürekli içeriklerinizi de blogunuzu da geliştirmeye bakın. Elbet okuyucular sizi bulacaktır.

8)İyi Bir Tema ve Logo Seçin:

Gelen kullanıcıların etkileneceği aynı zamanda hızlı çalışan, gözü yormayan, insanlara aradıklarını kolaylıkla sunacak bir tema seçin. Bunun yanında mutlaka bir logonuz da olsun. Eğer olurda temanızı değiştirmeniz gerekirse okuyucularınız sizi bu logonuzdan tanısın.

9)Sosyal Medyayı İyi Kullanın:

Yazılarınızı olabildiğince çok platformda paylaşmaya çalışın, hatta farklı bloglarda konuk yazar olarak yazın. Böylelikle kısa sürede ününüz artacak bu doğrultuda da okuyucu sayınız artacaktır.
Share

Benzer Yazılarım...

İlk yorumu yapın

 1. Beytullah Poyraz dedi ki:

  Merhabalar Ali Yatarkalkmaz;

  Öncelikle dikkat uyandırıcı tavsiyeleriniz için teşekkürler. Yalnız ben yazdığımız konu hakkında belli bir çizgide ilerlenmesinden yana değilim. Kitap ya da hiç sevmediğim ve her zaman karşıma çıkan makyaj blogları (sevenler varsa bana darılmasın) gibi bloglar belli bir konu üzerinde yazabilirler. Ben konu sınırlamasının ya da belli bir çerçeve içerisinde yazılmasına karşıyım.

  Tavsiyeleriniz için tekrar teşekkürler…

 2. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Bu konuya önceki yazılarımda da çok değindim. Çerçevenizin genişliğine zaten siz karar vereceksiniz. Benim bloguma bakarsanız da farklı konular görmeniz mümkün. Burada asıl anlatmak istediğim sen teknoloji yazarı isen tıp ile ilgili yazma, ya da gidip de bir film, dizi analizi yapma bırak bunları işin uzmanları yapsın. Sen teknolojini yaz bir film izledin hoşuna gitti veya gitmesiyle de bunu bir eleştiri olarak değil de bir film izledim ve bence şöyle olmuş diye yaz. Bakıyorum bazı bloglara belli ki hiç bilmediği bir alan toplamış 3-5 yerden bilgileri birleştirmiş yazmış. Hayır bari sağlık alanına bulaşma insanların sağlığıyla oynama. (Tabii burada sizi kastetmiyorum lütfen üzerinize alınmayın.)
  Yani size geniş konularda yazma konusunda katılıyorum. Bunu zaten bende yapıyorum ama uzmanlık gerektiren konulara da biraz mesafeli olunmalı diye düşünüyorum. Bu düşüncelerimi Bilmediğiniz konularda yazı yazma adlı yazımda aktarmıştım zamanınız varsa onu da okumanızı öneririm anlatmak istediğimi orada daha geniş anlatmıştım. Zaten yakında bu konuda bir yazım daha gelecek orada çok çok daha ayrıntılı bir şekilde anlatacağım.

  Yorumunuz için ayrıca çok teşekkür ederim 🙂

 3. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Bu arada bahsettiğim yazım Burada

 4. ReHiTu dedi ki:

  Ali burada niş (niche) bir blog yazmaktan bahsetmiş sanırım. Niş blogu olan dediğinizi yapmaz zaten ama kişisel bloglara dokunma Ali! 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir