0

Yeni Blog Tasarımım

Paylaş
 Blogumu uzun bir aradan sonra büyük  bir güncellemeye aldım ve bir çok yerinde değişiklik yaptım. Bunların başında blog temam, daha sonra yenilenen kategorilerim ve kullanıcılarımı pek ilgilendirmeyen yeni seo çalışmalarım geliyor. Eğer bunların neler olduklarını merak ediyorsanız hızlıca bakalım;

Temam Tamamen Yenilendi:Yeni Blog Tasarımım

En büyük değişiklik olarak tabii ki blogumun temasını tamamen değiştirdim. Yeni temam ile gereksiz hiç bir eklenti, sizi sağdan soldan çıkıp rahatsız edecek zımbırtılar vb hiç bir şey yok. Sadece okumak istediğiniz yazıyı size sunan bir blogum var.

Ana Sayfa Düzenim:

Ana sayfamda da bir çok değişiklik yaptım bunun başında yeni temanın getirisi ile artık hiç bir yazımın resimleri olmayacak. Bunu kotası kısıtlı olan veya interneti yavaş olan kullanıcılarımı düşünerek daha hızlı bir deneyim yaşamaları için yaptım sadece ana sayfamda ufak bir Slider var bunda resimler bulunuyor bunda da kullandığım resimleri optimize ederek en büyüğünü maksimum 80 kb boyutunda kullanacağım .Böylelikle hem hızlı yüklenen bir sayfaya, hem de kotası sınırlı olan kullanıcıların daha az kota haracayarak dolaşacakları bir siteye geçiş yapmış olacağım.


Sitemin Yüklenme Hızı:

Yukarıda da belirttiğim gibi blogumun  hızını optimize etmek için özellikle de mobilde çok çalıştım. Masa üstünde (laptop, masa üstü bilgisayar, ultrabook ve benzeri tam boy açılan cihazlarda)  ana sayfamda 79 mobilde ana sayfamda 72, yazılarımda ise masa üstünde 83 mobilde ise 84 puana ulaştım 🙂 Böylelikle herhangi bir yazımı Google’de aratıp ya da sosyal medyada görüp gelirseniz inanılmaz bir hızda açılan bir sayfaya aynı zamanda kotanızdan çok az yiyen bir siteye ulaşmış olacaksınız. Özellikle mobil cihazlarda hala çok yüksek kotalara sahip olmadığımızı düşünerek böyle bir yeniliğe gittim ve gereksiz tüm eklentilerden kurtuldum. Tabii bunun siz okuyucularıma bir önemli getirisi de sadece okumak istediğiniz yazıya ulaşıp geriye kalan saçma sapan eklentilerden, sağdan soldan çıkan bildirimlerden kurtulmuş olmanız olacak.


Ben Bir Blogum:

Son yazılarıma baktım ve gördüm ki ana sayfama gelen ve daha önce blogumu ziyaret etmemiş birinin “burası kişisel bir blog” deme olasılığı neredeyse yok. Bu nedenle ana sayfama yeni bir slider ekledim. Bu slider’de güncel yazılarım değil sadece ben ve blogum ile ilgili yazılarım geçecek. Böylelikle internet, bilgisayar ve otomobil konularında yazdığım yazılar arasında kendimle ilgili yazılar kaybolup gitmemiş olacak. 


Kaç Dakikada Okuyabilirsiniz?

Yazılarıma ufak bir ekleme yaptım ve artık başlıklarının altında yazıyı ortalama olarak kaç dakika da okuyabileceğiniz de yer almakta. Böylelikle hangi yazım için sizden ortalama ne kadar zaman alacağımı görebileceksiniz. 🙂
Sizler blogumdaki bu yenilikler hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce değiştirmem veya eklemem gereken bir şeyler var mı?
 

Yazılarımın Gelişi:

Blogumu takip edenler bilecektir pazartesi bilgisayar ve cuma günü otomobil ile ilgili yazılar geliyordu. Artık bu düzeni de değiştireceğim yazılarım gün olarak aynı günler (yani pazartesi ve cuma) gelmeye devam edecek fakat konu sınırlaması olmayacak artık. Bu günlerde hangi konuda yazı geleceği sürpriz olacak 🙂