4

Yeni Bir Blog Açarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Paylaş
Yeni Bir Blog Açarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Her gün yüzlerce yeni blog ve site açılıyor. Bunların çoğu da uzun ömürlü olmuyor ve yılını bile doldurmadan kapanıyor. Peki uzun soluklu bir blog açmak için neler yapılmalı? Bir bir blog açarken nelere dikkat edilmeli?

1) Ne Yazacağınıza Karar Verin

Bir blog açmadan hatta bir site açmadan önce ilk yapmanız gereken ne yazacağınıza karar vermek. Bu kararda tek bir konuya da odaklanabilirsiniz, gün içerisinde başınızdan geçenleri de yazmaya karar verebilirsiniz, benim gibi bir çok konuda da yazabilirsiniz. Önemli olan bunlardan hangisini yapacağınıza karar vermek ve buna uygun bir plan hazırlamak. Örneğin kendinize yazacak 3 konu seçtiniz diyelim biri yemek, diğeri makyaj ve son konunuz da temizlik ürünleri olsun. Burada yapmanız gereken her pazartesi yemek, her çarşamba makyaj ve her cuma temizlik ürünlerini tanıtan yazımı paylaşacağım gibi bir plan yapmanız.

2) Düzenli ve Sabırlı Olun

Unutmayın ki başlangıçta bir çok okuyucunuz olmayacak. Zamanla da hızlı bir artış da göstermeyecek. Belki günlük 50-100 kişinin girmesi aylarınızı alacak. Bu nedenle sabırlı olun. Hemen pes etmeyin. Bunu yaparken de “zaten kimse okumuyor” diye düşünerek düzeninizi bozmayın. Başta belirlediğiniz plana uyarak siz yazılarınızı paylaşmaya devam edin. Sonunda emin olun ki çabalarınızın karşılığını alacaksanız.

3) Para Kazanmak Amacı İle Yazmayın

Yeni Bir Blog Açarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bir çok blogun kapanmasının en büyük sebebi para kazanmamak oluyor. 4.5 yıldır blog yazıyorum ve toplam kazancım belki de normal bir işte bir ayda kazanacağımız kadar bile olmadı. Siz de eğer bu işlere çok para kazanacağım hevesi ile giriyorsanız şimdiden size tavsiyem olsun hiç girmeyin. Blog yazacaksanız bunu gerçekten bir şeyler paylaşmak hevesi ile, ilk gelecek olan yorumun hayali ile, bir şeyler yazmanız zevki ile yapın. Para elbette gerek banner reklamlardan gerekse de tanıtım yazıları gibi içeriklerden az – çok gelir. Siz bunu düşünmeden sadece yazmaya odaklanın.

4) Sitenizi Görsel Olarak Hazırlayın

Özellikle benim gibi görsel konulara takılan biriyseniz blogunuzu açmadan önce tema arayışına başlayın. Temanızı seçerken hız ve seo konuları yanınızda kendi zevkinize uygunluğuna da bakın. Sırf seoya uyumlu veya biraz daha hızlı diye zevkinize uymayan bir temayı kullanmayın. Temanızın biraz da sizi yansıtmasını sağlayın. Böylelikle okuyucularınız sadece yazılarınızda değil sitenizde de sizi bulmuş olur.

Bunun yanında bu konuda bir diğer önerim seo için sık sık tema değiştirmeniz önerilmez. Özellikle Blogger’de tema değişmesi çoğu özelliği de değiştireceği için sık sık değiştirmeniz iyi bir hareket olmayacaktır. Yine de hoşunuza çok giden bir tema olursa da değiştirmekten çekinmeyin 🙂

5) Seoya Dikkat Edin

Seo özellikle sitenizin arama motorlarında yukarı çıkması, daha fazla sayıda okuyucuya ulaşmanız ve bir nevi emeklerinizin de karşılığını almanız için önemli bir konu. Bu nedenle gerek benim sitemden faydalanarak gerekse de farklı sitelerden faydalanarak genel seo kurallarına uygun içerikler üretin. WordPress kullanıyorsanız seo eklentileri kullanın.