0

Yazmak mı? Video Çekmek Mi?

Paylaş

ampye geçiyorum Günümüzde internet dünyasına girmenin en yaygın yöntemlerinden ikisi YouTube üzerinden video paylaşmak veya kişisel bir blog açmak. İlk olarak hangisine seçmek istediğiniz belirlerken yeteneklerinizi göz önünde bulundurun. Eğer kamera karşısında iyi konuşabiliyor, video montajından çok anlıyorsanız YouTube’ye, güzel yazıyor, yazmayı seviyorsanız blog yazmayı seçin. Eğer ikisinde de yeteneklerinizi bilmiyorsanız ya da sıfırdan başlamayı düşünüyorsanız aşağıdaki maddeleri göz önünde bulundurarak istediğinizi seçin;

 

  • Günümüzde gittikçe insanlar okumak yerine izlemeyi tercih ediyor. Bu nedenle eğer daha çok kullanıcıya ulaşmak istiyorsanız YouTube öncelikli tercihiniz olabilir.
  •  Biraz ilerledikten sonra videolarda daha iyiyseniz YouTube, yazmada daha iyiyseniz blog yazma yönünde devam edebilirsiniz.
  • Reklam geliri olarak ikisi de aynı düzeyde olsa da YouTube’nin biraz daha fazla kazandırdığı söylenebilir.
  • YouTube ve blog yazma işini aynı anda götürmeyi de seçebilirsiniz. Yazılarınızı videolar ile destekleyebilirsiniz.
Yani kısaca bahsetmek gerekirse aslında ikisi de günümüzde hızla ilgisi artan alanlar. Bu nedenle biraz da ne yapacağınıza bağlı olarak da seçiminizi yapabilirsiniz. Eğer daha çok günlük yaşantınızdan bahsedecekseniz insalar bunu okurken sıkılır. Bu nedenle böyle bir tercihte YouTube’yi seçip videolarla bunu anlatmanız hem daha ilgi çekici olacak hemde daha çok kullanıcıya ulaşmanızı sağlayacaktır. Kısa bilgiler verecekseniz de YouTube yerine blog yazmayı tercih etmenizde fayda olacaktır.