0

Yazınızı Okutmak İçin İpuçları

Paylaş

Her ne kadar ben kendim için yazıyorum, keyif aldığım için yazıyorum deseniz de herkes yazısının okunmasını ister. Yazımızı okutmak için ise yapmamız gereken bir çok şey var.  Ben ise bu yazımda yazınızı sosyal medya platformlarında paylaşın, sitenizi Google Search Console’ye ekleyin, seo çalışmalarınızı eksiksiz yapın gibi önerilerde bulunmayacağım. Artık bunları onlarca yazımda yüzlerce kez dile getirdim. Bu yazımda biraz daha yazınız nasıl olmalı? Yazınızı yazarken nelere dikkat etmelisiniz? gibi konulara değineceğim. Lafı daha fazla uzatmadan yazıya geçelim.

Yazıya Giriş ve Başlık

   Yazınızın başlığını iyi seçmeli ve giriş cümlenizi de etkileyici seçerseniz yazınızın %50si tamam demektir. İyi bir başlık ve giriş cümlesi yazının en önemli noktası. İnsanlar ilk cümleden etkilenmezse okumaya devam etmez. Başlığı beğenmezse zaten yazınıza bile gelmez. Bu nedenle bunların üstüne çalışıyor ve iyi seçiyoruz. Seçimimizi yaparken ilk cümlede okuyucularımıza sorular yöneltirsek bu onların yazımıza ilgi göstermesine neden olur aynı şekilde kısa ama insanların dikkatini çekecek bir başlık da aynı şekilde yazınızı okutacaktır.

Dil Bilgisi ve Yazım Kuralları

   Dil bilgisine çok dikkat etmelisiniz. Anlamsız cümleler kurmamalısınız, saçma kelimeler kullanmamalısınız, anlatım bozukluğu yapmamaya özen göstermelisiniz. Yazım kuralları da dikkat etmeniz gereken diğer nokta -delerin -kilerin yazımı, ayrı yazılan birleşik yazılan kelimelere vb dikkat etmelisiniz. Son olarak da nokta ve virgül dışında da noktalama işaretleri olduğunu unutmamalısınız.

Ne Yazacağınızı ve Nasıl Yazacağınızı İyi Seçin

   Önce ne yazacağınıza karar verin daha sonra ise nasıl yazacağınıza. Bilimsel bir makale yazıyorsanız bunu gidip de hikaye anlatır gibi anlatırsanız yazınız baştan kaybeder. Veya hikaye yazarken gidip resmi sayılar, grafikler vb kullanırsanız bu da yazınıza kaybettirir. Siz bu nedenle makale yazıyorsanız onu sayısal verilerle gelitşirmeli, hikaye yazıyorsanız onu da daha eğlenceli hale getirmeye çalışmalısınız.
  Bunun yanında yazacağınız konuyu da iyi araştırın. Ne yazacağınızı bilin. Bilmediğiniz konu da yazı yazmayın illa ki yazacaksanız da konuyu iyice araştırarak yazın.