0

Yazılarınızın Daha Fazla Okunması İçin İpuçları

Paylaş

ampye geçiyorum Sitemizi açtıktan sonra okunma sayımız yerinde sayıyor veya gittikçe azalıyorsa bir sıkıntı olduğunu anlamamamız mümkün değil. Peki bu sorunun nereden kaynaklandığını ve nasıl çözeceğimizi nasıl bulacağız? Bu yazımda yazılarınızın daha fazla okunmasını sağlayacak ufak ip uçlarından bahsedeceğim.

1) Özgün olun:

Biliyorum bunu bir çok yazımda söyledim, sizde daha önce bir çok sitede okudunuz ama belki de bu işin en önemli noktası bu. Eğer sitenizde özgünlük yoksa başarılı olmanız bir mucize olur.

2) Rakiplerinizi İyi Araştırın:

Buradaki rakipleriniz tabii ki sizinle aynı konuyu yazan site ve blog sahipleri. Onların ne yazdığını iyi değerlendirin. Onlarda olmayanı bulup kendi yazınıza bunları da dahil etmeye alışın. Her zaman rakiplerinizden daha fazlasını sunun okuyucuya. Böylelikle kullanıcılar sizin yazınıza daha fazla ilgi gösterecektir.

3) Konu Analizi:

Konu analizi yapın. Hangi konuların ilgi çektiğini araştırın. Blogunuzun genel kategorisinden uzaklaşmadan gündemde olan konulara değinmeye çalışın. En çok okunan yazılarınıza bakın ve bu konulardaki yazılarınızı artırın. Böylelikle insanların istediğini vermiş olursunuz ve okunma sayınız bunla doğru orantılı olarak artar.

4) Reklam Yapın:

Eğer maddi imkanınız varsa Google gibi firmalar ile ücretli  yoksa Ücretsiz Reklam Olur Mu? adlı yazımdan da faydalanarak ücretsiz reklamlar yapın.

5) Sosyal Medyayı Aktif Kullanın:

Sosyal medyaları iyi kullanın. Yazdığınız tüm yazıları sosyal medya platformlarında paylaşın, gruplara üye olup yazılarınızı bu gruplarda paylaşın. Böylelikle hem bilinirliğiniz hemde okunma sayınız artacaktır.

6)İstatistiklere Kulak Verin:

İstatistiklerinizi iyi değerlendirin. Hangi yazılarınız okunuyor?, hangi yazılarınız okunmuyor?, gelen yorumlarda insanlar ne istiyor?, en çok hangi saat aralıklarında okunuyorsunuz? bu gibi istatistiklere bakıp bu yönde çalışmalar yapın. Ne çok okunuyor ne çok isteniyorsa siz de okuyucularınıza onu sunun.

7)Devamlı Olun:

Bir düzen oluşturup bu düzen çevresinde yazılarınızı paylaşın. Kafanıza göre bir gün yazıp 1 hafta yazmamazlık yapmayın. Kalıcı bir kullanıcı elde etmek istiyorsanız devamlı olmanız bir düzen yakalamanız çok önemli.