Yazılarımıza Resim Seçerken Dikkat Edeceklerimiz - Ali Yatarkalkmaz

Yazılarımıza Resim Seçerken Dikkat Edeceklerimiz

Yazılarımıza Resim Seçerken Dikkat Edeceklerimiz Yazdığımız yazılarda gerek okurun ilgisini çekmek gerekse de yazıyı görsel olarak geliştirmek için resimleri kullanıyoruz. Resimler (ya da fotoğraflar 🙂 ) sadece görsel anlamda değil seo anlamında da yazımızı çok fazla etkiliyor. Bu kadar etkisi olan bir konuda da seçim yaparken tabii ki bir çok noktaya dikkat etmemiz gerekir. Bunlar;

1) Resimlerin Boyutu:

Resmin boyutundan kastım burada kapladığı alan yani kb veya mb cinsinden boyutu. Bildiğiniz gibi sitemizin açılış hızı çok önemli. Sitemizin hızlı açılması için de en önemli etkenler resimler. Eğer düşük boyutlu, düşük çözünürlüklü resimler kullanırsak sayfamız çok daha hızlı açılacaktır. Bu da seo anlamında sitemizi öne geçirecek aynı zamanda sayfamız hızlı açılacağı için kullanıcıların da sitemizden çıkma oranı azalacaktır.

2) Doğru Resmi Seçin:

Yazınızda sadece çok görsel dursun her yerden resim çıksın diye saçma sapan görseller kullanmayın. Konuyla ilgisi olmayan resimleri yazınızda bulundurmayın.

3) Resim Sayısı:

Konuya göre değişecek olsa da gerek sayfanın boyutunu artırmamak gerek de yazıyı ikinci plana düşürmemek için yazılarımızda fazla resim kullanmamalıyız. Yeteri kadar resmi doğru seçmeli ve sayfayı galeriye çevirmemeliyiz.

4) Resmin Kalitesi:

Resmin boyutu kadar kalitesi de önemli. Eğer boyutunu küçültmek için yüksek çözünürlüklü bir resmi alır da çözünürlüğünü düşürürseniz bu boyutunu küçültmek değil resmi mahvetmek olacaktır. Bu nedenle resim bulurken boyutuna bakarak resmi seçmemiz lazım. Yani çözünürlüğüne resmi bulurken bakmalıyız.

 

Share

Benzer Yazılarım...

8 Yorum

 1. Samet AYDIN dedi ki:

  Ya da fotoğraflar derken beni hatırladınız sanırım. 🙂

 2. Resim seçme konusunda güzel fikirler vermişsiniz. Ben bazen çok fazla resim koyabiliyorum. Demek dikkat etmek gerekiyor buna. Teşekkürler tavsiyelerinizi dikkate alacağım. 🙂

 3. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  İşinize yaramasına çok sevindim. Yorumunuz için ben teşekkür ederim.

 4. Erhan Çakırlar dedi ki:

  Doğru resim seçimi ve boyutu çok önemli teşekkürler

 5. Ümit Çakır dedi ki:

  boyut konusuna dikkat etmiyordum bundan sonra daha dikkatli olucam 🙂

 6. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  İşinize yaramasına çok sevindim 🙂

 7. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Yorumunuz için ben teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir