0

Yazılarımın Yolculuğu

Paylaş

Yazılarımın sizinle buluşana kadar geçirdiği yolculuğa bu yazımda değinmeye karar verdim. Sizlerin çoğu zaman 5-10 dk da okuduğu yazıların aslında uzun bir emek ve düşünce sonucundaYazılarımın Yolculuğu ortaya çıktığını da biraz olun göstermek istedim.

1.Durak: Yazacak Konu Bulmak:

  Yazacak konu bulmak belki de bu işin en zor kısmı. Özellikle belli bir yazı sayısına ulaştıktan sonra yeni konular bulmak insanlara faydalı olabilecek yazılar yazmak gittikçe zorlaşıyor. Bunun için sürekli farklı blogları takip ediyor ve günlük yaşantımda aklıma gelen her şeyi not alıyorum. Daha sonra bu notları değerlendirip neler yazabileceğime karar veriyor, bloguma da bunları taslak olarak kayıt ediyorum.

2.Durak: Yazıları Yazmak:

  Daha sonra haftanın sonunda cumartesi ve pazar günleri bu taslaklarıma tek tek bakıp tekrar değerlendirip hangilerini kesin olarak yazacağıma karar veriyorum. Karar verdiğim konular hakkında uzun uzun araştırmalar yapıyor, konu hakkında hangi bilgileri vereceğime karar veriyor ve yazımı yazıyorum.

3.Durak: Yazıdaki Görsellere Karar Vermek:

   Çoğu yazımda az sayıda resim olduğu için bu aşama pek de zor olmuyor benim için. Yine de konu ile en alakalı resme karar veriyor ve yazıma ekliyorum.

4.Durak: Başlığın Belirlenmesi ve Son İşlemler:

   Bu aşamada seo uyumlu bir biçimde başlık belirleme, anahtar kelimeleri seçme, etiketlerini ekleme ve kategorilerini seçme işlemlerini yapıyorum.

5.Durak: Planlanma:

   Bildiğiniz gibi benim yazılarım her hafta 1 tane geliyor. Siz her hafta bir tane yazımı okusanız da aslında bu yazılarımın çoğunu aynı gün yazıyorum ve ileriki haftalar için planlıyorum. Mesela siz bu yazıyı okurken benim bu yazımdan sonra gelecek yazım çoktan planlandı ve cumartesi günü sizle buluşmayı bekliyor.
  Planlama aşamasında hangi hafta hangi yazı daha çok ilgi çeker bunu esas alıyorum. Mesela 15 tatil yaklaşıyorsa 15 tatilde neler yapılabilir veya önemli bir etkinlik olacaksa o hafta o konuyla ilgili yazımı planlıyorum ve kayıt ediyorum. Sonrası Blogger’e kalıyor ve günü gelen yazımı otomatik olarak paylaşıyor.  Böylelikle hem yazılarım belli bir düzen ile gelmiş oluyor hem de ben uzun süre sitem ile ilgilenemezsem de aylarca yetecek kadar yazı stoğum olmuş oluyor.