0

Yavaşlayan Telefon Nasıl Hızlandırılır?

Paylaş

Android telefonlarımız gün geçtikçe, kullandıkça maalesef yavaşlıyor. Bu yavaşlık bazen can sıkıcı bir hal alabiliyor. Hatta öyle ilerliyor ki menüler arasında geçişte bile takılmalar başlıyor.Telefonunuzu Hızlandırma Yolları Telefonumuzun bu yavaşlığa gelmemesi, geldiyse de eski haline dönmesi için yapılabileceklere gelin hep beraber bakalım. Tabii bunlara bakmadan önce hatırlatmam gereken bir nokta var ki o da donanımsal olarak da telefonumuz eskidiği için ilk gün ki performansına kavuşmasını beklememiz çok doğru olmaz fakat gözle görülür bir hızlanma olacağı da gerçektir.


1- Gereksiz uygulamalardan kurtulun ve rami temizleyin:

Telefonunuzda bir temizlik programı varsa ( Örneğin Samsung’un Smart Manager benzeri) bununla yoksa Google play Store üzerinden bulabileceğiniz bir program ile Raminizi temizleyin. Fakat bunu sık sık yapmayın çünkü uygulamalar daha hızlı açılmak için raminize kaydedilir. Bu temizliği haftada bir yaparsanız gereksiz uygulamalar ramden atılacağı için sadece gerekliler ramde kalmış olur.
Yine aynı şekilde kullanmadığınız oyunları, müzikleri, resimleri, uygulamaları telefonunuzdan silin. Hatta telefonunuzda sd kart varsa resim, müzik gibi dosyaları bu kartta saklayın. Bu kartın da hızlı olduğundan emin olun aksi halde bu da cihazınızı yavaşlatacaktır.

2- Zararlı yazılım olmadığından emin olun:

Telefonların kullanım oranları artıkça telefon virüsleri de artmaya başladı. Mobil antivirüs programlarını kullanarak telefonunuzu ara ara taratın ve zararlı yazılım olmadığından emin olun. Zararlı yazılımlar hem telefonunuzu yavaşlatabilir, hem de güvenlik açısından sizi tehdit eder. Özellikle bankacılık işlemleri vb yapıyorsanız antivirüs çok daha kıymetli hale geliyor.

3- Telefonunuzu Sıfırlayın:

En kesim çözüm olacak yöntem budur. Gözle görülür bir performans artışı yaşayacağınıza emin olabilirsiniz. Fakat unutmamanı gereken sıfırlama yapmadan önce rehberinizin, resimleriniz, müziklerinizin ve diğer önemli uygulamalarınızın yedeklerini almayı unutmamanız olacaktır. Unutmayın ki telefonunuzu sıfırladığınızda geri dönüşü olmayacaktır. Yine mobil bankacılık uygulamlarında da cihaz tanıma işlevi varsa cihazlarınızı kaldırmayı unutmayın. Aksi halde sıfırladıktan sonra giriş yaparken sorun yaşayabilirsiniz.

4- Arka planda çalışan uygulamaları kısıtlayın:

Arka planda çalışan uygulamlardan gereksiz olanları kısıtlayın ve çalışmalarını engelleyin. Yine aynı şekilde bir uygulamadan çıkış yaparken ana ekran tuşuna basmak yerine uygulamayı tamamen kapatarak çıkın. Uygulamanın arka planda çalışmaya devam etmesi hem şarjınızı çok daha hızlı tüketecek hem de cihazınızın performansını yavaşlatacaktır.

5- Launcher Kullanın:

Her telefon için geçerli olmasa da çoğu telefonun kendi arayüzü gereksiz ağır olabiliyor. Bu durumdan kurtulmak için basit, sade animasyon ve efektleri az olan bir launcher bulup bunu kullanın. Özellikle menü geçişlerinde ve ana ekranda dolaşmalarınızda farkı hissedeceğinizden emin olabilirsiniz.