Yavaşlayan Telefon Nasıl Hızlandırılır? - Ali Yatarkalkmaz

Yavaşlayan Telefon Nasıl Hızlandırılır?

Android telefonlarımız gün geçtikçe, kullandıkça maalesef yavaşlıyor. Bu yavaşlık bazen can sıkıcı bir hal alabiliyor. Hatta öyle ilerliyor ki menüler arasında geçişte bile takılmalar başlıyor.Telefonunuzu Hızlandırma Yolları Telefonumuzun bu yavaşlığa gelmemesi, geldiyse de eski haline dönmesi için yapılabileceklere gelin hep beraber bakalım. Tabii bunlara bakmadan önce hatırlatmam gereken bir nokta var ki o da donanımsal olarak da telefonumuz eskidiği için ilk gün ki performansına kavuşmasını beklememiz çok doğru olmaz fakat gözle görülür bir hızlanma olacağı da gerçektir.


1- Gereksiz uygulamalardan kurtulun ve rami temizleyin:

Telefonunuzda bir temizlik programı varsa ( Örneğin Samsung’un Smart Manager benzeri) bununla yoksa Google play Store üzerinden bulabileceğiniz bir program ile Raminizi temizleyin. Fakat bunu sık sık yapmayın çünkü uygulamalar daha hızlı açılmak için raminize kaydedilir. Bu temizliği haftada bir yaparsanız gereksiz uygulamalar ramden atılacağı için sadece gerekliler ramde kalmış olur.
Yine aynı şekilde kullanmadığınız oyunları, müzikleri, resimleri, uygulamaları telefonunuzdan silin. Hatta telefonunuzda sd kart varsa resim, müzik gibi dosyaları bu kartta saklayın. Bu kartın da hızlı olduğundan emin olun aksi halde bu da cihazınızı yavaşlatacaktır.

2- Zararlı yazılım olmadığından emin olun:

Telefonların kullanım oranları artıkça telefon virüsleri de artmaya başladı. Mobil antivirüs programlarını kullanarak telefonunuzu ara ara taratın ve zararlı yazılım olmadığından emin olun. Zararlı yazılımlar hem telefonunuzu yavaşlatabilir, hem de güvenlik açısından sizi tehdit eder. Özellikle bankacılık işlemleri vb yapıyorsanız antivirüs çok daha kıymetli hale geliyor.

3- Telefonunuzu Sıfırlayın:

En kesim çözüm olacak yöntem budur. Gözle görülür bir performans artışı yaşayacağınıza emin olabilirsiniz. Fakat unutmamanı gereken sıfırlama yapmadan önce rehberinizin, resimleriniz, müziklerinizin ve diğer önemli uygulamalarınızın yedeklerini almayı unutmamanız olacaktır. Unutmayın ki telefonunuzu sıfırladığınızda geri dönüşü olmayacaktır. Yine mobil bankacılık uygulamlarında da cihaz tanıma işlevi varsa cihazlarınızı kaldırmayı unutmayın. Aksi halde sıfırladıktan sonra giriş yaparken sorun yaşayabilirsiniz.

4- Arka planda çalışan uygulamaları kısıtlayın:

Arka planda çalışan uygulamlardan gereksiz olanları kısıtlayın ve çalışmalarını engelleyin. Yine aynı şekilde bir uygulamadan çıkış yaparken ana ekran tuşuna basmak yerine uygulamayı tamamen kapatarak çıkın. Uygulamanın arka planda çalışmaya devam etmesi hem şarjınızı çok daha hızlı tüketecek hem de cihazınızın performansını yavaşlatacaktır.

5- Launcher Kullanın:

Her telefon için geçerli olmasa da çoğu telefonun kendi arayüzü gereksiz ağır olabiliyor. Bu durumdan kurtulmak için basit, sade animasyon ve efektleri az olan bir launcher bulup bunu kullanın. Özellikle menü geçişlerinde ve ana ekranda dolaşmalarınızda farkı hissedeceğinizden emin olabilirsiniz.
Share

Benzer Yazılarım...

İlk yorumu yapın

 1. Erhan Çakırlar dedi ki:

  Çağımızın sorunu yavaşlayan telefonlar. Güzel öneriler launcher durumuna bakacağım teşekkürler.

 2. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Beğenmenize sevindim. İşinize yaradı ise ne mutlu bana. Yorumunuz için teşekkürler.

 3. ReHiTu dedi ki:

  3. maddeyi sürekli yapıyorum. Arşiv çok umrumda değildir benim. 🙂

 4. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Sürekli ders notları olduğu için benim de tek yapamadığım madde o abi 🙂

 5. Deniz dedi ki:

  Telefonum yavaşladığında genellikle "yeniden başlat" işlemi yapıyorum, bu şekilde telefonum biraz rahatlıyor. Gereksiz uygulama kullanmamaya da dikkat ediyorum. Telefon hızlandırma adına paylaştığınız öneriler için teşekkürler.

 6. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Yorumunuz ve önerileriniz için ben teşekkür ederim 🙂

 7. Azad Avşar dedi ki:

  Ali bey bu gerçekten bir çok kişinin yaşadığı bir sorun ayrıca bu yavaşlama sorununun ana sebeplerinden biri telefon üreticilerinin yeni ürün alımını sağlamak adına planlı eskitme yöntemine baş vurması. Söylediğiniz yöntemler kesinlikle hızlandırma işine yarayacaktır.

 8. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Yorumunuz için teşekkür ederim. Dediğiniz gibi planlı eskitme konusuna zaten önceki yazılarımdan birinde değinmiştim 🙂 Onu da okumak isteyen olursa diye linkini bırakayım 🙂
  https://www.aliytrklkmz.com/2018/04/planl-eskitme-nedir.html

 9. Web Etkin dedi ki:

  Bir ekleme olarak clean master vb tarzı uygulamaları cihazınıza kurmamaniz gerektiği kanatindeyim ,Neden diye soracak olursanız temizleme adına cihazda bir çok işlemi aynı anda çalıştırdığı için yavaşlama yaşatacaktır ne yapmamız gerekiyor diye soracaksanız sade ve pratik bir temizleme uygulaması kullanmanız gerek (SD Maid Pro) gibi. Ayrıca yeni nesil cihazlarda bu uygulamalarada gerek kalmıyor çünkü yazılımi içerisinde gelen bir temizleme uygulaması oluyor smart cleaner gibi.

 10. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Yorumunuz ve katkılarınız için teşekkür ederim 🙂

 11. Tekno Mercek dedi ki:

  Çok değerli bir konuyu ele almışsınız elinize sağlık. Bu sorunda eski sisteme sahip telefonların genelinde olduğu için eminim faydası olacaktır.

 12. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Beğenmenize çok sevindim. Yorumunuz için teşekkür ederim 🙂

 13. En uyuz olduğum şeydir yavaşlayan telefon. Gereksiz uygulamalardan kurtulmak en iyisi gibi 🙂

 14. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Hepimiz sinir oluyoruz sanırım 🙂 Hele bu fiyatlara alıp da yavaşlayınca daha da sinir bozucu oluyor.

 15. Samet AYDIN dedi ki:

  1.maddeyi sürekli yapıyorum.ah şu telefonlar,telefonun var derdin var yazın bunu bir köşeye 🙂

 16. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Olması bir dert olmaması bir dert 🙂 Yorumunuz için teşekkürler.

 17. seda sarac dedi ki:

  Önerileri uygulayacağım telefonum öyle yavaşladı ki beklerken sinirlerim bozuluyor. Ya cıkacak ya batacak yada çöpü boylayacak

 18. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Umarım işinize yarar da en azından biraz daha sizi götürür 🙂

 19. Alperen Tutoğlu dedi ki:

  Amca kaç yaşındasın🤔

 20. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Tam anlayamadım demek istediğinizi 🙂

 21. Yavaşlayan telefon nasıl hızlandırılır konusu şu sıralar gündemimde yer alıyordu. Zira elimdeki telefon iyice ağırlaştı. Bu uygulamaları hemen yapmaya başlayayım ben. Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.

 22. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  İşinize yaramasına çok sevindim teşekkür ederim 🙂

 23. Unknown dedi ki:

  Bilgiler çok işime yaradı.Emeklerinize sağlık. Tek tek tüm seçenekleri uyguyalayacağım. Telefon uçacak

 24. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  İşinize yaşamasına çok sevindim. Umarım telefonunuz yeterince hızlanır. Yorumunuz için teşekkür ederim..

 25. Profesör dedi ki:

  Telefon firmaları yeni telefon modelleri alın diye özellikle kısıtlamalar getiriyorlar. Örneğin ios bunun için davalık oldu. Yani teknoloji geliştikçe sizin telefonlar yavaşlayacaktır. Bundan kurtuluş yok 3-4 yıla bir değiştirilmesi gerekli telefonların.

 26. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Bunu her firma yapmıyor belli başlı firmalarda görülüyor. Ayrıca 3-4 yılda bir değiştirecek kadar zengin insanların çok sınırlı olduğunu düşünüyorum. Şahsen ben ve çevremdeki çoğu arkadaşım değil 3-4 yıl 6-7 yılda bir yeni telefon zor alan insanlar. Telefon tamamen ölmeden bırakmıyoruz. Ki böyle de olmalı.

 27. Murat dedi ki:

  Sürekli telefonlar elimizde elbette yavaşlama oluyor zaman zaman ben bu gibi durumlarda genelde telefonu kapatıp açıyorum. Bazen ustten iki vurduğum da oluyo ama normal hızına donmuyor 🙂

 28. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  😀 🙂 O da iyi bir yöntemmiş 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir