8

WordPress Site Yedeği Nasıl Alınır?

Paylaş

WordPress’e yeni başlayan veya Blogger gibi farklı bir platformdan geçen kullanıcıların en çok sorduğu sorulardan biri de WordPress site yedeği nasıl alınır? Sorusu oluyor. WordPress yedeği almak biraz zahmetli bir işlem olsa da düzenli aralıklarla yapılması gereken bir işlem. Geçen günlerde yaptığım blogumdaki geniş çaplı değişikliklerden ve artık 550’ye yakın yazımın olmasından dolayı bende bir yedek aldım, bu yedeği alırken de tüm aşamaları fotoğraflayarak sizlere de bu işlemin nasıl yapılacağını anlatmak istedim.

WordPress Site Yedeği Neden Alınmalı?

  1. WordPress sitemizi barındırdığımız firma batabilir.
  2. WordPress sitemizi barındırdığımız sunucu arıza verebilir ve firmamız yedek almıyor olabilir.
  3. Sitemizi farklı bir sunucuya ya da firmaya taşımak isteyebiliriz.
  4. Kendi sunucumuzu kullanıyorsak sunucumuz bozulabilir.
  5. Sitemize veya hosting firmamıza olası bir saldırı durumunda sitelere zarar gelebilir.

Başlıca sebepler bunlar olsa da sitemizin yedeğini almak için bir çok sebep daha sayılabilir. Tüm bu nedenlere bakınca da yedek almanın veya sürekli yedek alan bir firma ile çalışmanın önemini görmüş oluyoruz.

WordPress Site Yedeği Nasıl Alınır?

Bu işlem ile sitenizin dosyalarını, veritabanlarını, sitenizde kullandığınız resimleri, temalarınızı, yazılarınızı kısaca sadece WordPress ile ilgili kısmın değil sitenizin çalışması için gereken tüm içerikleri yedeklemiş olursunuz. Yedeklemeyi yaptıktan sonra acaba siteme bir şey olur mu? Korkusu olmadan rahatça devam edebilirsiniz. Başta da belirtiğim gibi bu noktada dikkat etmeniz gereken düzenli olarak yedek almak. Lafı uzatmadan yedek alma işlemine geçelim:

İlk olarak hosting firmamızın sitesine giriyoruz ve buradan sitemizin Cpanel’ine ulaşıyoruz. Daha sonra;

1- Cpanel’de yer alan “Dosyalar” kısmından “Yedekleme Sihirbazı”na tıklıyoruz.

WordPress Site Yedeği Nasıl Alınır? Aşama -1

2- Açılan sayfada karşımıza iki seçenek çıkıyor. Yedek almak için buradaki “Back Up” veya “Yedekle” (Firmadan firmaya değişiklik gösterebiliyor. Genellikle çeviriler tam olmuyor.) seçeneğini seçiyoruz.

Aşama-2

3- Açılan sayfa da karşımıza iki kısım çıkıyor. Bizim kullanacağımız kısım tam yedekleme olsa da diğer kısımda da istersek tüm sitenin yedeğini almak yerine MySQL veritabanımızın, e-postalarımızın veya dosyalarımızın da yedeğini almayı tercih edebiliriz. Biz tüm sitemizin yedeğini almak için “Tam Yedekleme” seçeneğini seçiyoruz.

Aşama -3

4- Son aşamaya geldik burada ilk olarak yedeğin nereye oluşturulmasını istediğimizi seçiyoruz. Ftp vb kullanarak indirebileceğimiz gibi Giriş Dizini’ni seçerek sitemizin ana dizinine de yedek oluşturabiliriz. Ben burada sitemin ana dizinine oluşturmayı seçiyorum. Daha sonra ise “Yedek Oluştur” düğmesine basıyoruz. Bundan sonra yapmamız gereken beklemek. Firmadan firmaya (ve içeriğinizin boyutuna göre) değişen rakamlar olsa da genellikle 5-10 dakika bile sürmeden tamamlanan bir işlem bu. Bu aşamada “Yedekleme tamamlamasının e-posta bildirimini göndermeyin” seçeneğini SEÇMEZSENİZ e-postanıza bir bildirim ile yedekleme işleminin bittiği geliyor.


Sona Geldik: Ve mutlu son. E-postamıza yedeklemenin bittiğine dair e-posta geliyor. Bu aşamada ister e-postamıza gelen linke tıklayarak, ister yine yedekleme sihirbazındaki “indir” sekmesinden, istersek Cpanel üzerinden Dosya Yöneticisi ile sitemizin ana dizinine ulaşarak istersek de Ftp programları (FileZilla Gibi) ile sitemize bağlanarak oluşturduğumuz yedeği indirebiliriz. Çok kapsamlı bir yedek olduğu için boyutu değişkenlik gösterebilir. Kullandığınız resim sayısından içerik sayınıza, alt alan adı olup olmamasına, sitenizdeki dosya sayısına göre boyut yükselebilir. Benim sitemin yedeği yaklaşık 550mb tuttu fakat bu en az 200-300mb olacakken bir kaç gb’a kadar da çıkabilir 🙂