0

Windows Kurduktan Sonra Yapılacaklar

Paylaş

Windows en çok kullanılan işletim sistemlerinin başında geliyor. Windows sürümleri içinde de en güncel sürüm olan Windows 10 şu anda en çok kullanılan işletim sistemi. Bu yüzden bende Windows 10 kurduktan sonra neler yapılması gerektiğini kısaca anlatmaya çalışacağım.

1)Güncellemeleri Denetleyin ve Yükleyin:

Windows 10 kurduktan sonra yapacağınız ilk işlem kesinlikle güncellemeleri kontrol edip varsa yüklemek olsun. Aksi halde kendi istediği zaman yükleyecek ve boş bulduğu anda yeniden başlatarak sizi sinir edecektir. Bu nedenle kurulum biter bitmez hiç kullanmaya başlamadan kendi elinizle güncellemeleri kurup kendiniz yeniden başlatın.

2)Sürücleri Kurun veya Güncelleyin:

Bilgisayarınıza ait drivlerin bir kısmı Windows tarafından kurulsa da bunlar genelde en güncel sürücüler olmaz ve sürücüler ile birlikte gelen ek yazılımlarda kurulmaz. Bu nedenle özellikle ekran kartı ve ses kartınızın sürücülerini bilgisayarınız veya anakartınızın üreticisinin sitesinden indirip kurun. Böylelikle hem gözle görülür bir performans artışı sağlamış olursunuz hem de varsa üreticinin sizin için sunduğu özel yazılımlardan faydalanabilirsiniz. Bunların yanında eğer kurulu değilse chipset drvierini, ışıklı vb bir laptopunuz varsa bunların sürücüsünü kurmanız da önemli. Aksi halde bazı portlarınız düzgün çalışmayabilir veya tam perfomansı ile kullanılamayabilir.
Bunların tümünü güncellemek için de Driver Pack Solution (Reklam değildir sadece tavsiyedir. Benzer programları da kullanabilirsiniz. En çok tercih edilen bu olduğu için bunu yazdım) gibi programları kullanabilirsiniz. Böylelikle tek tek uğraşmadan tüm sürücülerinizi tek seferde kurabilirsiniz.

3)Güncellemeleri Elinize Alın:

A. Etkin saatleri değiştirin:
 Bunun için Ayarlar> Güncelleştirme ve güvenlik sekmesine gelip “Etkin Saatler”i tıklatın. Bundan sonra bilgisayarınızı aktif olarak kullandığınız zaman aralığını seçin. Bu saatlerde Windows güncellemeleri erteleyecek ve hem indirip kurarken bilgisayarınız yavaşlamayacak hem de aniden yeniden başlayıp işlemlerinizi yarıda kesmeyecektir.
B. Gelişmiş Seçenekleri Ayarlayın:

 

Bunun içinde yine Ayarlar> Güncelleştirme ve Güvenlik > Gelişmiş Seçeneklere gelin.
Burada ilk seçeneği açarsanız Microsoft’un sunduğu diğer yazılımların (Office, Visual Studio vb) güncellemlerini almaya başlarsınız. Sınırlı bir internete sahipseniz veya bir de onların inmesi ile uğraşmak istemiyorsanız kapatabilirsiniz. İkinci seçenek de yine mobil hatlar üzerinden internet ile bağlanıyorsanız fatura süprizi ile karşılaşmamanız için kapatmanız gereken bir seçenek. Son seçenek ise her halükarda açmanız gereken bir seçenek. Bu seçenek açık olursa bilgisayarınız yeniden başlatılacakken size birden fazla bildiririm göndererek uyarıyor ve bu sayede isterseniz erteleme şansınız oluyor.

4) Temanızı Seçin:

Windows artık koyu ve açık olmak üzere size iki çeşit tema seçme hakkı sunuyor. İlk kurduğunuzda varsayılan olarak açık tema geliyor ve özellikle yeni kullanıcılar koyu temayı bulmakta zorlanıyor bunun için Ayarlar > Kişileştirmeye gelin. Burada açılan pencerenin sol tarafından “renkler” adlı sekmeyi seçin açılan sayfayı en aşağıya indirince koyu ve açık olmak üzere iki seçeneği de göreceksiniz.  Yine buradan sisteminize genel olarak hakim olacak renk tonunu da seçebilirsiniz 🙂

5) Antivirüs Kurun:

Özellikle yeni format attığınız için sürekli yeni programlar kuracağınız ilk günlerde antivirüs kurmanız çok önemli. İndirdiğiniz dosyalarda virüs olmadığından emin olmak ve bilgisayarınızın ilk günden yeniden format gerektirecek bir hale gelmeyeceğinden emin olmak için antivirüs programı kurun. Daha sonrasında da antivürs kullanmaya devam etmenizi öneririm fakat bilgisayarınızı fazla yavaşlatıyorsa ilk kurulum aşaması bittikten sonra kaldırabilirsiniz. Bu aşamada da para verip bir antivirüs almanıza gerek yok Avast Free Antivirüs gibi ücretsiz bir seçenek kullanabilir veya Kaspersky, Bitdefender ikilisinden birinin 30 günlük deneme sürümünü kurarak da işinizi görebilirsiniz.
Windows gittikçe gelişmeye devam ediyor ve size artık pek de yapacak bir şey bırakmıyor. Bu 4 aşamayı yaptıktan sonra başka düşünmeniz gereken bir şey kalmadan Windows’un tadını çıkarabilirsiniz. Burada size önerim 3 ve 4. aşama biraz kişileştirmeden ibaret olduğu için atlanabilir olsa da ilk iki aşamayı ve son aşamayı yapmayı kesinlikle unutmayın.