0

Windows 10 Kurulumu

Paylaş

Windows günümüzün en çok kulanılan işletim sistemi. Windows’un da en güncel sürümü olan Windows 10’u gerek bilgisayarımız yavaşladığında, gerekse de içinde Wİndows olmayan bir bilgisayar aldığımızda kurmamız gerekebiliyor. Bugün bu rehberimizde Windows 10’u nasıl kuracağımızı adım adım anlatıyoruz. Anlatıma geçmeden önce bir usb bellek ve Windows’un iso dosyasına ihtiyacımız olacak. Bunları düzgün çalışan bir bilgisayarda indiriyoruz ve indirdiğimiz bu İso dosyasını Usb belleğimize yazdırıyoruz. Eğer İso dosyasını usb belleğe yazdırmayı bilmiyorsanız  İso Dosyasını Usb Belleğe Yazdırma adlı rehberimden yararlanabilirsiniz.

Dikkat: Format atmak tüm dosyalarınızı silecektir. Bu nedenle lütfen bilgisayarınızdaki tüm dosyaları yedeklediğinizden emin olunuz.

Öneri: format atmaya başlamadan önce tüm yazıyı bir kere okumanızı öneririm. Çünkü bazı adamlarda hızlı işlem yapmanız gerekebilir bunları o yüzden önceden en azından aklınızda kalması için tüm yazıyı bir kez okuyup daha sonra formata başlayın. Böylelikle az çok nerede ne yapacağınizi en azından hangi noktalarda daha dikkatli olmanız gerektiğini bilirsiniz 🙂

1) Usb belleğimizi bilgisayara takıyoruz ve boot usb bellek üzerinden boot ediyoruz. Bunun için bilgisayarımızın boot tuşunu bilmemiz gerekiyor. Bunun içinde bilgisayarımızın kullanım kılavuzuna bakabilir veya internette ufak bir marka model + boot tuşu yazarak arama yapıp ulaşabiliriz. Boot ettikten sonra Windows logosu bizi karşılıyor ve bekliyoruz.

 

Windows 10 Kurulumu
2) Daha sonra karşımıza böyle bir pencere aılıyor. Buradan “Şimdi Yükle” seçeneğine tıklıyoruz.
3)Daha sonra karşımıza dil, saat ve klavye seçimi geliyor. Buradan ilk ikisinde Türkçe’yi üçüncüde de klavyemizi seçiyoruz. Genellikle sırası ile Türkçe, Türkçe ve Türkçe Q  (veya Türkçe F) seçilir. Daha sonra İleri’ye tıklıyoruz.
4) Daha sonra kurulum başlıyor yazılı bir ekran bizi karşılıyor. Bu aşamada bir şey yapmadan bekliyoruz.
5) Daha sonra ürün anahtarımız var ise girebileceğimiz bir pencere ile karşılaşıyoruz. Eğer ürün anahtarımız var ise giriyoruz yoksa “Ürün anahtarım yok”  seçeneğini seçerek devam ediyoruz.
6) Daha sonra karşımıza hangi sürümü kurmak istediğimizi gösteren bir pencere açılıyor eğer ürün anahtarınızı girdiyseniz sizde bu pencere görünmeyecektir. Ürün anahtarınıza uygun olan otomatik olarak seçilecektir. Eğer ürün amahtarınızı girdiyseniz bu aşamayı geçip 7’den devam edebilirsiniz. Girmediyseniz buradan size uygun olan sürümü seçin eğer günlük kullanım, oyun kullanımı vb için kuracaksanız Home sürümünü seçmenizi öneririm.
7)  Daha sonra karşımıza bir lisans pencerisi çıkıyor buna “Lisans koşullarını okudum ve kabul ediyorum” yazan yere tik koyuyor ve ileriye tıklıyoruz.
8) Bu aşamada karşımıza iki seçenek çıkıyor;
A) Yükselt: Bu seçenek bilgisayarımızda daha önceden işletim sistemi varsa karşımıza çıkar ve hiç bir dosyasımızı, müziğimizi vb silmeden sadece işletim sistemini kurar. Örneğin Windows 8’den Windows 10’a geçmek istiyor ama dosyalarınızın silinmesini istemiyorsanız bu seçeneği kullanabilirsiniz.
B) Özel: Bizim de bu rehberimizde seçeceğimiz seçenek budur. Bu seçenek ile hangi diske Windows’u kurmak istediğimizi seçebilir, diskimizi tamamen silebilir veya yeni disk bölümleri oluşturabiliriz.
9)  Daha sonra karşımıza sistemimize takılı diskleri gösteren bir pencere gelecek. Buradan Windows’u kurmak istediğimizi seçip “İleri”ye tıklıyoruz. Eğer daha öneden Windows’un farklı bir sürümü varsa veya farklı bir işletim sistemi kurulu ise burada birden fazla disk görünebilir. Bu durumda hepsini tek tek seçip “Sil”e basın. Daha sonra örnek resimde olduğu gibi tek bir disk kalınca “İleri”ye tıklatın. Eğer bilgisayarınızda birden fazla disk takılı ise burada birden fazla seçenek görünebilir bu durumda hangi diske format atmak isterseniz o diski seçip “İleri”ye tıklayın.
Dikkat: Eğer bilgisayarınızda daha önceden Yerel Disk C: ve Yerel Disk D: gibi iki bölüm varsa sizde format atmadan önce tüm verilerinizi Yerel Disk D: yazan bölüme yedeklediyseniz bu aşamada tüm diskleri silmeyip sadece Windows’un kurulu olduğu Yerel Disk C: ‘yi silin. Aksi halde hepsini silerseniz yedeklediğiniz tüm verileri kaybedersiniz.
10) Daha sonra kuruluma geçiyor. Bu aşamada bir işlem yapmadan bekliyoruz.
11) Kurulum tamamlandıktan sonra karşımıza bu pencere geliyor. İster 10 saniye bekleyebilir istrsenizde “Şimdi yeniden başlat”ı seçerek bilgisayrınızı yeniden başlatabilirsiniz. Bu aşamadan sonra da rahat bir nefes alabilirsiniz. Kurulum artık bitti diyebiliriz. Bundan sonra ufak tefek özelleştirmeler kalıyor ki bundan sonra bir sorun çıkma ihtimali yok 🙂 yeniden başlatma tıkladıktan sonra bilgisayar bir kaç kez yeniden başlayabilir, kısa süreler ile siyah ekranda kalabilir, Windows hazırlanıyor sistem hazır hale getiriliyor gibi yazılar çıkabilir bunlar normaldir bu aşama da tek yapmanız gereken sabırla beklemek 🙂
Dikkat: bu aşamada usb belleği çıkarın. Normalde bilgisayar otomatik olarak görmezden gelir fakat bazen bunu yapmıyor ve yeniden başlattıktan sonra yine usbden boot ediyor bu da başa dönmeniz neden oluyor ve sonraki aşamaya geçemiyorsunuz. Bu nedenle yeniden baslatmadan önce usb belleğinizi cikarin.
12) Daha sonra sanki başlangıçta seçmemişiz gibi  tekrar ülkemizi seçiyoruz.
13) Ve yine seçmemişiz gibi yeniden klavye düzenimizi seçiyoruz.
14) Eğer birden fazla klavye kullanıyorsak düzen ekle diyoruz ve kullandığımız diğer klavyenin de düzenini seçiyoruz. Eğer tek klavyemiz varsa “atla” diyoruz.
==> Eğer iki klavyeniz varsa ama ikisi de aynı düzene sahipse (Örneğin ikisi de Türkçe Q klavye ise) yine atla diyebilirsiniz. Farklı bir düzene sahip klavyeniz varsa bu durumda Düzen Ekle’ye basın.
15) Daha sonra aşağıdaki gibi yükleme ekranları çıkıyor. Bu aşamalarda bekliyoruz.
16) Benzer yükleme ekranları çıkmaya devam ediyor. Yine beklemeye devam ediyoruz.
17)  Daha sonra bir Mirosoft hesabı ile oturum açmamız gerekiyor. Eğer hesabımız varsa giriş yapıyor yoksa yeni hesap oluşturuyoruz.
18) Daha sonra bilgisayarımızda oturum açmak için istersek Windows hesabımızın şifresini kullanabiliriz. Fakat bu çok uzun olacağından bize bir pin oluşturma ekranı geliyor. Buradan 4 haneli veya daha fazla haneli bir pin oluşturarak bilgisayarımızı açarken bu pini kullanabiliriz. Pin oluşturmak için “Pin Oluştur”a tıklıyoruz ve 4 haneli şifremizi belirliyoruz.
19) Daha sonra istersek telefon numaramızı girerek Windows’un “telefon” uygulamasında oturum açabiliriz. Eğer bunu yaparsak telefonumuza vb gelen bildirimleri Windows üzerinde görünütleyebiliriz. Ama biz şimdilik bunu istemediğimiz ve aşamaları daha fazla uzatmadan biran önce kurulumu bitirmek istediğimizden “Daha Sonra Yap”ı işaretleyerek devam ediyoruz.
20) Daha sonra bilgisayarımıza kaydettiğimiz dosyaları İnternete de yüklemek isteyip istemediğimizi soruyor. Burada “Dosyaları yalnızca bu bilisayara kaydet” diyoruz (sol en altta) ve ilerliyoruz. Tabii ki eğer tüm resimlerimizin vb yedeklenmesini isterseniz direk İleri’ye de tıklayabilirsiniz.
21) Office’yi bize satmaya çalışıyor bu adımda. Hayır diyerek devam ediyoruz.
22) Burada da yine 20. aşamaya benzer olarak Takvim vbmizin yedeklenip yedeklenmeyeceğini soruyor. Eğer yedeklenmesini istiyorsanız evet’i istemiyorsanız Hayır’ı seçebilirsiniz. Ben Hayır’ı seçiyorum be bilgilerimin yedeklenmesini istemiyorum.
23) Burada da Microsoft ile hangi bilgilerimizi paylaşmak istediğimizi bize soruyor. Ben hepsine Hayır diyerek devam ediyorum. Sizde istediklerinizi payalşayabilir, veya hepsine hayır diyebilirsiniz.
24)  Daha sonra yine ufak bir yükleme ekranı bizi karşılıyor burada bekliyoruz.
25) Vee mutlu son! Kurulum bitti 🙂
Kurulumu başarıyla tamamladınız tebrikler! Windows kurulumu biraz uzun ve karışık gelebilir fakat basit bir program kurmaktan çok da farkı yok. Eğer kurulum sırasında bir hata alırsanız hatayı yorumlarda benimle paylaşın size en kısa sürede cevap vermeye çalışırım 🙂