Web Hosting Nedir? Seçerken Dikkat Edilecekler Nelerdir? - Ali Yatarkalkmaz

Web Hosting Nedir? Seçerken Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Web Hosting Nedir? Seçerken Dikkat Edilecekler

Yeni bir internet sitesi açarken karşımıza çıkacak kavramlardan birisi de web hosting oluyor. Peki Web Hosting Nedir? Seçerken Dikkat edilecekler nelerdir? Gelin bu soruların cevabına birlikte bakalım.

Web Hosting Nedir? Seçerken Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Web hosting basit bir tanım ile açıklamamız gerekirse internet sitemiz üzerinde depolayacağımız dosyaların, resimlerin, yazıların depolanacağı alandır. Wen hosting alarak aslında bir sunucu içinde bölünmüş alanlardan birisini almış oluruz. Bu alanda da sitemizin çalışması için gereken dosyalar, yazılarımız, yazılarımızda kullandığımız resim, müzik, video gibi çoklu ortam dosyaları saklanmış olur.

Web Hosting Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

1) Aylık trafik (Bant genişliği) ve Depolama Alanı

Öncelikle depolama alanını anlatacak olursak depolama alanı bu kiraladığımız sunucu üzerinde toplam ne kadar yazı, resim, video depolayabileceğimizi gösteren birimdir. Aslında bilgisayarımızdaki alan gibi düşünebiliriz bunu. Depolama alanı olarak ortalama 3gb bir blog için yeterli olacaktır. Fakat sitenizde video, ses vb. gibi büyük boyutlu veriler de yayınlayacaksanız bu duurumda mutlaka sınırsız depolama sunan hostingleri seçmeniz gerekmekte.

Aylık trafik ise sitenize gelen kullanıcıların sunucunuzdan ne kadar veri çektiğini gösterir. Yani sitenizde bir adet resim var diyelim bu da 1mb olsun. Sitenize insanlar girer ve bu resmi toplamda 5 kere açarlarsa 5mb’lık bir trafik oluşturmuş olurlar. Yine siteniz üzerinde yer alan videolar, yazılar, resimler ve benzer her şey trafik olarak sayılacaktır. Depolama alanından farkı bu içerikler kullanıcılar tarafından her çekildiğinde trafik sayılmasıdır. Yani bir 1mb’lık resmimizi 10 kişi görüntülerse 10mb trafik oluşmuş olacaktır. Bu nedenle trafik boyutunun büyük olmasına dikkat edin. En az ortalama bir blog için 5-10gb bir trafik boyutu olmalıdır. Yine fazla büyük dosyalar paylaşacaksanız ve bunlara erişim miktarı da fazla olacaksa sınırsız seçeneklere yönelmenizde fayda var.

2) Sunucunun Teknik Özellikleri ve Limitleri

Web hosting alacağınız firmada bulunan sunucuların bir işlemcisi, rami, depolama birimi ve bilgisayarlarımızdan aşina olduğumuz tüm parçaları bulunur. Hosting firmanızda kullanılan işlemci İntel’in Xeon serisi gibi sunucu odaklı bir işlemci olması, ramini bol olması, depolama birimi için ssd tercih edilmesi, sunucuya gelen internet bağlantısının 1Gbps veya yüksek bir bağlantı hızı sunması sitenizin de hızlı çalışmasını sağlayacaktır. Tabii sunucunun özellikleri kadar size bunun ne kadar verildiği de önemli. En başta tanımda dediğimiz gibi siz web hosting kiralayarak aslında bu sunucu üzerinde ayrılmış bir alanı alıyorsunuz. Bu nedenle sunucunun tüm özellikleri size ait olmuyor. Bu noktada size kaç gb ram ayırdıkları, işlemcinin % kaçını kullanabileceğinizi kontrol edin. Günümüzde %100’ü aşan işlemci kullanımına izin veren firmalar var bunlardan seçim yapmanız sitenizin hızlı çalışmasına fayda sağlayacaktır. Yine ram miktarının da ortalama 1 veya 2gb olmasına (tercihen en az 2) dikkat edin.

Yine sunucularda Cloud Linux kullanılması ve LiteSpeed gibi eklentilerin olması özellikle WordPress kullanacaksanız sitenizin hayli hızlı çalışmasına fayda sağlayacaktır iki diğer özelliktir. Alacağınız sunucularda Cloud Linux kurulu olması ve LiteSpeed destekli olması da bir avantajdır.

3) İnode(s) Limiti

Bazı yerlerde inode bazı yerlerde inodes diye geçen limit ise sunucumuzda depolayabileceğim toplam dosya sayısıdır. Özellikle sınırsız depolama alanı sunan firmalarda kötüye kullanım (sunucu üzerinden OneDrive veya Google Drive gibi bulut depolama firması açmak gibi) olmasın diye bu limit vardır. Bu limit genelde 200.000 gibi yüksek bir rakam olur fakat örneğin bir klasör içerisine 3 tane klasör açarsanız bu durumda toplam inodes sayınız 4 olacaktır. Yani bu rakamın yüksek olmasına dikkat edin fakat çok da kafanıza takmayın. Benim Hosting paketimde de 200.000 limiti olsa da şu anda 17.034 inode var olarak görülüyor. (Blogumda 500 tane yazı bu yazılarda da en az bir resim var, bunun dışında tabii ki WordPress, bir çok tema ve eklenti de kurulu)

4) Giriş Süreçleri / Giriş Limitleri:

Bazı firmalarda karşınıza çıkacak tabirlerden birisi de Giriş süreçleri veya Giriş limitleri olacaktır. Bu da sitenizde anlık olarak kaç kişinin aktif olabileceğinin bir limitidir. Bu nedenle çok büyük bir site açacaksanız ve anlık olarak çok kişi girecekse bu limitlerin de yüksek olmasına dikkat edin.

5) Ek Özellikler

Oluşturabileceğiniz e-posta hesapları, alt alan adları, park domain sayısı ve Addon domain sayısı gibi verilerde yapacağınız işe göre önem arz etmektedir. Bu nedenle bu limitlerinde yüksek olmasına dikkat ediniz.

6) Firmanın Destek Sistemi

En önemli ama en atlanan kısımlardan biri de firmanın destek sistemidir. Günümüzde bu konuda çok iyi olan firmalar olsa da müşterisi ile ilgilenmeyen firmalarda yok değil. Bu nedenle özellikle ilk kez bir sunucu kiralıyor ve tam olarak ne yapacağınızı bilmiyorsanız mutlaka destek sistemi iyi olan, taleplerinize hızlı cevap veren ve çözüm odaklı olan bir firma seçmeye özen gösterin.

Hangi Firmalar Tercih Edilmeli?

Burada firma ismi vermem reklam gibi algılanabilecek olsa da herkes tarafından kabul görmüş bir kaç ismi yazmayı da uygun buluyorum. Bunların reklam olmadığını bir kez daha belirteyim. (Tabii ki firmaların ileride nasıl bir yol izleyecekleri, politikalarında ne gibi değişiklikler yapacağını bilmediğim bu firmaların şu anda iyi olduğunu gelecekte ne olacağını da bilmediğimi eklememe gerek yok sanırım 🙂 ) Bunların yanında uzun yıllardır işini hakkı ile yapan Güzel Hosting, Veridyen, TurHost, Alastry ve benim de sitemi barındırdığım firma olan OdeaWeb‘i önerebilirim. Bunlar dışında da işini hakkı ile yapan bir çok firma olduğunu da belirteyim.

Share

Benzer Yazılarım...

50 Yorum

 1. Volkan Aktaş dedi ki:

  Merhabalar. Web hosting seçimi ile ilgili çok faydalı bilgilere değinmişsiniz. Çok teşekkür ederim. Keyifli bir yazıydı.

 2. erbaa kadastro dedi ki:

  Plesk ile cpanel gibi panellerin arasında ki farklar avantaj ve dezavatajlarini da blogunuzda görmek isteriz 😊

 3. Bedelli Askerlik dedi ki:

  Hosting gerçekten çok önemli bir seçimdir. bilgilendirici yazınız için teşekkür ederim.

 4. pembe dedi ki:

  hosting seçerken artık daha dikkatli olacağım, yazıda verilen bilgiler ışığında hizmet almak en güzeli teşekkür ederim ali bey..

 5. Kişisel Blog dedi ki:

  Üstadım Makale gerçekten çok harika olmuş. Bu konu da merak etmiş olduğum çoğu soruya cevap bulabildim. Teşekkür ederim. Hatta bir ara bu depolama sorunu ile karşılaşmıştım. ve şimdi sorunun neden kaynaklandığını daha iyi anladım.

 6. levent dedi ki:

  Hosting seçerken artık daha dikkatli olacağım bir çok soruma cevap buldum tşk. Güzel yazı..

 7. Anonim dedi ki:

  Hostingde en önemli konu bence kesintiler ve teknik destek dönüş süresi. Destek talebine dönüş kısa olunca ve çözüm odaklı olunca her şey günlük güneşlik olabilir.

 8. Kredi dedi ki:

  Web yayıncılığına yeni girenler için oldukça değerli aydınlatıcı nitelikte bir yazı olmuş. Kredi sitemizde ara ara meydana gelen sonucu sorunlarını bu yazıyı okuduktan sonra anlamlandırmak kolaylaştı.

 9. Volkan Aktaş dedi ki:

  Uzun yıllardır piyasada çalışan bir web tasarımcı olarak yazınıza hayran kaldım. Birçok müşterimin sorun olan hosting seçimi konusunda linkinizi paylaşacağım. Teşekkür ederim.

 10. iskambil falı dedi ki:

  Artık yeni nnesilin buna çok ihtiyacı olacak. umarım benim gibi ihtiyacı olan diğer kullanıcılarda Size ulaşarak bu konu hakkında ki makalenizi okuyabilirler. Gerçekten çok faydalı ve detaylı bir şekilde aydınlatmışsınız konuyu.

 11. Aybars Güvenlik dedi ki:

  Özellikle hosting seçiminde kriter belirlemede çok faydalı oldu yazınız, teşekkürler.

 12. Bizesorarsan.com dedi ki:

  sitenizde yaşanacak 5 dakikalık kesinti gelirlerinizden yoksun kalmanıza neden olabilir. şöyle düşünün ki müşteri alışveriş yapmak için dükkanınıza geliyor ama dükkan kapalı. bu yüzden minimum kesinti ve hızlı teknik destek önceliğiniz olsun.

 13. marvel dc tr dedi ki:

  Ucuza web hosting çok fazla var. Bunları alıyoruz ama 2 gün sonra kopmalar, kasmalar başlıyor. Ucuzluğundan çok kalitesine bakmak daha iyi olur.

 14. Levent Arslan dedi ki:

  Yazı için teşekkürler. Ben ilk defa seçtim ve halen onunla devam ediyorum. Reklam olucak ama hostinger ve yaklaşık 2 senedir hiç bir problem yaşamadım. Hatta sitemle ilgili sıkıntı oldu ve hemen devreye girip çözdüler. Sorum şu olucak bu hosting seçiminde Türk ziyaretcilerin yoğunluğu için herhangi bir firma öne çıkıyormu yoksa çok önemli değilmi

 15. Recep dedi ki:

  Web hosting alırken dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biride bant genişliği ve bu konuya çok iyi değinmişsiniz. Ellerinize sağlık

 16. Onur dedi ki:

  Selamlar,

  Yazını keyifle okudum Ali.

 17. Emeğinize sağlık her zaman takipteyim

 18. Muhammed Ç. dedi ki:

  Hosting seçimi konusunda ne yazık ki ülkemizde hala bir çok kişi ön araştırma yapmadan en uygun hostingi satın almaya çalışıyor. Umarım yazınız daha çok kişiye ulaşır ve herkes bilgilenir bu konuda.

 19. ALC Ambalaj dedi ki:

  Eline sağlık Ali, çok güzel bir yazı olmuş, ayrıca inode sınırına değinmeyi de unutmamışsın. Pek çok kişi en iyi hosting firmalarını ararken başlangıçta önemsemese de uzun vadeli bakınca inode sınırı sıkıntı doğurabilir. Biz de e-ticaret satıcılarına koli, kutu, koli bandı ve ambalaj malzemesi tedariği yapan firma sitemiz alcambalaj.com ‘u kurarken inode sınırına dikkat ettik. Yazı için tekrar teşekkürler.

 20. Cancan Tercüme dedi ki:

  Tam da alan adımızı yenileme sürecindeyken yazınıza denk geldim. Gerçekten çok faydalandık, keşke bir sene önce böyle bir yazı yazmış olsaydınız biz ona da denk gelseydik; geçmişte yaptığımız hataları yapmamış olurduk. Çok sağolun…

 21. ErginYılmaz dedi ki:

  Selamlar, oldukça bilgilendirici ve güzel bir yazı olmuş. Web hosting seçimin’ de en önemli şey bence 1. hız 2. güvenliktir. Bende uzun yıllardır güzel hosting ile çalışıyorum gayet memnunum.

 22. Evissa dedi ki:

  Hosting bi site için çok önemli daha önce başka bi siteden almıştım o baya iyiydi şuan aldığımdan hiç memnun değilim sıkıcı bi durum.Eğer sitenizin yüklenme hızı düşükse bilinki bunda hosting payıda var.O yüzden alırken dikkatli olmada fayda var.Yazı için teşekkür ederim.

 23. Serdark dedi ki:

  yaklaşık 5 senedir veridyen firmasıyla çalışıyorum. uptime otanı oldukça yüksek, panelden desteklere 5dk içerisinde dönüyorlar. Henüz karar verememiş arkadaşlara tavsiye ederim 🙂

 24. Otomobil Forum dedi ki:

  Çok güzel bir içerik yazısı olmuş. Web hosting nedir tam manasıyla anlatılmış bir içerik emeğinize sağlık. 5 yıllık bir tecrübenin kaleminden olmuş.

 25. lingago dedi ki:

  Çok güzel bir yazıya değinmişsiniz. Yurtdışı hosting ararken ulaştım makaleye. Oldukça faydalı oldu. Teşekkürler.

 26. Akad dedi ki:

  Uzun vadeli çalışabilecek bir host seçimi için çok faydalı bir yazı. Teşekkür ederiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir