50

Web Hosting Nedir? Seçerken Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Paylaş
Web Hosting Nedir? Seçerken Dikkat Edilecekler

Yeni bir internet sitesi açarken karşımıza çıkacak kavramlardan birisi de web hosting oluyor. Peki Web Hosting Nedir? Seçerken Dikkat edilecekler nelerdir? Gelin bu soruların cevabına birlikte bakalım.

Web Hosting Nedir? Seçerken Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Web hosting basit bir tanım ile açıklamamız gerekirse internet sitemiz üzerinde depolayacağımız dosyaların, resimlerin, yazıların depolanacağı alandır. Wen hosting alarak aslında bir sunucu içinde bölünmüş alanlardan birisini almış oluruz. Bu alanda da sitemizin çalışması için gereken dosyalar, yazılarımız, yazılarımızda kullandığımız resim, müzik, video gibi çoklu ortam dosyaları saklanmış olur.

Web Hosting Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

1) Aylık trafik (Bant genişliği) ve Depolama Alanı

Öncelikle depolama alanını anlatacak olursak depolama alanı bu kiraladığımız sunucu üzerinde toplam ne kadar yazı, resim, video depolayabileceğimizi gösteren birimdir. Aslında bilgisayarımızdaki alan gibi düşünebiliriz bunu. Depolama alanı olarak ortalama 3gb bir blog için yeterli olacaktır. Fakat sitenizde video, ses vb. gibi büyük boyutlu veriler de yayınlayacaksanız bu duurumda mutlaka sınırsız depolama sunan hostingleri seçmeniz gerekmekte.

Aylık trafik ise sitenize gelen kullanıcıların sunucunuzdan ne kadar veri çektiğini gösterir. Yani sitenizde bir adet resim var diyelim bu da 1mb olsun. Sitenize insanlar girer ve bu resmi toplamda 5 kere açarlarsa 5mb’lık bir trafik oluşturmuş olurlar. Yine siteniz üzerinde yer alan videolar, yazılar, resimler ve benzer her şey trafik olarak sayılacaktır. Depolama alanından farkı bu içerikler kullanıcılar tarafından her çekildiğinde trafik sayılmasıdır. Yani bir 1mb’lık resmimizi 10 kişi görüntülerse 10mb trafik oluşmuş olacaktır. Bu nedenle trafik boyutunun büyük olmasına dikkat edin. En az ortalama bir blog için 5-10gb bir trafik boyutu olmalıdır. Yine fazla büyük dosyalar paylaşacaksanız ve bunlara erişim miktarı da fazla olacaksa sınırsız seçeneklere yönelmenizde fayda var.

2) Sunucunun Teknik Özellikleri ve Limitleri

Web hosting alacağınız firmada bulunan sunucuların bir işlemcisi, rami, depolama birimi ve bilgisayarlarımızdan aşina olduğumuz tüm parçaları bulunur. Hosting firmanızda kullanılan işlemci İntel’in Xeon serisi gibi sunucu odaklı bir işlemci olması, ramini bol olması, depolama birimi için ssd tercih edilmesi, sunucuya gelen internet bağlantısının 1Gbps veya yüksek bir bağlantı hızı sunması sitenizin de hızlı çalışmasını sağlayacaktır. Tabii sunucunun özellikleri kadar size bunun ne kadar verildiği de önemli. En başta tanımda dediğimiz gibi siz web hosting kiralayarak aslında bu sunucu üzerinde ayrılmış bir alanı alıyorsunuz. Bu nedenle sunucunun tüm özellikleri size ait olmuyor. Bu noktada size kaç gb ram ayırdıkları, işlemcinin % kaçını kullanabileceğinizi kontrol edin. Günümüzde %100’ü aşan işlemci kullanımına izin veren firmalar var bunlardan seçim yapmanız sitenizin hızlı çalışmasına fayda sağlayacaktır. Yine ram miktarının da ortalama 1 veya 2gb olmasına (tercihen en az 2) dikkat edin.

Yine sunucularda Cloud Linux kullanılması ve LiteSpeed gibi eklentilerin olması özellikle WordPress kullanacaksanız sitenizin hayli hızlı çalışmasına fayda sağlayacaktır iki diğer özelliktir. Alacağınız sunucularda Cloud Linux kurulu olması ve LiteSpeed destekli olması da bir avantajdır.

3) İnode(s) Limiti

Bazı yerlerde inode bazı yerlerde inodes diye geçen limit ise sunucumuzda depolayabileceğim toplam dosya sayısıdır. Özellikle sınırsız depolama alanı sunan firmalarda kötüye kullanım (sunucu üzerinden OneDrive veya Google Drive gibi bulut depolama firması açmak gibi) olmasın diye bu limit vardır. Bu limit genelde 200.000 gibi yüksek bir rakam olur fakat örneğin bir klasör içerisine 3 tane klasör açarsanız bu durumda toplam inodes sayınız 4 olacaktır. Yani bu rakamın yüksek olmasına dikkat edin fakat çok da kafanıza takmayın. Benim Hosting paketimde de 200.000 limiti olsa da şu anda 17.034 inode var olarak görülüyor. (Blogumda 500 tane yazı bu yazılarda da en az bir resim var, bunun dışında tabii ki WordPress, bir çok tema ve eklenti de kurulu)

4) Giriş Süreçleri / Giriş Limitleri:

Bazı firmalarda karşınıza çıkacak tabirlerden birisi de Giriş süreçleri veya Giriş limitleri olacaktır. Bu da sitenizde anlık olarak kaç kişinin aktif olabileceğinin bir limitidir. Bu nedenle çok büyük bir site açacaksanız ve anlık olarak çok kişi girecekse bu limitlerin de yüksek olmasına dikkat edin.

5) Ek Özellikler

Oluşturabileceğiniz e-posta hesapları, alt alan adları, park domain sayısı ve Addon domain sayısı gibi verilerde yapacağınız işe göre önem arz etmektedir. Bu nedenle bu limitlerinde yüksek olmasına dikkat ediniz.

6) Firmanın Destek Sistemi

En önemli ama en atlanan kısımlardan biri de firmanın destek sistemidir. Günümüzde bu konuda çok iyi olan firmalar olsa da müşterisi ile ilgilenmeyen firmalarda yok değil. Bu nedenle özellikle ilk kez bir sunucu kiralıyor ve tam olarak ne yapacağınızı bilmiyorsanız mutlaka destek sistemi iyi olan, taleplerinize hızlı cevap veren ve çözüm odaklı olan bir firma seçmeye özen gösterin.

Hangi Firmalar Tercih Edilmeli?

Burada firma ismi vermem reklam gibi algılanabilecek olsa da herkes tarafından kabul görmüş bir kaç ismi yazmayı da uygun buluyorum. Bunların reklam olmadığını bir kez daha belirteyim. (Tabii ki firmaların ileride nasıl bir yol izleyecekleri, politikalarında ne gibi değişiklikler yapacağını bilmediğim bu firmaların şu anda iyi olduğunu gelecekte ne olacağını da bilmediğimi eklememe gerek yok sanırım 🙂 ) Bunların yanında uzun yıllardır işini hakkı ile yapan Güzel Hosting, Veridyen, TurHost, Alastry ve benim de sitemi barındırdığım firma olan OdeaWeb‘i önerebilirim. Bunlar dışında da işini hakkı ile yapan bir çok firma olduğunu da belirteyim.