0

Wd My Passport İnceleme

Paylaş

Ortalama olarak üç aydır kullandığım Wd My Passport 1Tb modelinin incelemesini sizinle paylaşıp, deneyimlerimi size de aktarmak istedim. Özellikle benim gibi ufak tefek oyun, film, müzik yedeklerini almak ve biraz da olsun kaliteli ve güvenli bir disk kullanmak isteyenler için en iyi seçeneklerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

1-Tasarım:

 Tasarım göreceli bir kavram olsa da gayet parlak yapısı ve oldukça çeşitli renk seçenekleri ile herkesin hoşuna gidecek bir tasarıma sahip. 2.5 İnçlik boyutu, zarif yapısı ve inceliği ile ürün elinize aldığınızda kendini hem pahalı hissettiriyor hem de sağlamlık hissini sizde uyandırıyor. Burada tek sorunu ise parlak yapısından kaynaklı kayganlığı, ürün elinizde çok dikkatli tutmazsanız kayabiliyor. Bu da kısa süreli bir paniğe yol açmıyor değil 🙂

2- Kutu İçeriği ve Garantisi:

Kutu içeriği olabildiğince kısıtlı tasarlanmış. Kullanım kılavuzu, ürünün kendisi ve kablosu bir adet de garanti belgesi çıkıyor. Bazı ürünlerde olduğu gibi bir taşıma kılıfı vb bulunmuyor. Bunun yanında bize 2 yıllık bir garanti sunuyor. Benim 3 aylık kullanımım da hiç bir sorun çıkarmadığını da ekleyeyim.

3- Performans, Isı ve Ses:

Dosya okuma ve yazmada minumum 89.9, maxmimum 116.2  Mb’ları gördü ortalama da ise 112mb ile okuma/ yazma yaptı. 5400 Rpm’lik diskler içinde ortalama hatta ortalamanın biraz da üstünde bir performans verdiği söylemek mümkün bu değerlere bakınca. Isı konusunda ise disk ısınmıyor gerek testlerimde gerekse de günlük kullanımım sonucunda 30-34 derece civarlarında dolaşıyor. Bunun da bu tür diskler için ortalama bir değer olduğunu belirtelim. Ses konusunda ise özelikle sessiz bir ortamda çalışıyorsanız ses biraz duyuluyor. Hafif de tiz olan okuma sesi sessiz ortamlarda biraz rahatsız edebiliyor. Fakat okulda, işte ya da televizyon vb açıkken bu sesi duymanız neredeyse imkansız.

4- Yanında Gelen Uygulamalar:

A-Wd Discovery:
 
Bu uygulama ile diskinizin ve diğer uygulamların güncellemelerini denetleyebilir, diskiniz hakkında temel bilgilere ulaşabilir ve Wd’nin kampanyalarını görüntüleyebilirsiniz.
B- Wd Backup:
 
Adından da anlayabileceğiniz gibi bu uygulama ile yedeklerinizi alabilirsiniz. İşini gayet iyi yaptığını da belirteyim.

C- Wd Security:

Diskimizin şifreleme özelliği bulunduğundan bu uygulama ile diskinize şifre koyabiliyorsunuz. Böylelikle birisi diskinizi sizden izinsiz alsa bile hiç bir veriye ulaşamıyor.

D-Wd Drive Utilities:

Diskiniz ile her türlü işlemi bu uygulama üzerinden yapabiliyorsunuz. Diskinizin sağlık durumunu, Smart değerlerini kontrol edebilir. İsterseniz bu uygulama üzerinden sıfırlayabilirsiniz.

Fiyat:

Fiyat olarak şu anda 260-320 tl arasında fiyatlarının değiştiğini söyleyebilirim. Fakat değişen kurlar ve gelen zamlar nedeni ile siz bu yazıyı okuduğunuzda fiyatı yükselmiş veya düşmüş olabilir.