0

Vpn ve Dns Nedir?

Paylaş

aliytrklkmz resim

  Domain name system yani alan adı sistemi bir çoğumuzun duyduğu bir kavram. Özellikle de siteler yasaklanınca sürekli karşımıza çıkan bir kavram. Dns kavramını temel olarak açıklayacak olursak her sitenin kendine özgü sayılardan oluşan bir ıp adresi vardır. Fakat bu sayıların hatırlanması zor olabileceği için alan adları kullanılmakta. Bu alan adlarını biz yazınca yazdığımız sitenin ıp adresi bize ulaşır ve bizi o siteye yönlendirir. Bu çevirme işlemine de kısaca dns denir. Yani dahada basitçe anlamak gerekirse bilgisayarlar bizim yazdığım internet adresinlerini (örn: aliytrklkmz.blogspot.com) anlayamazlar biz ise onların anladığı sayıları öğrenmekte sorun yaşarız ve bu kadar sayıyı aklımızda tutamayız dns de insanlar ve bilgisayarlar arasında  bir köprü oluşturur ve bizim yazdığımız kelimleri bilgisayaralrın anlayacağı ıp adreslerine çevirirler.
  Vpn ise (virtual private network- sanal özel ağ) kısaca anlatmak gerekirse sizin ulaşmaya çalıştığınız siteye siz değilde başka bir yerden bağlanıyormuş gibi gösteren şifreli bir yol açar ve buradan bağlanır. Bu yol şifreli olduğu için siz ve verilerinizde şifrelenmiş ve başkaları tarafından görüntülenemez hale gelmiş olur. Vpn genellikle yasaklı sitelere girmek için kullanılır. Bir ülkede veya bölgede yasaklanan sitelere girmek için vpn kullanılır. Vpn sizi başka bir yerden bağlanıyormuş gibi gösterdiğinden engellere takılmadan o siteye giriş yapmış olursunuz.
(Bu yazıda tamamen herkesin anlayabileceği şekilde bir anlatım yapmaya çalıştım. Tüm işleyişi en basite indirgenerek anlatmaya çalıştım bu nedenle bu yazıyı net ve doğru bilgide çok en basit şekilde anlatmaya odaklanarak yazmaya çalıştım. Bu yüzden arada atladığım veya yanlış yorumladığım yerler olabilir.)