0

VPN nedir? VPN ne işe yarar?

Paylaş

Vpn Nedir?

Vpn en basit tanımı ile anlatmak gerekirse başka bir bilgisayar üzerinden internete bağlanmanız olarak tanımlanabilir. Siz vpn ağı ile bir bilgisayara bağlanırsınız ve o bilgisayarda sizin yerinize VPN nedir? VPN ne işe yarar?aradıklarınızı bulur ve size sunar. Vpn’lerde ki ülke seçici de tam olarak bu işe yarar ve sizin yerinize internetten veri çekecek bilgisayarın hangi ülkede olmasını istediğinizi seçersiniz.

Vpn Ne İşe Yarar?

Vpn en ok bilinen hali ile internette engelli sitelere giriş için kullanılmakta. Bunun yanında bazı ağ uzmanları veya güvenliğe fazla takıntılı olanlar güvenlik amacı ile de bu ağları kullanabilirler. Vpn ağlarında kimlikleriniz gizli olduğu için kullanıyorlar. (tabii buna güvenip yasa dışı işler yapmaya çalışmayın. Yasa dışı işlem yapmanız durumunda vpn’i satın aldığınız firma tüm bilgilerinizi devletler, polisler veya diğer yetkili kişiler ile paylaşacaktır. Yani site sahipleri, dışarıdan bilgilerinize erişmeye çalışan kişilere karşı gizli olsanız bile vpn firmalarının çoğu sizin bilgilerinizi tutarlar ve gerektiği durumda kullanırlar.) Güvenlik anlamında da veriler şifreli olarak iletildiği için bu anlamda da ekstra bir güvenlik daha sağlamış olur.

Vpn’nin Olumsuz Yanları:

Vpn tabii böyle bahsedince dünyanın en büyük mucizesi gibi duruyor. Yasaklı sitelere girişten güvenliğe kadar bir çok işe yarıyor tabii bunun olumsuz tarafları da yok değil. Bunlar; Çoğu Vpn’nin internet hızını düşürmesi ve basit sitelere girişin bile çok uzun sürmesi, ücretsiz vpnlerin yetmemesi,  ücretlilerin biraz pahalı olması ve aylık ücret istemesi, Vpn’lerin bazılarının güvenlik açıklarının bulunması ve tam olarak şifreli iletim sağlayamaması veya firmasının sizden elde ettiği bilgileri yasa dışı olarak kullanması.