0

Voyager Os İnceleme

Paylaş

Voyager os Fransa menşeli  bir işletim sistemi. Bir çok sürümü bulunuyor bunlara kısaca bakacak olursak;Voyager Os İnceleme
Voyager XFCE: Bu sürüm Xubuntu üzerine yapılan Xfce masaüstünü kullanan sürüm.
Voyager GS:  Bu sürüm oyuncular için yapılmış bir sürüm. Steam, Wine vb yazılımlar kurulu olarak geliyor. Bunun yanında Gnome Twitch vb gibi programlarda yine bizlere sunuluyor.
Voyager Parantel Control: Bu da adından da anlaşılabileceği gibi ebeveyn kontrolü seçenekleri sunan sürümü.
Voyager GE:  Bugün inceleyeceğimiz sürüm de olan GE Gnome arayüzünü kullanıyor ve Ubuntu 18.10 üstüne geliştirilmiş bir yapı. Aynı zamanda Voyager’in de en son güncellenen sürümü.

İlk İzlenim:

Voyager’i ilk açtığınızda Ubuntu’nun biraz makyajlanmış bir hali gibi geliyor size. Aslında yapılan da tam olarak bu olmuş. Ubuntu gerek görsel gerek yazılımsal iyileştirmeler eklenerek Voyager adıyla sürülmüş ve bence gayet de iyi olmuş.

Yüklü Gelen Uygulamalar:

Bu konuda gayet bonkör davranan işletim sistemlerinden birisi Voyager. Conky’den dahili bir radyo uygulamasına, çok gelişmiş masaüstünde not alma uygulamasına, internet vb ile ilgili onlarca uygulamaya sahip olarak geliyor. Bunların yanında Grub’u düzenlemenizi sağlayan Grub Customizer’de geliyor. Bu sayede çoklu işletim sistemi kurulumlarında da sizi yarı yolda bırakmıyor. Bunun yanında Ubuntu’nun yazılım merkezini de içinde bulunduruyor ve istediğiniz uygulamaları tek tıkla kurabiliyorsunuz. Yani kısaca özellikle yeni başlayanlar için aradıkları her şeyi bulabilecekleri bir işletim sistemi olmuş.

Sürücü Desteği ve Kararlılık:

Ubuntu ile aynı kararlılık deneyimini yaşadığımı söylesem yanlış olmaz. Aynı şekilde Ubuntu üzerine inşa edildiği için de sürücü desteği konusunda en ufak bir problem yaşamıyorsunuz.  Gayet akıcı, donma kasma yaşatmayan bir sistem kullanıyorsunuz. Tabii eklenen görsel efektler nedeni ile minumum sistem gereksinimlerinin biraz daha fazla olduğunu söylemem gerek. Minumum sistem gereksinimleri karşılandığı sürece ise hiç bir sorun yaşatmıyor.

Özelleştirme Seçenekleri:

Bu konuda da oldukça bonkör davranıyor.  Size istediğiniz her türlü özelleştirme seçeneğini sunuyor. Bunun yanında Conky, Tweak vb uygulamaların kurulu olarak gelmesi de özelleştirme seçeneklerinizi artırıyor. Bu sayede gerçekten içinize sinen bir ortam hazırlayabiliyorsunuz.
 

Dil Desteği:

Voyager’de tabii ki Türkçe desteği bulunuyor. Fakat biraz sorunlu ve eksik olduğunu söylemem lazım. Maalesef bu konuda biraz sıkıntılı bir işletim sistemi. Özellikle İngilizce’si iyi olmayıp da ilk defa Linux kullanacaklar bu konuda biraz sıkıntı yaşayabilir. Ama az çok Linux deneyimi olanlar için bu sorun olmayacaktır.

Sonuç:

Sonuç olarak Voyager özellikle ilk defa Linux kullananlara önerebileceğim bir işletim sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Aradığınız her şeyi size sunuyor. Görsellik anlamında da, yüklü olarak gelen uygulamalar ile kullanışlılık anlamında da kararlılık anlamında da olabildiğince iyi bir sonuç ortaya koyuyor. Neredeyse tüm Linux kullanıcılarının alışkın olduğu bir arayüzü bize sunması da diğer olumlu tarafı.