Voyager 10 Debian Buster İnceleme - Ali Yatarkalkmaz

Voyager 10 Debian Buster İnceleme

Voyager 10 Debian Buster İnceleme Voyager 10 Debian Buster sürümü geçtiğimiz günlerde kullanıma sunuldu. Voyager 10 Debian Buster adından da anlayabileceğiniz gibi Debian tabanını kullanan, Gnome arayüzü ile bizi karşılayan bir dağıtım. Fransa kökenli dağıtım gerek görsel olarak gerekse de yüklü olarak gelen uygulamaların çoğunluğu olarak dikkatleri çekmeyi başarıyor.

İlk İzlenim:

Voyager Os GE sürümünü daha önce incelemiştim. O sürümde Gnome ortamını kullandığı için görsel olarak çok yabancılık çekmedim. Genel olarak ilk izlenimde sizde olumlu bir hava bırakıyor. Gerek uygulamaların çokluğu gerekse de Conky’nin kurulu olarak gelmesi ile bir artı puan alıyor. Gayet sade arayüzü ile ilk kez kullananların bile rahatlıkla alışabileceği bir ortamı bize sunuyor. Bunun yanında Conky vb’nin olması ve tüm dağıtımlarda göremediğimiz özelleştirme seçeneklerinin bize sunulması ile de bir olumlu puanımızı daha kazanıyor.

Tüm bunlar neticesinde ilk kez bu dağıtımı hatta ilk kez bir Linux dağıtımını kullanacak olan kullanıcılar için gayet ideal bir sistem olduğunu söyleyebilirim.

Yüklü Gelen Uygulamalar:

 Bu konuda da Voyager baya bonkör davranıyor. Conky Manager’den Twitch Gnome’ye kadar bir çok uygulama kurulu olarak geliyor. İnternet tarayıcısı olarak da Mozilla firefox bizi karşılıyor. Bir çok özelleştirme yazılımı, Gece modu, sistem bilgisi araçları ve daha sayamayacağım bir çok aracı da bizlere sunuyor. Bunların yanında geniş özelleştirme seçenekleri ile de bir çok oyuncak yaratıyor.

Sürücü Desteği ve Performans:

Performans olarak Gnome tabanlı diğer dağıtımlardan çok fazla eksik ya da fazla bir yönünün görmedim. Fakat yinede özellikle Ubuuntu’ya göre biraz daha fazla sistem kaynağı tükettiğini söyleyebilirim. Tabii ki bu performansının kötü olduğu anlamına gelmiyor. Bir Windows sürümünü kaldıran bir bilgisayarda çok rahatlıkla kullanılabiliyor. Sürücü desteği olarak tabii ki Debian tabanlı olmasının faydalarını görüyor ve neredeyse bütün sürücülerinizi tanıyor. Testimde kullandığım Usb faremi, klavyemi ve yazıcımı da kolaylıkla tanıdı. Windows ortamında bile tanınmayan eski yazıcım Voyager’de hiç bir sürücü yüklemesine gerek kalmadan rahatlıkla kuruldu ve kullanıma hazır hale geldi.

Dil Desteği:

Voyager’de tabii ki Türkçe desteği bulunuyor. Fakat biraz sorunlu ve eksik olduğunu söylemem lazım. Maalesef bu konuda biraz sıkıntılı bir işletim sistemi. Özellikle İngilizce’si iyi olmayıp da ilk defa Linux kullanacaklar bu konuda biraz sıkıntı yaşayabilir. Ama az çok Linux deneyimi olanlar için bu sorun olmayacaktır.(Resimleri  İngilizce sürümden aldım. Bu nedenle bunları Dil desteği konusunda esas almayın. Temel yerlerde dil problemi yok. )

Yaşadığım Sorun:

Ben dağıtımları incelerken önce bilgisayarıma kuruyorum ve deniyorum daha sonra yazıyı hazırlamak için sanal makineye kurulum yapıyorum ve buradan kullanacağım resimleri alıyorum. Bunun yanında da farklı sistemlerde nasıl çalışacağını anlamak için (ram miktarını ve işlemci çekirdek sayısını değiştirerek) testler yapıyorum. Bu testler sırasında ilk defa gördüğüm bir sorunla karşılaştım. Düşük çözünürlükte tüm uygulamları görüntülemeye çalışınca tüm uygulamalar birbirine girdi ve resimdeki görüntü oluştu. Daha sonra bunu bilgisayarda ekran çözünülrüğünü düşürerek de denedim bir sorun olmadı. Eski bir bilgisayarda denediğim de ise düşük çözünürlükte bu sorunu yine gözlemledim.

Puan: 3.7/5

Voyager benden 5 üzerinden 3.7 almayı başardı. Puanın detaylarına bakacak olursak:
Olumsuz:
– Türkçe dil desteğinin tam olmaması.
– Yaşadığım düşük çözünürlük sorunu.
– Performansın çok da iyi olmaması.
Olumlu: 
+ Arayüzünün şık ve özelleştirilebilir olması.
+ Yeni başlayacak kullanıcılar için kolay alışılabilir olması.
+ Bir çok gerekli programın kurulu halde gelmesi.
Share

Benzer Yazılarım...

6 Yorum

 1. EĞİTİM PINARI dedi ki:

  Çok güzel bir bilgilendirme olmuş Çok teşekkür ederim

 2. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Yorumunuz için ben teşekküre ederim.

 3. Programcı Deha dedi ki:

  incelemeniz iyi olmuş.

 4. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Beğenmenize sevindim, yorumunuz için teşekkür ederim.

 5. programcı deha dedi ki:

  knoppix 3.2 sürümünden beri değişik linux sürümleri denedim kimi iyi kimi kötü geldi ve hiç bir sürüm ve dağıtım bana tam stabil kararlı gelmedi.Benden kaynaklanıyor olabilir, oda şundan dolayı windows oyunlarını,program yazılımlarını linuxta çalıştırabilmek için her yolu deniyorum.ilerde tamamen linuxa geçeceğim artık.

  • Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

   Windows’a yazılan programların maalesef çoğu Linux’da yok. Bazı programlar olsa da onlar da pek işe yaramıyor. Yazılım üreticileri Linux’u biraz desteklese çok daha hızlı büyür aslında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir