0

Virüslerden Nasıl Korunuruz?

Paylaş

Bilgisayar virüslerinin yada farklı bir adla kötü amaçlı yazılımların adları ve türleri değişse de temelde bizim bilgilerimizi çalmak ve bilgisayarımızı kullanılmaz hale getirmek yatıyor. Keylogger ile klavye hareketlerimizi kopyalamaktan, fidye yazılımları ile bilgisayarımızı kitleyip bizden fidye istemeye kadar bir çok yol denenebiliyor. Fakat temelde çoğu aynı mantıkla çalışıyor ve aynı şekilde çoğalıyor. Bu nedenle bazı temel önlemleri alarak bu kötü amaçlı yazılımlara yakalanma ihtimalimizi oldukça düşürebiliriz. Şimdi yapabileceklerimize geçelim;

  1. İşletim sisteminizin güncellemelerini her zaman yükleyin. Özellikle güvenlik güncellemelerini kesinlikle atlamayın.
  2. İyi bir antivirüs kullanın. Antivirüsler çoğu zaman yeni virüsleri veri havuzlarına daha önce işlerler böylelikle işletim sisteminiz yamalana kadar güvende olabilirsiniz.
  3. Arkadaşınızdan da gelse bilmediğiniz linklerden uzak durun. Aman bunun attığı linkten ne olacak demeyin, der de tıklarsanız da gittiğiniz sitede asla kredi kartı bilgisi, sosyal medya hesaplarınız şifresi gibi bilgileri paylaşmayınız.
  4. E-postanıza veya smsinize gelen mesajlardaki linklere tıklamayın, numaraları aramayın. Özellikle para kazandınız, adınıza sahte işler yapıldı gibi mesajların artık yalan olduğunu benimseyin ve asla bu tür mesajları dikkate almayın.
  5. Kullandığınız programları güncel tutun. Çoğu zaman kullandığımız programları güncellememek bize en büyük tehdit olur.
  6. Bilmediğiniz sitelerden uzak durun. Bilmediğiniz sitelerden crack vb gibi yazılımlar indirip bunları kurmayın. Bu tür yazılımlarda en iyi ihtimal ile bilgisayarınıza onlarca reklam yazılımı kuracak ve bilgisayar kullanımınızı kabusa çevirecektir.
Yukarıda ki temel 6 maddeye dikkat etmek sizi çoğu zaman için korunaklı bir duruma getirir. Özellikle bilmediğiniz linklere tıklamaz, bilmediğiniz dosyaları indirmezseniz (tabii arkadaşınızdan aldığınız usb bellekde de virüs olabilir) virüslerden büyük ölçüde kurtulmuş olursunuz. Arkadaşınızdan usb alma gibi durumlarda da Antivirüs kullanmanız en büyük yardımcınız olacaktır.