Uzun Zamandır Neden Yazmıyorum? - Ali Yatarkalkmaz

Uzun Zamandır Neden Yazmıyorum?

Uzun Zamandır Neden Yazmıyorum?
Uzun Zamandır Neden Yazmıyorum?

Blogumun doğum tarihi olan 1 Ocak’da yazdığım “Blogum 5 yaşında” yazısından sonra 2 aydır yeni yazı yazmıyordum. Açıkçası ara ara yazma isteği gelse de bu kısa sürüyordu ve bir türlü kendimi toparlayıp blogum için yeni içerik üretemiyordum. Bugün kısaca uzun zamandır neden yazmıyorum? Bundan bahsetmek istiyorum.

Uzun Zamandır Neden Yazmıyorum?

Aslında bunun bir değil birden çok sebebi var. Birincisi blogumu eskiden beri takip edenlerin bileceği gibi, blogumda banner reklam kullanmıyorum. Yani maddi olarak blogumdan bir beklentim yok. Tek beklentim birilerinin yazılarımı okuması, onlara bir iki cümlelik de olsa yorumlar bırakması. Fakat son zamanlarda yazılı içeriğe olan ilgi git gide azaldığı, gelen yorum sayısı düştüğü, uzun uzun emekler vererek verdiğim yazılarım okunmadığı için hevesim kırılıyordu. Yazmayı bırakmama neden olan en büyük sebep bu. İkinci sebep ise üniversitenin son yılında olmam ve ders yükünün fazla olması.

Yeniden Yazmaya Başlayacak Mıyım? Neden Yeniden Döndüm?

Buna kısaca cevap verecek olursak evet yeniden yazmaya başlayacağım. Zaten blogumu tamamen bırakmak gibi bir niyetim yoktu. Röportajlar serime dün gelen yeni röportajda bana bir blogum olduğunu hatırlattı ve yeniden dönmem için bir ortam hazırlamış oldu. Eski düzenime tekrar döneceğim. Bu bağlamda bloguma her hafta en az bir yazı ekleyeceğim.

Sizden İsteğim

Sizden tek istediğim başta da belirtiğim gibi maddi bir beklentim olmadığından yorumlarınızla, okumalarınızla bloguma destek olmanız. 5 Yıldır ayakta tuttuğum blogumun nice 5 yıllara gitmesini çok istiyorum. Bunun için de sizlerden tek beklentim okuduğunuz yazılarıma kısa da olsa bir yorum yapmanız.

Share

Benzer Yazılarım...

22 Yorum

 1. Ben de uzun süredir yokum blog aleminde ama dönüş yapacağım. Bırakmak yok. 😊

 2. Kardeşim asla bırakma ve vazgeçme! Gerekirse banner reklamları tekrar ekle ve yoluna muhakkak devam et. Dediğin gibi yorum gelmeyince insanın aşkı şevki çok kırılıyor ancak yazılarını blogcular okuyacak diye değil Google aramalarda çıkacak, insanların aratacağı içeriklerde yaz bence.

 3. Furkan Yurdakul dedi ki:

  koskoca 5 yıl vay bee, aslında artık yazıyı okuyan insanlar azalmış durum da. Size tek önerim var Youtube’a başlamalısın. İçeriği okuyarak değil izleyerek tüketmeye başladık ve tüketiyoruz.

  • Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

   Blogumun doğum tarihinde (1. ayın 1’i) yazdığım blogum x yaşında adlı yazılarım oluyor. Blogum 2 yaşında yazımdan beri diyorum ki bu yıl YouTube’ye başlayacağım. 5. yıla girdim hala başlayacağım 🙂

 4. Onur dedi ki:

  Üç seçeneğimiz var. Bunlardan ikisi bloga devam etmek şeklinde.

  1) Devam ediyoruz.
  a) Özgün tarzda bağımsız içerik üreterek süregelen şekilde devam. Bu seçenekte kendimiz yazıyor, kendimiz okuyoruz.
  b) Organik aramaya yönelerek ”Şu nedir, bu nedir ?” tarzı içerik üretmek. Bu seçenekte de blog saçma sapan bir şeye dönüşüyor.

  2) Bloga devam etmiyoruz.
  a) Blogu kapatıyoruz, YouTube’a geçiyoruz.(Blog da YouTube da olsun dersek Blog bir nevi kapak görevi gördüğünden, yine kapanmış kadar oluyor).
  b) Bu işleri kökten terk edip, zaten kısıtlı olan zamanımızı daha etkin kullanma umuduyla dünyevi işlere analog bir tavırla geri dönüyoruz (Sınırsız kafa rahatlığı).

  Tüm bunların dışında internet ortamında bile olsa tanıdık birilerinin bloglarının devam etmesi halen güzel.

  Bu arada tekrar hoş geldin.

 5. None dedi ki:

  Kesinlikle reklam vermelisin. Emeğinin bir karşılığı olmalı.

 6. ESRA dedi ki:

  Blogunuzu yeni keşfettim ama bence bırakmayın 🙂

 7. WebKenti dedi ki:

  Devam etmenizi tavsiye ederim. Günlük hayat oyalasada, kimileri için günde 1 kimileri için yılda 1 yazsada ilk önce yazanın kendisine değer katar blog tutmak.

 8. Jamesplego dedi ki:

  Gayet güzel bir yazı olmuş. Uzun zamandır ele alınan bir konu bu. İlk defa bu kadar ayrıntılı şekilde ele alındığını gördüm. Teşekkürler.

 9. DouglasVag dedi ki:

  Çok güzel bir blogunuz var. Yazmayı kesinlikle bırakmayı. Böyle uzun süreli bırakmalar insana bir dinlenme molası oluyor. Umarım çok daha iyi içeriklerle hızla aramıza dönersiniz.

 10. RandyCum dedi ki:

  Çok güzel bir yazı olmuş elinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir