0

Uzun Yazmak Mı? Kısa ve Öz Yazmak Mı?

Paylaş

Dikkat öncelikle bu yazı bir “seo” yazısı değildir. Bu tamamen bir beyin fırtınasıdır. Bu nedenle bu yazıda ki tek amacım sadece biraz daha sizi düşündürmek olacak 🙂Uzun Yazmak Mı? Kısa ve Öz Yazmak Mı?

Özellikle yeni yeni blog yazmaya başladıysanız ve seo konularını da kendinize çok dert ettiyseniz aklınıza takılacak sorulardan biri “acaba kaç kelimeden oluşan bir yazı yazmalıyım?” olacaktır. Bu soruyu da Google yazıp arama yaptığınızda karşınıza büyük bir ihtimal ile 2000-2500 arasında bir rakam çıkacaktır.  Peki buraya kadar her şey güzel. Tamam yazalım o zaman 2000 kelime de yazalım. Hem elbet araştırma yaptıysanız  göreceksinizdir 2000 kelimeyi geçenler en çok tıklanan oluyor, en çok paylaşılan oluyor, Google değerlendirmesini yazı uzunluğuna da bakarak yapıyor. Tamam bunlar da güzel. O zaman 2000 kelimeden aşağı yazımız olmasın. Mı? Peki bir de bir örnekle bunu inceleyelim;

Konu başlığı: Kaç Yaşındayım
1. Yazı: 18 yaşındayım
2. Yazı: Bugün yıllardan 2018 olduğuna göre ben 1999’da doğduğuma göre 2018-1999 yaparsak 18 yaşımda oluyorum.

Şimdi incelemeye 1. yazıdan başlarsak çok kısa olduğunu bu nedenle arama motorları tarafından pek sevilmeyeceğini söyleyebiliriz. İkinci yazı ise uzun olduğu için arama motorları tarafından daha çok sevilecek. Buraya kadar sıkıntı yok peki kullanıcılar hangisini daha çok sevecek? Ben kendi adıma cevap verecek olursam kesinlikle 1. yazıyı seçerim. Özellikle de YouTube gibi bir mecra alıp başını gitmiş ve insanları bir kelime bile okumadan yattığı yerden bilgi sunarken biz uzun uzun yazarak belki arama motorlarının gözüne gireriz ama kullanıcılarımızın gözünden düşeriz. Benim ise bir çok yerde gördüğüm ve blogumu yazmaya başladığımdan beri benimsediğim düşünce “arama motorları için değil okuyucularımız için yazmak” oldu. Tüm bu sebeplerden dolayı bilgiyi EN DOĞRU ve OLABİLDİĞİNCE ÖZ bir şekilde veren yazı bence en iyi yazıdır. Tabii bu demek değil ki tüm yazılarınızı kısa yazın. Asla bunu demediğimi de belirtmek istiyorum benim burada anlatmak istediğim şu ki sadece arama motorlarının gözüne girmek için doldurma kelimeler ile, bol bol tekrarlar ile, aynı bilgiyi özne ile yüklemini yer değiştirip yazmak yerine  kullanıcılarımızı düşünüp onların ulaşmak istediği bilgiyi sunalım. Zaten kullanıcılar bizi sever, bu yaptığımızı fark ederlerse ne araştıracak olurlarsa olsunlar bizim blogumuza geleceklerdir.

Kısa ve öz dedin destan yazdın?

Haklısınız hemen size bir özet geçeyim. Arama motorlarının gözüne girmek için uzun uzun yazmayın. Sadece konunuzu anlatın, kullanıcıların istediklerini sunun. Sizin için önemli olan arama motorları değil okuyucularınız olsun.

Unutmadan;

Bu yazı da 383  kelime oldu ve anlatmak istediğim her şeyi anlattım 🙂