0

Üniversite Sınavına Nasıl Çalışmalıyız?

Paylaş

aliytrklkmz resimÖnümüzde geçen yılda yaşadığım ygs/lys dönemine ait yaptıklarım, yapmadıklarım, yapılması gerekenler üzerine kısa bir yazı yazmak ve bu yolda neleri yaparsak başarılı olup, neleri yaparsak başarısız olacaklarımızı kısaca özetlemek istiyorum.  Bu konuda yüzlerce eğitimci binlerce yazı yazmış bulunmakta ben ise daha çok bugün böyle çalışın şu gün şöyle yapın demekten çok başıma neler geldi neler yapmadım, neler yaptım, neler yapmalıydım gibi konulara değineceğim.

İlk olarak adettendir her yerde görebileceğiniz ve gerçekten yapılması gerekenler ile başlayalım;

 1. Program oluşturmalı ve bu programa uymalıyız.
 2. Sosyal hayatımızı 1 seneliğine de olsa kısıtlamalıyız.
 3. Sosyal medya ve internet kullanımımıza bir sınır getirmeliyiz.
 4. Sadece sevdiğimiz ve yapabildiğimiz derslere çalışmak yerine yapamadığımız konulara yönelmeliyiz.
 5. Dikkatimizi dağıtacak metaryelleri ders çalışma alanımızda bulundurmamalıyız.
 6. Son gün, ilk gün, haftanın ilk günü gibi bahaneler ile dersten kaçmamalıyız.
 7. Yapamayacağımız planlar oluşturmamalı ama yapamam diye günün %10 unu derse ayırıp gerisini boşa kullanmamalıyız.
 8. Hedefimizi belirlemeli ve bu yönde çalışmalıyız.
 9. Televizyon, bilgisayar, internet, telefon gibi bizi dersten koparacak ve dikkatimizi dağıtacak cihazlardan uzak durmalı hatta mümkün ise sosyal medya hesaplarımızı bu dönem boyunca kapatmalıyız.
 10. Kız arkadaş/ erkek arkadaş ilişkilerini bu sene düşünmemeliyiz. Tabii ki bir arkadaşınız varsa gidip “laan ben ders çalışacağım. Buraya kadarmış” değip ayrılın demiyorum. Bu aklınızın ona daha çok takılmasına sebep olur ama gidip -özellikle de erkeklere söylüyorum- karşı cins peşinde koşmayın. Olan arkadaşınıza ayırdığınız amanı azaltın. Özellikle de ikinizde sınava çalışacaksanız bu daha iyi çünkü ikinizde birbirinizi anlayacaksınızdır ve az görüşmenizde sorun olmayacaktır.
Bu yolda bunları yapmak bana da başta çok sıkıcı geliyordu bunu kabul etmem gerek. Özellikle yaz aylarının gelmesi ile hiç ilgilenmediğim kuşların uçması bile dikkatimi çekmeye başlamıştı. Ders çalışmak dışında her şey mantıklı geldiği bir dönem de olmadı değil. Bunları bizzat ben de yaşadığım için çok da bu konuda konuşamayacağım ama burada unutmamamız gereken bir şey var o da “bir yıl kendimizi kapatıp dersimize vermezsek ömür boyu mutsuz olacağımızdır.” Sadece 1 yıl olduğunu düşünüp geriye kalan hayatımızı mutlu olarak geçirmemiz için bunları yapmamız gerektiğini unutmamalıyız.

Dikkatim Dağıldığında Ne Yapmalıyım?

Bu da en çok sorun yaşadığım konulardan biriydi. Özellikle bahar aylarının gelip insanların dışarı çıkmasıyla, çevremdeki arkadaşlarımın hadi ya biraz da şunu bunu yapalım demesiyle insanın aklı ders dışında her yöne kaymıyor değil. Fakat dikkatimizi toplamamız gerektiğini de aklımızdan çıkarmamalıyız ve dikkatimiz dağıldığında;
 1. Dikkatimizi dağıtan sebepleri ortadan kaldırmalıyız.
 2. Beynimizi saçma sapan sorular ile meşgul etmemeliyiz.
 3. Düzenli kitap okuyun. Bu dikkatinizi toplamanızı sağlayacaktır. Tabii bunu son yıl yapmanız zor olacağı için bu alışkanlığı baştan edinmiş olmanız size bu dönemde büyük avantaj sağlayacaktır. (Tabii burada kitap okumak bom boş okuyup geçmek değil anlayarak, notlar alarak okumanız önemli olan)
 4. Dikkatinizi toparlamak istediğinize ve o dersi çalışmak istediğinize kendinizi inandırın. Eğer kendiniz inanmazsanız ne olursa olsun dikkatinizi toparlayamazsınız.
 5. Hafıza egzersizlerini yapabilirsiniz.
 6. Her ortama uyum sağlayın. Unutmayın ki evinizdeki ortam sınavda olmayabilir. Sınava gireceğiniz okul çok merkezi bir yerde olabilir ve o araba sesleri çok rahatsız edebilir veya tam tersi sesli bir ortamda çalışmaya alışkınsanız sessiz ortamda afallamamak  için her ortama alışın
Dikkatinizi toplamanız da en önemli etken tabii ki ders çalışacağınız gerçeğini kabul edip kendinizi bu yönde odaklamaktır. Eğer siz kendiniz çalışacağınıza ve dikkatinizi toplayacağınıza inanmıyorsanız, kendinizi buna ikna etmemişseniz zaten ne yaparsanız yapın boşuna uğraşmış olacaksınızdır. Bu nedenle ilk olarak kendimizi ikna etmeliyiz.

Ders Çalışma Düzeni Nasıl Olmalı?

Bu konuda bir çok eğitim sitesi kendi programını hazırlıyor. Benim önerim bunların hepsini indirin. Sonra kendi eğitim tarzınızı bulun yani siz okuyarak mı anlıyorsunuz, yazarak mı anlıyorsunuz, test çözerek mi anlıyorsunuz bunu keşfedin. Daha sonra bu programlardan kendinize uygun olanı seçin. Hatta burada önerim hazır program yerine kendi programınızı hazırlamanız olacaktır. Böylelikle kendinize en uygun programı hazırlamış ve en verimli şekilde çalışmış olursunuz. Artık bu lafı onlarca kez duydunuz ama bir kez daha tekrar etmek istiyorum “verimsiz 10 saat çalışacağınıza verimli 5 saat çalışın yeter”. Yani boş boş test çözüp, konuyu okuyup geçmek yerine konuyu okuyun gerçekten konuyu anladığınızdan emin olana kadar videolarını izleyin, konu anlatım kitaplarına çalışın ve bol bol konu hakkında test çözün. Yazarak anlıyorsanız konuların kısa kısa özetlerini çıkarın. Yani çalışma düzeninizi siz belirleyin ve ona uyun!

Hangi Dönemlerde Dikkatim Dağıldı?

Kendime gelecek olursam benim dikkatimin en çok dağıldığı dönem baharın gelmesi ve yaz tatilinin yaklaşması oldu. Okuldaki sınavların artması, küçük sınıfların ders çalışmayı bırakıp dışarıya fırlaması, evin çevresindeki çocukların ve tabii ki doğal olarak seslerin artması ile insan ister istemez dikkatini bozuyor. Böyle bir durumda yapmamız gereken tabii ki yukarıdakiler.

Verimli Ders Nasıl Çalışılır?

 1. Derli toplu bir alanda çalışın.
 2. Hep aynı dersleri çalışmayın. Sevdiğiniz dersi çalışıp diğerlerini boş vermeyin.
 3. Konuları tam bilmeden test çözmeye geçmeyin. Bu moralinizi bozar.
 4. Planınızı yapmalı ve uymalısınız.
 5. Zamanınızı en iyi şekilde planlayın. Sosyal aktiviteleri 2. plana çekin.

Aslında verimli çalışma kişiden kişiye değişmektedir. Bu nedenle net tabirlerle şunları yapın bunları yapmayın demek zor. Başta da belirtiğim gibi herkesin anlama biçimi farklı bu nedenle temel şeyler dışında nasıl çalışacağınızı siz belirleyin. Fakat burada dikkat etmeniz gereken iki nokta var

 • Birincisi asla planlarınızda dersi ikinci plana atmayın veya çok abartıp uyamayacağınız programlar hazırlamayın.
 • İkincisi ise kendi planınıza uyun. Dur bir günden birşey olmaz dediğiniz gün o planın tamamı yalan olur ve 1 -2 1-2 derken bir bakarsınız plan öylece duruyor ama sınav gelmiş de sizi bekliyor olur.
==> Burada ufak da bir notum olacak. Bu dönemde kimsenin sözüne aldanmayın. Yok sınavı Tubitak hazırlamış yok Nasa soru eklemiş vb diyenlere bakmayın. Bunlar doğru olsa bile adamlar size özel soru hazırlamıyor hepinize aynı sorular soruluyor. Bu nedenle siz sadece çalışmanıza bakın.