0

Ücretsiz Blog Açılabilir Mi?

Paylaş

aliytrklkmz resim

 Bir internet sitesi açmak bir çoğumuzun hayalidir. İnternetteki binlerce sitenin arasında yer almayı hepimiz zaman zaman istemişizdir. Belli bir konuda da yazmaya karar kılamadıysak (haber, teknoloji vb.) blog açmaya karar verme olasılığımız yüksektir. Fakat burada şöyle bir sorun aklımıza takılır “acaba bu iş bana ne kadara mal olacak?”. Bunu biraz daha düşününce “aman neyse ya bir de bunu başıma bela etmeyeyim, düşünecek başka bir şey yokta bir de sitenin derdini mi düşüneceğim” diyerek de blog açmaktan vazgeçmiş olabiliriz. Fakat eğer bunu düşünüp vazgeçtiysek büyük bir hata yapmışız demektir. Çünkü ücretsiz bir blog açmak mümkündür. Benimde sitemin içinde bulunduğu -ki 1 yılı geçkin zamandır yazıyorum- bir çok site hiç bir para ödemeden ayakta durabiliyor. Bunun için yapmamız gereken ise çok basit, bunun için ücretsiz blog açabileceğim bir siteye girip kayıt oluyoruz  (gerçekten çok önemli bilgi verdim yani bunu başka yerde bulamazsınız ??). Tabii yazım burada bitmiyor ve bu tür sitelere örneklerle devam ediyor.

 

  1. Blogger: Benim sitem de Bloggerde açılmıştır ve Blogger tamamen ücretsiz bir servistir. Aylık ziyaretçi kısıtlaması vb yapmamaktadır. Sitenizde reklam göstermemektedir ve Google Adsense gibi yerlerden aldığınız reklaml:arı sitenizde göstermenize izin vermektedir. Google gibi bir şirketin hizmeti olduğu için de kusursuza yakın bir deneyimi size sunar. Bunu nyanında size siteisminiz.blogspot.com şeklinde bir alan adı verir. Tabi hiç mi kötü yanı yok mu derseniz var. Bunlardan birinci – her ne kadar son günlerde bu sıkıntı baya azalmış olsa da- tema sıkıntısı. İkincisi ise malesef eklenti sisteminin çok da gelişmiş olmaması. (gerçi eklentileri çok kullanmıyorsak bu bir sıkıntı sayılmaz.
  2. WordPress: WordPress de yine çok tercih edilen servislerden biridir. Ücretsiz servisinde size 3 gb depolama alanı sunar (ki bu size az gelmesin bu size bir ömür boyu yetecek alan demektir). Aynı zamanda çok iyi bir eklenti sistemi vardır. Fakat bunun da kötü yanı kendi reklamlarınızı göstermenize izin vermez. Yani gelir elde etmeyi düşünüyorsanız bunu reklamlar ile yapmanız neredeyse imkansız. 
  3. LiveJournal: Kullanımı kolay olan servislerden biridir.  Blogtan çok bir sosyal ağa benzer ve kendi ağınızı kurarak kolayca yazılarınızı paylaşmanıza imkan tanır.
  4. Tumblr: Yine çok basit bir arayüz ile yazılarınızı paylaşmanıza imkan tanıyan sitelerden birisidir. Kullanıcı sayısı da oldukça fazladır.
  5. Blogcu:  Blogcu Türkiye’de uzun zamandır hizmette olan bir servis. Yazılarımızı kolayca paylaşmamızı sağlayan ve kullanıcılar tarafından da sıklıkla tercih edilen bir başka hizmet.

 

 
Yazının uzunluğunda da anlayabileceğiniz gibi bende blogger kullandığım için bu konuda daha fazla bilgiye sahibim. (wordpress’i de kısa bir süre kullansam da çok bir tecrübe edinemedim.) Bu nedenle blogger konusunda size elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Fakat diğer servisler hakkında pek bir bilgim olmadığından ileride yaşayacağınız bir sorun olabilir. Bu nedenle bu sistemleri kullanan bir tanıdığınızdan sistemler hakkında bilgi almanızı önerebilirim.