4

Ücretsiz Backlink Kontrol Araçları

Paylaş

İnternet sitemizi açıp biraz da seo işlerine başladıktan sonra karşımıza en çok çıkan terimlerden birisi de Backlink oluyor. Backlink’in neden bu kadar önemli olduğunu daha önceki yazılarımda anlatmıştım. O yüzden burada uzun uzun tekrar değinmeyeceğim ama kısaca Alexa sıralamamızdan, Google’de ki index hızımıza, sitemizin bulunabilirliğini artırmasından arama motorlarında çıkacağımız sıraya kadar bir çok noktada önemli bir etken oynuyor.

Backlink’in faydası kadar hangi siteden geldiğine göre zararı da olabiliyor. Arama motorları tarafından spam olarak algılanan, yada “kalitesiz” diyebileceğimiz içeriği sitemize uymayan, Alexa sıralaması çok yüksek olan linkler zarar da getirebilir. Bu nedenle sitemize gelen linkleri kontrol etmeli ve “kalitesiz” olarak nitelendire bileceklerimizi kaldırtmalıyız. Bu aşamada da aşağıdaki uygulamalar ile bu işlevi ücretsiz ve kolay şekilde yapabiliriz.

Ahrefs

Ahrefs tam olarak ücretsiz olmasa da sitenize gelen toplam link sayısını göstermesi ile işinize yarayabilir. Gelen link sayısını görmek için kullansanızda gelen linkleri görmek için para istemesi – tarafı. Ahrefs’i denemek için https://ahrefs.com/tr/backlink-checker.

Backlink Watch

Backlink Watch benim de en çok kullandığım araçlardan birisi. Gerek ücretsiz olarak tüm linkleri göstermesi gerekse de kullanımı ve anlaşılması kolay arayüzü ile önerebileceğim en iyi araçlardan birisi. Backlink Watch’ı denemek için https://www.backlinkwatch.com/

Seo Spyglass

Bilgisayarınıza kurup düzenli olarak backlinklerinizi kotrol edebileceğiniz bir başka araç ise seo Spyglass. Programı ücretsiz olarak indirebilseniz de sınırsız olarak faydalanmak için satın almanız gerekmekte. Yıllık 124 dolar ücreti olduğunu da unutmadan ekleyeyim. Seo Spyglass’ı denemek için https://www.seo-spyglass.com/