0

Ücretsiz Alan Adı Bir Dezavantaj Mı?

Paylaş

aliytrklkmz resim  Site veya blog açarken çoğumuz ilk olarak ücretsiz bir alan adı ve ücretsiz bir hosting alarak bu işe başlıyoruz. Bir çok yerde ise “ücretisz alan adı ile gelişmek mümkün değil” “ücretsiz hosting ile site yapılamaz” gibi yorumlara denk geliniyor ve hevesimizi kırıyor. İlk olarak söylemeliyim ki bunlar çok da yalan değil FAKAT bunların yalan olmadığı durum hiç bilmediğiniz yerlerden aldığınız ücretsiz alan adı ve hosting için geçerli. Böyle yerler biraz gelişmeye başladıktan sonra sizden para isteyecek ve hesabınızı yükseltmenizi zorunlu kılacaktır. Fakat bilindik ve herkesin kullandığı adı lekelenmemiş (bir çok ücretsiz alan adı uzantısı maalesef sahtekar – hırsız site gibi bir yakıştırma yapılıyor. Her ne kadar bu alan adını kullanan tek derdi yazılarını paylaşmak olanlar olsa da maalesef bunlar da arada kaynıyor) bir alan adı alır ve ücretsiz hosting alır, veya Blogger gibi WordPress gibi ikisini bir arada sunup hiç bir bilgiye ihtiyacınız olmadan blog kurabileceğiniz bir siteye yönlenirseniz bu sözler geçerliliğini yitirir.

Sitem şu anda 1.5 yılını geçti ve hala ücretsiz bir hizmet olan Blogger’i kullanıyor. Şimdiye kadar hiç bir sorun yaşamadım ki benden çok daha uzun süredir blog yazanlardan da hala blogspot alan adını kullananlar var ve hiçbirinin bir sorun yaşadığını duymadım. Bu nedenle seçiminizi doğru yaptıktan sonra ücretsiz bir alan adı işinizi hiç de zorlaştırmayacaktır. Tabii bu .com, .net gibi alan adlarının gereksiz olduğu anlamına gelmez. Daha kısa, daha akılda kalıcı, daha bir güven havası oluşturmak için bu alan adları işinizi kolaylaştıracaktır. Sizi 1-0 önde başlatacaktır. Ama dediğim gibi bu farkı kapatmak da doğru hamleler yapmanız şartı ile sizin elinizde.

Ücretli alan adları her zaman insanlara daha hoş gelse ve bir çok alanda kolaylık sağlasa da (özellikle reklam alırken her ne kadar Adsense gibi servisler dikkat etmese de direk sponsorluk anlaşmalarında veya kişiler ile yapacağınız anlaşmalarda ücretsiz alan adından bir uzaklaşma olabiliyor) ücretsiz alan adı da size büyük bir fark yaratmayacaktır. Biraz önce de dediğim gibi doğru hamleler attığınız sürece alan adınızın çok da etkili olmadığını görebilirsiniz.

(Bu yazıyı yazarken uzun araştırmalar yapıp, uzun uzun okudum. Dişe dokunur ücretli ve ücretsiz alan adı arasında bir fark göremedim. Yine de aksini düşünüyor veya benim bilmediğim, araştırmalarımda bulamadığım bir fark varsa bunu benimle paylaşmanız durumunda yazıma bunu a severek ekleyebilirim.)