0

Ubuntu Kylin 19.04 İnceleme

Paylaş

İncelemeye geçmeden önce merak edenler için Kylin nedir biraz bundan bahsedeyim Kylin Ubuntu’nun Çin için geliştirilmiş özel bir versiyonudur. Çin ordusunun kullanımı için geliştirilmiş şu Ubuntu Kylin 19.04 İncelemeanda da Çin’in büyük bir kısmı tarafından kullanılmakta olan bir işletim sistemidir.

Kurulum:

Kurulumu Ubuntu’nun diğer sürümleri ile aynı. Kurulum aşamasında bir farklılık yok ve ilk defa kuracak biri bile kolaylıkla kurulumu gerçekleştirebilir. Kurulum aşamasının büyük kısmının Türkçe olması da bu kullanışlılığı artırmış durumda.

İlk İzlenim:

İlk izlenim olarak görsel açıdan hiç bir problem yok hatta hoşuma bile giden bir tasarım var fakat iş dil mevzusuna gelince bu işletim sisteminin Çin için yapıldığını bir kez daha anımsıyorsunuz. Kurulum arayüzünde bile “Kur” yazısının yanında Çince olarak kurulum yazıyor. Tabii ki bu büyük bir problem değil hatta çok takıntılı bir insan değilseniz belli bir süreden sonra dikkatinizi bile çekmiyor. Ama yine de bir çok aşamada Çince karakterlerle karşılaşmak da garip gelmiyor değil 🙂

Performans: 

Performans olarak daha yeni incelemesini yazdığım Ubuntu 19.04 Gnome ile karşılaştıracak olursam aynı olduğunu hatta Kylin’in biraz daha hızlı çalıştığını söyleyebilirim. Günlük kullanımda olsun, oyun performansında olsun bir problem ile karşılaşmadım. Tabii ki aylarca kullanıp değerlendirmek için yeterli zamanım olmadığından her türlü program ve oyun ile deneme fırsatı bulamadık fakat 1 hafta boyunca gerek kendi bilgisayarımda yaptığım hiç bir işlemde gerekse de yazıyı hazırlarken kurduğum sanal makinede hiç bir  sorun ile karşılaşmadım.

Görsellik ve Özelleştirme:

Tabii ki görsellik kişiden kişiye değişecek bir durum bu nedenle çok net konuşmak zor fakat kendi adıma konuşacak olursam ben genel tasarımını beğendim. Windows’a biraz benzer bir tasarımı olsa da aradığınızı kolaylıkla bulabiliyor, dosya gezintileri olsun, ayarları vb olsun aradığınız yerde buluyorsunuz. Özellikle Windows’dan ilk defa bir Linux dağıtımına geçen bir kullanıcı iseniz bu tasarımı çok daha fazla sevebilirsiniz 🙂

Özelleştirme seçeneklerine gelecek olursak bu konuda da bize gereken özelliklerin çoğunu sunuyor. Tweak gibi ekstra bir yazılım olmasa da kendi içindeki özelleştirme seçenekleri çoğu durumda fazlası ile yetiyor.

Yüklü Gelen Uygulamalar:

Ubuntu Kylin bu konuda çok cömert davranıyor İnternet tarayıcısı olarka hem Chromium hem de Mozilla bulunuyor. Bunun yanında ofis programı olarak WPS Office yüklü olarak geliyor. Bunlar dışında gerek cd, dvd yazmak için gerekse medya ortamlarını oynatmak için size gerekenden fazlasını sunuyor. Bu anlamda ofis ve günlük işler için kurulu olarak gelen yazılımların fazlası ile yeteceğini söyleyebilirim. Bunun dışında pek görmeye alışkın olmadığım WeChat de kurulu olarak geliyor.
Ubuntu Kylin’in bir de mağazası bulunuyor fakat burada işler biraz karışıyor mağaza çoğunlukla Çince ve bazı kısımları İngilizce bu nedenle her ne kadar tasarım ve uygulama sayısı olarak tatmin edici olsa da kullanışlılık olarak biraz geride kalıyor.

Türkçe Dil Desteği:

Ubuntu Kylin’in en zayıf olduğu noktalardan birisi burası. Özellikle ayarlar menüsü vb gibi yerleri dolaşırken bol bol İngilizce cümlelere hatta tamamen İngilizce sayfalara rastlamak mümkün. Az çok Linux tecrübeniz varsa buralarda ne demek istediğini anlayabiliyorsunuz fakat hiç İngilizceniz yoksa ve daha önce de Linux pek kullanmamışsanız bu kısımlar size başlangıçta zorluk çektirebilir. Daha önceki sürümde klavye problemleri ile karşılaşıp Türkçe yazamama problemi olanlar olmuş o soruna değinecek olursam da bende böyle bir problem olmadı. Cihazdan cihaza değişen bir durum varsa tabii ki bunu bilemeyeceğim ama kendi bilgisayarımda bu konuda herhangi bir sorun yaşamadım.

Son Cümleler:

Genel olarak bakılınca kullanışlı bir dağıtım. Dil sorunları olmasa rahatlıkla yeni başlayanlar için önerilebilecek bir işletim sistemi. Özellikle Windows’a olan benzerlikleri nedeni ile yeni kullanıcıların adapte olması için biçilmiş bir kaftan. Fakat dil sorunları olması nedeni ile biraz geride kalıyor. Farklı, Debian tabanlı bir dağıtım arayanların bakabileceği bir dağıtım olarak karşımıza çıkıyor. Bunun dışında Türkçe değil’de tamamen İngilizce vay Çince kullanırsanız o zaman gayet de önerilebilecek, kullanışlı bir işletim sistemi olarak karşımıza çıkıyor.