Ubuntu 20.04 Yenilikler - Ali Yatarkalkmaz

Ubuntu 20.04 Yenilikler

Daha önce ubuntu incelemesini defalarca kez yaptığım için bu yazımda sadece 20.04 sürümü ile gelen yeniliklere değineceğim. Ubuntu 20.04

 1. Artık aydınlık, standart veya karanlık olmak üzere üç farklı tema desteği geldi. Böylelikle diğer işletim sistemlerinde olan ve günümüzde sık tercih edilen “karanlık moda” da kavuşmuş oldu.
 2. Gnome sürümü 3.36 sürümüne yükseltildi. Böylelikle performans artışları ve görsel iyileştirmeler sağlandı.
 3. Ubuntu’nun yıllardır alışılagelmiş dock’unu bilmeyen yoktur. Bu yeni sürüm ile birlikte bu Dock’u kapatma seçeneği de bizlere sunulmuş bulunuyor.
 4. Ubuntu 20.04’de Linux çekirdeği olarak da 5.4 sürümüne geçilmiş.
 5. Yeni bir dosya sistemi olan ZFS’ye de ubuntu 20.04 ile birlikte destek geliyor.
 6. Yine yıllardır varolan Dock’daki Amazon’un internet sitesine giden kısayol da bu sürümle birlikte kaldırılıyor. Artık Dock’da bir Amazon kısayolu yok.
 7. Sistemi eski olanları üzecek  olan bir yenilik de var bu da Ubuntu 20.04 sürümü ile artık 32 bit desteği kalkıyor. 32 Bit için Ubuntu artık bir iso dosyası sağlamıyor.
 8. Bunun yanında görsel değişimlerden bahsedecek olursak kilit ekranı, klasör simge renkleri ve tabii ki arka plan seçenekleri de değişmiş durumda.
 9. Artık %’lik olarak ekran ölçeğini seçme seçeneği de gelen yenilikler arasında.
Share

Benzer Yazılarım...

5 Yorum

 1. Verimisyon dedi ki:

  Ubuntu konusunda verdiğiniz çözümler gerçekten harika ve uzun süredir de takio ediyorum. Kısa ve net dilde basarili anlatimlariniz harika. iyi çalişmalar.

 2. programcı deha dedi ki:

  Ubuntu 20.04 birde sizin anlatımınızla öğrenmekte harika oldu.Kısa ve öz olmuş anlatılmak istenende bu.

 1. 29 Nisan 2020

  […] inceleyecektim. Fakat incelemeye değer çok da büyük değişiklikler olmadığı için Ubuntu 20.04 yenilikler adlı bir yazı yazarak sadece yeniliklerden bahsettim. Sonra da blogumda Lubuntu, Kubuntu, Ubuntu […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir