Ubuntu 19.04 Yenilikler - Ali Yatarkalkmaz

Ubuntu 19.04 Yenilikler

Ubuntu’nun bir çok incelemesi blogumda bulunduğu için bu yazıda incelemek yerine sadece Ubuntu 19.04 ile gelen yeniliklere yer vereceğim. Konuyu uzatmadan hemen yeniliklere geçelim;Ubuntu 19.04 Yenilikler

  1. Sistemi ilk açtığınızda da fark edebileceğiniz gibi masaüstü resimleri yenilenmiş artık çok daha farklı walpaperler bizi karşılıyor ve bence çok da güzel duruyor.

 1. Yine açar açmaz sizi karşılayan yeniliklerden biri simgelerin de değişmiş olması. Bence çok daha şık bir simge setine geçiş yapılmış ve çok güzel olmuş.
 2. Bunların yanında Linux Kernel’i de güncellenmiş ve 5.0 sürümüne geçilmiş. Bu sayede Amd RX vega m, usb 3.2, Snapdragon 845, Intel cannonlake grafik desteği gibi bir çok alanda yenilik sağlanmış.
 3. Yine aynı şekilde Glibc, OpenJDK, Pyhton paketleri de güncel sürümleri ile değiştirilmiş.
 4. Gnome sürümü 3.32’ye yükseltilmiş.
 5. Firefox 66 ve Libre Office’de 6.2.2 sürümüne yükseltilmiş.
 6. Ayarlar uygulaması yenilenmiş özellikle ses ile ilgili bir çok yenilik getirilmiş.
 7. Terminalde gerek görsel gerek de işlevsel olarak yenilikler yapılmış.

Genel Bakış ve Değerlendirme:

Genel olarak baktığımızda çok da büyük bir yeniliğin olmadığını görebiliyoruz. Olağan şekilde paketler ve uygulamalar yükseltilmiş. Bunun yanında Gnome ve kernel sürümleri de yükseltilmiş. Bunlar performans ve kararlılık olarak büyük gelişmeler sağlasa da görsel olarak fazla bir değişiklik bulunmuyor. Sadece yeni Walpaper ve simgeler dışında görsel bir yenilik bulunmuyor. Fakat yenilenen simgeler bile göze hitap etme açısından fazlası ile yetiyor.

Bunun yanında ayarlarda yapılan değişiklikler belki de benim en çok hoşuma giden kısım oldu. Özellikle ses ayarlarının artırılması ve uygulamalar ile ilgili ayarların artırılması çok hoşuma gitti 🙂

Özetle:

Özetle Ubuntu yaptığı yenilikler ile eski yapısından çok uzaklaşmadan ufak tefek görsel iyileştirmeler yapmış. Daha çok kararlılık ve performans için yenilikler getirilmiş. Bunun yeni bir sürüm kavramından fazlaca beklentisi olanları üzeceğini söyleyebilecek olsak da Ubuntu’nun yıllardır gelen alışılmışlıklarından da uzaklaşmadığı için yine fazlaca kullanılacağını, en çok kullanılan dağıtımlardan biri olacağını söylemek mümkün.

Share

Benzer Yazılarım...

8 Yorum

 1. Yakup Topcu dedi ki:

  Linux iyi hoş da şu görünümü hiç hoşuma gitmiyor. Tasarım konusunda biraz geride kaldı 😀 Keşke farklı bir tasarım ile güncelleme gelse de herkes Linux'a geçse. Ubuntu daha da gelişebilir bence.

 2. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Diğer incelemelere de bak istersen elbet hoşuna gidecek bir dağıtım bulursun.

 3. ReHiTu dedi ki:

  Ubuntu, Linux'un alt kolu mu oluyordu? Bu konulara yabancıyım da…

 4. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Evet öyle denilebilir abi. Linux çekirdeği Ubuntu vb gibi dağıtımlarda ondan türeyen işletim sistemleri.

 5. Erhan Çakırlar dedi ki:

  Ubuntu yenilikleri hakkında verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim.

 6. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Yorumunuz için ben teşekkür ederim.

 7. Mustafa Alnıak dedi ki:

  Benim gibi Ubuntu kullanan bir blog yazarı bulduğum için çok mutlu oldum şuan. Zamanla blogunda ki diğer yazılarını inceleyeceğim. 🙂 Bu arada blogunuza ilk defa ziyaret ediyorum, bir selam vermek istedim ! Hello 🙂

 8. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Merhaba 🙂 yeni ir okuyucu kazanmama çok sevindim. Linux kategorim tam size göre 10 dan fazla dağıtımın incelemesi var. 🙂 Yorumunuz için de ayrıca teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir