0

Ubuntu 18.10 Yenilikler

Paylaş

Ubuntu için daha önceden bir sürü inceleme yayınladığım için bu yeni sürüm için inceleme yazmak yerine sadece yeniliklerden bahsetmek istedim. Bu nedenle bu yazımda sadece yenilikler Ubuntu 18.10 Yeniliklerolacak önceki sürümlerin incelemesini hatırlamak isterseniz de Ubuntu 18.04 İncelemesi ve Ubuntu 17.10 incelemesine bakabilirsiniz.

Yenilikler:

1- Yeni ikon teması ve tema:

En büyük yenilik tabii ki görsel olarak yapıldı tüm tema ve ikonlar yenilendi. Yeni tasarım benim ve bir çok kullanıcının hoşuna gitse bile tabii ki beğenmeyenler de olmuş. Yandaki resimde yeni tasarımı görüp siz de beğenip, beğenmediğinize karar verebilirsiniz 🙂 Tabii eski ikon paketini ve temayı kullanmak isteyenler bunları da paket deposundan yükleyebilirler.

2-Gnome 3.30, Yeni Çekirdek ve Grafik Sürücüleri:

Tabii ki Gnome sürümü de güncellendi ve 3.30 sürümüne yükseltildi. Gnome’nin güncellenmesi ile takvim, yapılacaklar vb gibi uygulamalarda güncellenmiş oldu tabii. Bunların yanında Linux kerneli 4.18 sürümüne yükseltilirken, Rx Vega M, Rasperry Pi’nin bazı modelleri için destek getirildi.

3- Güncellenen Uygulamalar:

Tabii ki uygulamalar da yeni sürümleri ile yer değiştirmiş oldu bu bağlamda; Thunderbird 60 sürümüne, Libre Office 6.1 sürümüne, Mozilla Firefox 63 sürümüne,  Shotwell 0.30 sürümüne, Rhythmbox 3.2.4 sürümüne, Remmina da 1.2.3 sürümüne yükseltmiş oldu. Depolardaki bir çok uygulama da yeni sürümüne geçti.

4- Diğer Yenilikler:

Bunların yanı sıra parmak izi tanıma için destek, VeraCrypt desteği, mobil telefon entegrasyonu (ki bunun için ekstra bir yazı da yazmayı düşünüyorum Kde Connect ile kıyaslayacağım bir yazı planım var. Fakat biraz daha kullanıp tam değerlendirmek istiyorum) getirilmiş. Bazı performans iyileştirmeleri de bizlere sunulmuş.

Özetle: 

Ubuntu 18.10 bize bir çok yeniliği de getirmiş oldu. Hakkında çıkan ve büyük beklenti yaratan bazı özellikleri görememiş olsak da özellikle telefon entegrasyonu, yeni tasarım ve simgeler beğenileri kazandı gibi duruyor. Daha çok yeni bir sürüm olduğu için zamanla bir sorun vb çıkar mı burasını bekleyip göreceğiz. Şimdilik tüm beklentileri karşılamasa da yeni sürüm herkesi bir şekilde mutlu etmiş gibi görünüyor.