0

Ubuntu 18.04 Lts İnceleme

Paylaş

Daha önce beta sürümünü incelediğim Ubuntu 18.04 sürümünün kararlı halini çıkması ile kararlı halini de inceleme kararı aldım. Daha fazla sözü uzatmadan geçelim incelemesine;

Neler Yeni?

 1. Ubuntu 17.10’da da olduğu gibi Gnome arayüzüne geçildi.
 2. Öntanımlı olarak X görüntü sunucusu ile geliyor. Wayland ise seçenekler arasında bulunuyor.
 3. Libre Office 6.0 sürümüne güncellendi
 4. Bir çok uygulamaya yeni emoji desteği getirildi.
 5. Linux çekirdeği olarak 4.15’e geçildi.
 6. Bir çok güvenlik güncellemesi sisteme dahil edildi.
 7. Takvim uygulamasına hava durumu gösterme seçeneği getirildi.

Bazı Sorunlar:

Yeni bir sistem olduğu için bir kaç sorun da beraberinde gelmiş bu sorunların çoğuyla ben karşılaşmadım fakat bunlardan şikayetçi olan baya insan olduğu için onları da yazayım;
 1. Bazı ekran kartlarında harici monitörde sorun çıkarıyormuş.
 2. Ubuntu Tweak’ın bazı özellikleri yeni sürümde kullanılamıyor.
 3. Uefi kurulum sırasında ufak tefek sorunlar olabiliyormuş.
 4. Şifre giriş ekranında bazen kitlenme sorunu olabiliyormuş. (özellikle şifre yanlış girildiğinde)

İlk Bakış:

İlk bakışta bizi Ubuntu 17.10’dan alışkın olduğumuz bir tasarım karşılıyor.  Zaten Ubuntu’nun hehrangi bir sürümünü daha önce kullandıysanız veya Gnome arayüzüne sahip herhangi bir dağıtım kullandıysanız alışamanız dakikalar sürüyor. İlk bakışınızda belki de ilk dikkatinizi çeken To-Do uygulamasının da kurulu olarak gelmesi.  Bu kısımı daha fazla uzatmadan diğer kısımlara geçiyorum çünkü zaten alışkın olmadığımız büyük bir farklılık yer almıyor görsel anlamda.

Performans:

   Sistemi öncelikle kendi bilgisayarıma kurup denedim, daha sonra sanal makine üzerinde kurdum ve en sonda Live olarak çalıştırıp yazım için resimleri aldım tüm bu kullanımlarım sonucunda hiç bir donma, kasma vb ile karşılaşmadım. Sorunlarında “sistem giriş ekranında şifre yanlış girilince takılabiliyor” dendiği için bir kaç kez bilerek yanlış girdim fakat böyle bir sorunla da karşılaşmadım. Yine de karşılaşanların olduğunu bir kez daha hatırlatmakta fayda var.
  Genel olarak oyun vb perfomansının Ubuntu 17.10 ile aynı olduğunu söyleyebilirim. Tek farkın açılışın biraz daha hızlanmış olmasında olduğunu da söylersem yalan olmaz.  (Farkın devasa olmadığını belki bir kaç saniye olduğunu da ekleyeyim. Büyük bir beklenti oluşmasın 🙂 )

Sürücü Destekleri:

Sürücü desteği ve kurulumu sırasında sizi üzemeyeceğini rahatlıkla söyleyebilirim. Önceki sürümlerde de olduğu gibi “yazılım ve güncelleme” adındaki ayar bölümünden istediğiniz gibi sürücüleri tek tıkla kurabilirsiniz.
Fakat yukarıda da belirtiğim gibi bazı ekran kartları ile harici monitörde sorun yarattığı oluyormuş. Bu nedenle harici monitör kullanıyorsanız ekran kartınız ile ilgili bir sorun olu olmadığını araştırmadan kurmamanız faydanıza olur. Zaten kısa sürede bu sorunlar çözülecektir.

Yüklü Gelen Uygulamalar:

Yüklü gelen uygulamlar konusunda bolluk var. Aklınıza gelebilecek, işinize yarayacak her türlü kurulu olarak geliyor. Eğer günlük işler için bilgisayarınızı kullanan biri iseniz başka hiç bir şey kurmadan sistemi kullanmaya devam edebilirsiniz. Ubuntu’nun mağazası ise aynen devam etmekte bu nedenle eğer farklı uygulama kurma gereksinimi duyarsanız fotoğraf düzenlemeden, video editlemeye, ofis programlarından müzik programlarına bir çok seçeneği bu mağazadan bularak tek tıkla kurabilirsiniz. Fakat burada da yine yukarıda belirtiğim gibi Ubuntu Tweak’da bir kaç özelliğin aktif olmadığını bir kez daha hatırlatayım. Bunun gibi başka uygulamalarda da sorun olursa endişe etmenize gerek yok en kısa sürede yayınlanan güncellemeler ile bu sorunlara da çözüm bulunacaktır. Eğer daha hızlı çözüme ulaşmak isterseniz de Ubuntu Tr’nin Forumundan destek alabilirsiniz.

GENEL BAKIŞ:

Olumlu Yanları:

 1. Büyük bir desteğe sahip olması.
 2. Büyük bir forum kitlesi olması.
 3. Uzun süredir güncellenen ve destek verilen bir sistem olması.
 4. En çok kullanılan dağıtım olması.
 5. Hızlı ve performanslı olması.
 6. Çok sistem kaynağı tüketmemesi.
 7. Ücretsiz olması.
 8. Sorunların hızlı bir şekilde giderilmesi.
 9. Kurulum sonrası gelen programların bolluğu sayesinde size ekstra kurulum derdi bırakmaması.
 10. Sürücü tanımama vb sorunlar yaşatmadan tek tıkla kurması
 11. Gelişmiş mağazası olması.

Olumsuz Yanları:

 1. Bir kaç sorunla birlikte gelmiş olması.
 2. Şimdilik (güncelleme ile bu sorun çözülecektir.) bazı ekran kartlarında harici monitörlerde sorun yaratması.
 3. Ubuntu 17.10’dan büyük bir fark sunmaması. (Tabii bu olumlu da sayılabilir kullanmaya başladığınız anda tanıdık bir ortamda oluyorsunuz bu sayede uyum süreci gibi bir derdiniz olmuyor.)