0

Ubuntu 18.04 (beta) İnceleme

Paylaş

Ubuntu’nun uzun süreli destek sürümlerinin en günceli olacak olan Ubuntu 18.04’e gene lbir bakış yazısı olacak. Unutmamak gerek ki bu bir beta sürümü ve piyasaya çıktığında bir çok şey değişmiş olabilir. Bu arada unutmadan belirteyim 26 nisanda Ubuntu 18.04 sürümünün kararlı sürümü indirilmeye sunulacak.

İncelemeye geçmeden önce yeni sürümün bize neleri getirdiğine kısaca bakalım;

  1. Ubuntu 17.10 ile geçilen Gnome’ye uzun süreli destek sürümü olan 18.04’da da geçiliyor ve artık 18.04’da Gnome ile geliyor.
  2. Eskiden sadece tek renkli emojiler için destek sunulurken artık bu da geliştiriliyor ve renkli emojiler de destekleniyor.
  3. En önemli yeniliklerden birisi belki de bilgisayarın açılış hızının artacak olması. Kararlı sürüm çıktığında bunun ne kadar gerçeğe döneceğini hep beraber göreceğiz.
  4. Kurulumda Minimal bir kurulum olacağı söylendi. (Beta sürümünde bu yoktu bu yüzden tam olarak ne işe yarayacak bilmiyorum.)
  5. Varsayılan uygulamalarda ufak tefek değişiklikler yapılıp kullanıcıların daha kolay kullanılması sağlanmış.
  6. Arayüzde değişiklikler
Daha fazla bu bilgileri uzatmadan incelmeye geçelim. Geçerken de bir kez daha bunun bir beta sürümü olduğu ve kararlı sürümün çok daha fazla şey sunabileceğini, bu incelemede olanların değişebileceğini hatırlatalım.

İlk izlenim:

İlk izlenimim olarak aslında Ubuntu 17.10’dan çok da farklı bir hissiyat alamadığımı söylemem mümkün .Yani Ubuntu 17.10 kullanıyormuş hissi yüksek ki bunun olması da tabii ki normal. Bunun dışında ToDo, Remmina gibi normalde gelmeyen uygulamaların da yüklü olarak gelmesi bir diğer önemli nokta. Artık çok daha fazla sayıda uygulama yüklü olarak geliyor. Böylelikle insanlar için daha tamamlanmış ve kullanıma hazır hissi uyandırıyor.

Hız ve performans:

 

Hız ve perfomans olarak beni şaşırtığını rahatlıkla söyleyebilirim. Beta bir sürüm olduğu halde asla takılma, donma, kitlenme gibi bir sorun yaşamadım ve önceki Ubuntu sürümlerinde olduğu gibi gayet akıcı bir biçimde kullandım. Bu da yeni sürümün kararlı sürümü hakkında bende büyük bir beklenti oluşturdu.

Özelleştirme:

Özelleştirme konusunda bize Ubuntu 17.10’dan fazlasını sunmuyor. Daha fazla özelleştirme seçeneği için Ubuntu Tweak yazılımını kurmanız gerekiyor. Bu yazılımı kurduktan sonra ise istediğiniz değişiklikleri yapabiliyorsunuz.

 

 

 

Yüklü Gelen Uygulamalar:

 

Yüklü gelen uygulamalarda bir artış olduğunu yukarıda da söylemiştim. Bu nedenle günlük işlemler ve hatta biraz daha fazlası için gereken tüm uygulamalar size sunuluyor. Yine de bunlar size yetmez ise Ubuntu’nun mağazasını kullanarak istediğiniz uygulamaları tek tık ile kurabilirsiniz.

Donanım Desteği:

Donanım desteği konusunda da bizi üzmediğini söylemeliyim. Tüm Ubuntu sürümlerinde olduğu gibi “yazılım ve güncelleştirmeler” ayarları üzerinden “ek sürücüler”e gelerek kolaylıkla istediğiniz sürücünüzü yükleyip kaldırabilirsiniz. Beta bir sürüm olduğu ve gerek sanal makine gerekse de kendi bilgisayarımda yaptığım denemelerde donanım konusunda hiç bir sıkıntı yaşamadığımı bildirmem gerek tabii bunda yıllardır kullanılan ve arkasında büyük bir desteği olmasının büyük bir katkısı var.

Son Sözler:

Ubuntu 18.04’un kardeşi 17.10’a fazlasıyla benzediğini söylemek yanlış olmaz. Yapılacak bir çok yenilik daha bulunmuyor mesela topluluğun geliştirdiği simge paketi varsayılan olarak gelecekti fakat hala beta sürümünde standart simgelerin kullanıldığını görüyoruz. Bunun yanında Ubuntu’nun genel kararlı ve son kullanıcıya hitap eden yapısının bozulmadığını. İlk defa kullanacak olanları ve önceden beri Ubuntu kullananları üzmeyecek bir yapıya sahip olduğunu söyleyebilirim. Yine bunun yanında sürekli güncellemelerin geldiğini ve geliştirmelerin devam ettiğini de ekleyelim. Bu nedenle siz yazıyı okuduktan sonra bile bir şeyler değişebileceğini hatırlatayım. Ubuntu’nun son sürümü olacak 18.04’ün kararlı sürümünü sabırsızla beklediğimi de söyleyerek yazımı burada sonlandırayım. Siz de eklemek istediklerinizi yorum olarak yazarak yazıma destek olabilir, ayrıca aklınıza takılanları da sorabilirsiniz.