0

Ubuntu 17.10 inceleme

Paylaş

Bu tamamen son kullanıcı olarak gördüğüm değişiklikleri vb yazdığım bir yazı olacak. Yani biraz daha girdim ve kullanmaya başladım neler gördüm? türevinde bir yazı sizi bekliyor.  Yazıya başlamadan önce indirmek için Ubuntu’nun sitesine başvurabilirsiniz. (Ubuntu-trde daha iso kalıpları yayınlanmadığından global adresi verdim. Site ingilizce olsa da sistem Türkçe).

Görseller:

Yazı boyunca sisteme ait görselleri yazının sağ tarafında paylaşacağım.  Böylelikle düm düz bir yazı değilde biraz daha görsel bir yazı sunmayı da amaçlamış olacağım.

Kurulumu:

Kurulumu Ubuntu’nun çoğu sürümünde olduğu gibi çok büyük bir değişikliğe uğramamış bu nedenle Ubuntu 16.04 kurulumu adlı yazımdan faydalanarak kurulumu yapabilirsiniz. Dediğim gibi tüm adımlar aynı. (kurulum ek paketleri kurmadım, güncellemleri yükleyi seçtim ve sanal makine ile kurduğum halde 8dk gibi bir süre aldı. Yani gayet hızlı kuruldu.)

Yenilikler:

Başlıca teknik yeniliklerden söz etmek gerekirse;

 • GNOME masaüstü ortamı ile geliyor.
 • Wayland görüntü sunucusu kullanılıyor.
 • GDM varsayılan olarak geliyor.
 • Linux çekirdek sürümü olarak 4.13 kullanılıyor.
 • Sadece 64 bit kalıplar sunuluyor. (Bu önemli artık 32 bit yok.)
 • Donanımsal anlamda iyileştirmeler.   (özellikle dikkatimi ekran kartı ve bluetooth alanında yapılan iyileştirmeler çekti. )

İlk Görsel Temas:

Geç kardeşim teknik meknik veriyi sen ne görüyorsun ona söyle dediğinizi duyar gibiyim hemen gelelim o konuya. Açılır açılmaz tabii ki ilk dikkatimi çeken şeyin Global Menü’nün gitmiş olması oluyor. Yani artık açtığınız uygulamanın tuşları (kapat, küçült vb) üsteki bara geçmiyor. Benim en sevidiğim özelliklerinden birisi bu olduğu için açıkçası bu beni üzen taraflardan biri oldu.
İlk açılışta ki perfomansa değinecek olursam sanal makineye kurulum yaptığım halde muhteşem bir perfomans ile çalıştığını söylesem yalan olmaz. Aynı zamanda 8dk süren kurulumu da şimdiye kadar kurduğum en hızlı işletim sistemi oldu tabii burada yine sanal makineye kurduğumu bir kez daha belirtmek istiyorum. Gnome geçmesi ise bir yandan iyi olmuş çünkü göze de bu anlamda daha hoş geliyor. Ayrıca Gnome için global menü benzeri eklentiler de olması global menü sorununu da ortadan kaldırabildiğinden gayet göze hitap eden bir sitem bizi bekliyor.
Uygulamalar ekranı ise baya değişmiş Normalde uygulamaların olduğu yere “etkinlikler” adlı menü gelmiş ki buna diğer gnome tabanlı sistemlerden alışkınız fakat onlardan farklı olarak uygulamlar da burada yer almıyor ve aşağıdaki 9 tane noktaya (yada uygulamlara artık ne derseniz) tıklayınca geliyor.
Bunların yanında sağ üste bulunan bildirim simgelerinde de (tam da ne ad vereceğimi bilemedim) değişiklikler bulunuyor. Bana kalırsa (tabii kişiden kişiye de değişir ama) daha görsel bir hal almış. Fakat bunun yanında kapat dediğimizde açılan pencerede ise bence eskisi daha güzeldi yenisi pek de özgün sayılmayacak diğer Linux sürümlerinde de görmeye alışığım bir hal almış.

 

Göze batan en büyük değişikliklerden birisi de ayarlar menüsünde. Buranın tasarımı tamamen değişmiş ve bence daha kolay kullanılabilecek bir hal almış. Eskiden aradığım ayarı bulmakta biraz zorlana biliyordum (gerçi arama butonu olduğu için çok da sıkıntı olmuyordu) artık bu sorun tamamen ortadan kalkmış. Çok daha derli toplu bir tasarım gelmiş.
Başta yazmam gerekeni de unutmadan söyleyeyim tabii ki de giriş ekranı da değişmiş. Sadelik burada da devam etmiş (ya da başlamış). Uykudan uyandıktan sonra da Windows’da olduğu gibi yukarı kaydırmanız gereken bir ekran koruyucu (adını bilemedim yine) gelmiş.

Biraz Daha Teknik:

Parça parça olacak ama yapacak da bir şey yok biraz daha teknik konuşalım. (tabii teknik dediysem de Linux çekirdeğinin 4.13ündeki teknik verileri konuşmayacağım (istesem de konuşamam herhalde) yine son kullanıcı odaklı bir açıklama gibi olacak)
 • Yayınlanmadan önce bir kaç yerde Mozilla Thunderbird mail istemcisi yerine farklı bir sistemin olabileceği konuşuluyordu fakat bu olmamış. Hala Mozilla Thunderbird devam ediyor.
 • Gnome arayüzüne geçişle biraz daha sadelik gelmiş. Fakat bende dahil çoğu kişinin sevidğine inandığım Global menü (evrensel menü) gitmiş.
 • Başta da belirtiğim gibi Linux’ün 4.13 çekirdeği kullanılıyor.
 • Mesa 17.2  ile geliyor. (Bir 3d grafik kütüphanesi.) (Daha Ayrıntılı bilgi için)
 • İsteğe bağlı olarak X.org sunucu oturumu kullanılabiliyor.
 • Donanımsal alanda da iyileştirilmeler yapılmış. Bunları  zamanla tabii ki daha iyi göreceğiz.
 • Genel anlamda performansda bir artışın olduğunu söylersem yalan olmaz. Virtual Box ile sanal makineye kurulum yapmış olmama rağmen çok akıcı bir deneyim sundu. Aynı şekilde bana uygulamaların açılışı da hızlanmış gibi geldi.
Yazımın sonuna da artık burada geliyorum. Size de Ubuntu 17.10’u en azından Virtual Box gibi bir program üzerinden kurup denemenizi öneriyorum. Eğer hali hazırda Ubuntu değil de farklı bir işletim sistemi kullanıyorsanız Ubuntu 17.10’un size çok farklı hissettireceğine ve hoşunuza gideceğine de inanıyorum.