0

TX Ergo500 Laptop Soğutucu İnceleme

Paylaş

Yaz aylarının gelmesi ile laptopumun sıcaklık dereceleri yükselmeye başladı. Bunun yanında evde kullanımlarımda masam biraz alçak olduğu için pek de ideal bir oturuş pozisyonu yakalamıyordum. Bu nedenle bir soğutucu-stant arayışına başladım. Bu sırada da indirimde bu ürünü yakaladığım ve hakkında da hep olumlu yorumlar okuduğum için bu ürünü aldım. Ürünü HepsiBurada  üzerinden aldım ve ürün iki gün sonra elime ulaştı.

İlk İzlenimim.

İlk olarak soğutmasının gayet iyi olduğunu söyleyebilirim, bunun yanında plastik kalitesinin çok da iyi olmadığını özellikle stant konumunda iken laptopu tutan iki ince ayağın da çok sağlam bir hissiyat vermediğini söyleyebilirim. (Tabii ne kadar dayanacağını zaman bize gösterecek. İleride bir sorun olursa bunu da yazımı güncelleyerek buraya eklerim.).

Soğutma Başarısı:

Ürün 4 tane 7cm  ve bir tane 12 cm olmak üzere 5 adet fandan oluşuyor. Laptopum alüminyum kasalı olduğu için özellikle kollarımın ve ellerimin geldiği kısımlarım muhteşem soğutuyor. Eskiden özellikle uzun süreli kullanımlarımda bu kısımlar ısınıp kollarımı rahatsız edebiliyordu bu ürünün bunu engellediğini kesinlikle söyleyebilirim. Fakat iş laptopun işlemci ve ekran kartını soğutmaya gelince 5-6 derece gibi bir sıcaklık düşüş anca sağlıyor. Fakat ısınma süresini biraz daha geciktirdiğini söyleyebilirim. Yani laptop soğutucu olmadan 10 dakika da 80 dereceye çıkıyorsa soğutucu çalışırken 10 dakika da 70’li derecelere çıkmış oluyor. Fakat üstünden 3-5 dk daha geçince yine 78’li derecelere ulaşıyor. Bu nedenle aşırı bir ısınma sorunu olup, kapanan, mavi ekran veren bir laptopta bu sorununuzu çözmez. Fakat benim gibi çok ısınma problemi olmayıp daha çok elinizin kolunuzun değdiği kısımları soğutmak istiyorsanız iyi bir tercih olabilir. Fakat burada bir dip not eklemeliyim o da eğer laptopunuzun plastik bir kasadan oluşuyorsa bu kadar etki edemeyeceği. Sıcaklıkta 5-6 dereceden daha az etki edeceğini söyleyebilirim. Benim laptopumun alüminyum olmasının faydasını burada görmüş oldum.

Arka Portlar ve Fan Hızı Ayarı:

Bu konuda arka da 2 tane usb 2.0 çıkışı ve fan hızını ayarlamak için bir adet döner yapılı bir düğme bulunuyor. Fakat ürünü satan sitelerde usb hub gibi de tanıtılmış olsa da tabii ki böyle kullanamıyorsunuz çünkü arkadaki 2 portan birine zaten bilgisayarınızdan gelen kabloyu takıyorsunuz geriye bir tane kalmış oluyor. Yani sadece sizden aldığı portu geri veriyor. Öyle bir hub görevi görmüyor.
Fan hızı ayarı ise gayet sorunsuz çalışıyor. Az çevirince büyük 12cm’lik fanı hiç çalıştırmadan 4 tane 7 cm’lik fanları yavaş hızda döndürüyor. Daha sonra açmaya devam ederseniz 12cm’lik fan da devreye giriyor. Biraz daha açarsanız da bunların fan devrini artırıyor ve son hızına ulaşmış oluyor hepsi. Burada ise ufak bir eleştirim olacak o da ledleri de bu ayara bağlı ve fan hızları artırınca ledlerin parlaklığını da artırmış oluyorsunuz. Burada ledleri ayrı bir tuşla ayarlamayı en azından ledleri kapatabileceğim bir tuş olması isterdim. Çünkü geceleri son hızda (yani ledlerin de en parlak olduğu konumda) çalışırken çevrenizi rahatsız edebiliyor.