0

Turbo Nedir? Nasıl Çalışır?

Paylaş

Özellikle yeni çıkan arabalarda “turbo” kavramını sıkça görmeye başladık. Turbo sayesinde 1 litre gibi komik hacimli motorlar bile hayatımıza girmiş durumda. Peki nedir bu turbo?Turbo Nedir? Nasıl Çalışır?

Turbo Nedir Nasıl Çalışır?

Turboyu teknik bilgiye çok girmeden kabaca anlatacak olursak motordan çıkan egzoz gazı turbonun tribünlerini hızla çevirir bu hızla çevirme sonucu turbo dediğimiz yapı çok daha fazla hava emer ve bu havayı motora basar. Böylelikle motor çok daha fazla hava aldığı için çok daha fazla yakıt yanabilecek ve biz de çok daha hızlı bir şekilde hızlanmış oluyoruz.

Turbonun Kötü Yanları:

İlk kötü yanı motor yağını kaliteli bir üründen seçmenizden başlıyor. Kaliteli yağ için bir miktar daha fazla ödeme yapmak zorunda kalıyorsunuz. Fakat kalitesiz bir ürün kullanırsanız da bu aşırı besleme sonucu parçalar çok daha hızlı aşınacaktır. Bunun yanında hava filtrenizin bakımını da düzenli olarak yaptırmalısınız aksi halde buradan gelen yabancı cisimler turboya zarar verecektir buraya kadar normal olsa da turboya gelen bu yabancı cisimlerin açtığı maddi zarar pek de hoşunuza gitmeyecektir. Bunun yanında yakıtınızı da kaliteli seçmeniz çok önemli aksi halde turbo ne kadar çok yakmaya çalışsa da yakıtın kalitesizliği ile bu durumun verimi azalacaktır.

Turbolu Araç Kullanırken Dikkat Edilecekler:

  1. Kaliteli yakıt kullanmalısınız.
  2. Motor soğukken çok yüksek devirlere çıkmamalısınız.
  3. Motoru ilk çalıştırdığınızda ve sürüşünüzü bitirip arabayı kapatacakken arabayı bir dakika civarında rölantide bekletin.  (Zamanınız yok ise kapatırken daha kısa bekleye de bilirsiniz 🙂 )
  4. Hava filtrenizi ve yağınızı düzenli olarak kaliteli ürünler ile değiştirin.