0

True Os Kurulumu

Paylaş
1- İlk olarak usb belleğimizi hazırlıyoruz ve bilgisayarıma takıyoruz. Daha sonra bilgisayarımı bu usb bellek üzerinden boot ediyoruz.
2- İlk olarak bizi dil seçme ekranı karşılıyor buradan dilimizi seçiyoruz ve “next” tuşuna basıyoruz.
True Os Kurulumu
3-Daha sonra bize kurulum tipini soruyor burada desktop (normal kullanıcılar için) ve Server (sunucular için) seçenekleri yer alıyor. Biz burada “TrueOS Desktop”u seçiyoruz ve yine “next” tuşuna basıyoruz.
4- Daha sonra bizi hangi sürücüleri kurmak isteğimizi gösteren ufak bir pencere açılıyor. Buradan özellikle harici bir ekran kartımız varsa, veya özel olarak kurulmasını istediğimiz bir sürücümüz varsa seçiyoruz ve yine “next” tuşuna basıyoruz.
5-Burada bize neler yapacağını ve diski nasıl biçimlendirmek istediğimizi soruyor. Bu yazımda sadece TrueOs kurulumunu gösterdiğim için sadece “Install to Disk” seçeneğini seçip “Next” tuşuna basıyoruz.
6- Daha sonra kurulum başlıyor burada yapmamız gereken sadece beklemek.
7-Daha sonra kurulum bitiyor. Burada “finish” diyoruz fakat işlem bitmiyor. Bilgisayarın yeniden başlamasını
 bekliyoruz.
8- Şimdi devam ediyoruz. İlk olarak Grafik Sürücümüzü seçiyoruz buradan gözünüz korkmasın zaten size en uygun olanını kendi seçiyor. Yine de değiştirmek isterseniz seçim sizin elinizde. Bundan sonra “devam” diyoruz.
9- Bir kez daha dilimizi seçiyoruz ve “ileri”ye tıklıyoruz.
10- Burada tarih dilimimizi seçiyoruz. Alt kısmı günlük işlemlerimiz için kullanacaksak boş bırakarak “ileri”ye tıklıyoruz.
11- Burada bir “root” şifresi belirliyoruz ve “ileri”ye tıklatıyoruz.
12- Burada bir kullanıcı oluşturuyor ve onun şifresini belirliyoruz. Özellikle acemi kullanıcılar için root şifresi ile aynı yapmalarını öneririm. Akabinde “ileri”ye tıklıyoruz.
13- Buradan ses çıkışımı seçiyoruz. İstersek “Test” butonuna tıklayarak sesin gelip, gelmediğini kontrol edebiliriz. Daha sonra “ileri”ye tıklıyoruz.
14- Buradan aktif etmek istediğimiz farklı bir servis varsa onları da seçiyoruz ve “ileri”ye tıklıyoruz.
15-Vee kurulum bitti. “Biti” tuşuna basıyoruz ve bilgisayarımız son bir kez yeniden başlatıyor. Tüm işlem tamamlanmış oluyor.