2

True Os İnceleme

Paylaş

Free BSD tabanlı bir dağıtım olan True Os hem masaüstü hem de server sürümlerini bizlere sunuyor. Bugün masaüstü sürümünün incelemesi ile sizlerleyiz.True Os İnceleme

Kurulum:

Kurulumunun diğer dağıtımlara göre biraz daha kolay olduğunu söyleyebilirim. Çok daha sade ve anlaşılır bir kurulum ekranı var. Kurulumun Türkçe olması da diğer bir avantajı.

Sürücü Desteği:

Sürücü desteği konusunda sadece usb faremi tanıtırken biraz sorun yaşasam da diğer sürücülerim de hiçbir sorun olmadı. Özellikle kurulum sırasında Nvidia ekran kartımı da kurması benden artı puan kazandırdı. Yani kısaca bahsetmek gerekirse sürücü konusunda da bir sorun yaşamayacaksınız gibi duruyor.

İlk İzlenim:

İlk bakışta açıkçası acaba bir şeyler eksik mi kuruldu? diye düşünmedim değil. İlk baktığınızda sanki Windows Xp dönemlerine dönmüş gibi hissediyorsunuz kendinizi. İlk başta sizi karşılayan aşırı koyu teması içinizi bunaltıyor, nereye geldik biz? izlenimi uyandırıyor. Biraz kullandıktan sonra alışılsa da ilk başta ki alışma süreci özellikle de farklı bir işletim sisteminden geçilmiş ve daha önce Linux kullanılmamışsa sizi biraz uzun sürebilir. Bu nedenle özellikle ön yargı ile Linux’e yeni başlayacak olan kullanıcılara pek önerebileceğimi söyleyemem.

 

 

Yüklü Gelen Uygulamlar:

Bu konuda büyük bir sadelik sunduğunu söyleyebilirim. Sadece ihtiyacınız olabilecek bir kaç program kurulu geliyor. İnternet tarayıcısı olarak Mozilla, video oynatıcı olarak ise VLC sistemden çıkıyor. Bunun yanında ise size gerekli olabilecek diğer programları uygulama mağazası sayesinden kolaylıkla indirip kurabiliyorsunuz. Bir mağazası olmasaydı bu kadar boş gelmesini eleştirebilirdim fakat mağazası olduğu ve kullanımı da basit olduğu için bu kadar sade gelmesi bir artı puan daha aldırmayı başardı.

Görsellik:

 

Görsellik konusunda maalesef ben pek övemeyeceğim. Tabii ki tasarım kişiden kişiye değişse de ben bu kadar koyu ve tek renk temaları pek sevmediğim için ilk başta beğenmediğimi söyleyebilirim. Bana göre biraz insanın içini bunaltan bir yapıya sahip.

Türkçe:

Türkçeye genel olarak düzgün çevrilmiş olsa da ufak tefek kullanımı etkileyemeyecek kısımlarda İngilizce kelimeleri de görebiliyorsunuz. Yani çok iyi bir çevirisi olduğunu söylemem maalesef pek mümkün olmuyor. Fakat söylediğim gibi bu çeviri sorunları da günlük kullanımda sizi pek rahatsız etmiyor.

Perfomans:

Bu konuda benden geçerli not almayı başardı. Gerekli minumum sistem gereksinimlerinin karşılandığı koşullarda gayet akıcı çalışıyor. Uygulamalar arası geçişler pürüssüz bir şekilde gerçekleşiyor. Günlük kullanımda da asla donma, kasma gibi durumlarla karşılaşılmıyor.