0

Tema Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Paylaş
  Bir site kurarken en çok dikkat etmemiz gereken konulardan biride tema seçimidir. Çünkü bir kullanıcı sitemize girdiğinde ilk karşılaşacağı içerik temamız olacaktır. Biraz dikkat edersek görürüz ki biz de bir siteye girer girmez okuyacağımız yazıya bakmadan önce ufak da olsa bir sitenin genel havasına, temasına göz gezdiriyoruz.
  Bu nedenle Sitemizde yazı yazarken nelere dikkat etmeliyiz adlı yazımda da dediğim gibi içeriğimize ve temamıza dikkat etmeliyiz. Bu yazımda da temamızı seçerken dikkat etmemiz gereken noktalara değinmeye çalışacağım.

Tema seçerken dikkat edilecek temel konular:

  • Seo uyumlu olmalı
  • Sade ve anlaşılabilir olmalı
  • Responsive olmalı
  • Çok karışık olmamalı
  • Giren kullanıcılar aradığını kolay bulmalı
  • İçerik öne çıkmalı
Eğer zamanınız yoka bu temel noktalar size bir fikir sunar. Eğer zamanınız varsa yazın devamını da okuyarak bu konuları da ayrıntılı bir şekilde görebilirsiniz.

1) Seo Uyumlu olmalı:

Bu aslında kullanıcıdan çok arama motorları için gerekli. Sonuç olarak eğer sitemiz arama motorlarında çok sonda kalıyorsa kullanıcıyı elde etmeden kaybetmiş oluruz. Bu nedenle temanın seo uyumlu olmasına dikkat etmeli, yazılarımızı da buna uygun olarak yazmalıyız ki kullanıcıların sitemizi bulmasını kolaylaştıralım.

2) Sade ve Anlaşılabilir Olmalı:

İşte tam bu noktada çok dikkat etmeliyiz. Sadeliğin fazlası da azıda zararlıdır. Eğer çok karmaşık bir site yaparsak ve asıl içerik bu karmaşada kaybolursa gelen kullanıcı da ne yapacağını şaşırır ve siteyi terk eder. Aşırı sade dümdüz bir tema seçersek de bu seferde insanlar sıkılırlar. Hiç olmasa bile birazcık renk insanların dikkatini çeker ve en azından yazıyı okuduktan sonra da belki bir kaç sayfamızı dolaşmasına veya bir kaç yazımızı daha okumasına sebep olur.

3) Responsive Olmalı:

Bu maddeyi açıklamadan önce kısaca responsive’yi tanımlarsak sitemizin tüm ekran çözünürlüklerinde yani mobil, laptop, masaüstü veya buna benzer tüm ortamlarda düzgün bir şekilde görüntülenmesini sağlar. Bu nedenle responsive bir tema seçersek tüm ortamlarda net bir şekilde içerik ortaya çıkar ve kullanıcı sadece bilgisayardan değil tüm ortamlardan sitemize girer. Eğer responsive bir temamız yoksa bile en azından mobil uyumlu bir tema tasarlayıp mobilden girenleri buraya yönlendirmek gelen kullanıcıyı sitede kalma yönünde teşvik eder. Eğer masaüstü modu mobilde gözüküyorsa bu okunmayı zorlaştırır ve gelen kullanıcıyı kaybetmemize neden olur.

4) Çok Karışık Olmamalı:

Aslında bu konuda çok bahsedecek bir şey 2. maddede bu konuya da değindim 🙂

5) Giren Kullanıcılar Aradığının Kolay Bulmalı:

Eğer kullanıcıya sürekli reklam sunar, yada yazıyı okumak için buraya tıklayın, şurayı doldurun vb gibi içerikler sunarsanız kullanıcı tabii ki aradığını daha kolay bulabileceği ortamlara yönelir. Bu nedenle kullanıcıya aradığını sunun daha sonra yazının en altına bunları da okumak ister misiniz gibi bir eklenti koyarsanız o zaten ihtiyacı varsa onları da okur yoksa zorlamanın da anlamı yok.
 

6) İçerik Öne Çıkmalı:

Bir önceki madde de bahsettiğim gibi giren kullanıcı aradığını okuyup çıkmak ister. Bu yüzden sitenize girdiğinde aradığı direk karşısına çıkar sayfanın çok aşağısına inmesine gerek kalmaz ise bu onun hoşuna gider. Bu nedenle başka bir şey aradığında bir kere daha sitemizi görürse “ben bu siteyi sevmiştim, içeriği de iyiydi buradan bakayım” deme ihtimali artar ve sitemize hem bir daha gelme ihtimalini artırırız. Hemde gelen kullanıcının sitede kalma süresini uzatırız.