0

Telif Hakkı Nedir? Neden Dikkat Edilmelidir?

Paylaş

  Telif hakkı en basit tanımı ile bir kişinin eseri, yazısı veya oluşturduğu herhangi bir şey hakkında sahip olduğu haklardır. Bu haklar ile eserin kopyalanmasını, dağıtılmasını vb düzenleyebilir, bu eylemleri engelleyebilir. Telif hakkı ihlali özellikle de internet ortamından alınan yazılar, resimler için çok ciddiye alınmaz. Fakat aslında durum böyle değildir. Elle tutulur somut bir nesneyi izinsiz alıp kullanmak (tabiri caiz ise çalmak) ile bir yazıyı, resmi, videoyu, müziği veya buna benzer içerikleri çalmak da aynı kapsamdadır.

 

Telif Hakkı Nasıl Alınır?

Bu konuda bir ürününüzün (yazı, kitap, video, resim veya benzer bir içeriğin.) telifini almak istiyorsanız Telif Hakları Genel Müdürlüğü ile iletişime geçmelisiniz. İnternet sitesinde de “kullanım şartları” sayfanızı oluşturarak içeriklerinizi bir nebze de olsa koruyabilirsiniz.

Telif Hakları İle İlgili Sorularınız Mı Var?

Telif hakları çok uzun ve uzmanlık gerektiren bir konu. Bu nedenle bu konu hakkında tüm sorulara cevap verebilmem maalesef mümkün değil. Bu nedenle aklınıza takılan soruları Telif Hakları Genel Müdürlüğü’nün Sitesinden giderebilirsiniz.

Telif Haklarına Neden Dikkat Edilmelidir?

Aslında bunun cevabını yukarıda da verdik. Telif hakları alınmış bir eseri izinsiz olarak kullanmak, çoğaltmak, dağıtmak yasal olarak yasak. Yani izinsiz aldığınız bir eseri kullanırsanız yasal olarak suç işlemiş sayılabilir ve ceza alabilirsiniz.

Telif Haklarına Nasıl Dikkat Edilir?

Aslında telif hakkına dikkat etmek çok basit bir iş. Yapmanız gereken kendinize ait olmayan bir eseri kendinizinmiş gibi kullanmamak ve eser sahibinden izin almak. Yazılarınıza resim vb bulurken Pixabay gibi sitelerden telif hakkı olmayan resimleri alıp kullanmak, alıntı yapınca kaynağını belirtmek.