0

Telefonlarda Güvenlik Açısından Yapılabilecekler

Paylaş

Telefonlarda Güvenlik Açısından Yapılabilecekler Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen telefonlar bir çok güvenlik problemini de yanında getiriyor. Zararlı yazılımlar tüm ortamlarda olduğu gibi telefonlarda da peşimizi bırakmıyor ve bizi tehdit etmeye devam ediyorlar. Telefon gibi her işimizi yaptığımız bir cihaza da zararlı yazılım bulaşması gerek şifrelerimiz olsun, gerek banka hesaplarımız olsun gerekse özel mesajlarımız ve yazışmalarımız olsun hepsini tehlikeye atıyor. Bu tür zararlı yazılımlar karşısında ise (Andorid telefonları göz önünde bulundurarak) ;

  1. Apk dosyaları indirmekten uzak durun.
  2. Bilmediğimiz sitelere girmeyin.
  3. Antivirüs programı kullanın.
  4. Bilmediğimiz uygulamaları indirmeyin.
  5. Güvenmediğimiz programlara fazla izin vermeyin.
  6. Bilinen ve güvenilir yayıncıların uygulamalarını tercih edin.
  7. Sitelerin resmi uygulamaları dışında farklı yayımcılar tarafından hazırlanan uygulamalarını kullanmayınız. Özellikle bankacılık ve devlet ile ilgili işlemlerinizi resmi sitelerinden veya varsa kendi uygulamalarından yapınız farklı uygulamalar üzerinden böyle işlemler yapmayınız. Aksi halde hiç ummadığınız sorunlar ile karşılaşabilirsiniz.
Telefonların hızla gelişmesi zararlı yazılımlarında bu platformu kuşatmasına neden oldu bu nedenle telefonumuzu kullanırken ne kadar dikkat edersek ileride başımıza bir bela açılmasından o kadar kolay kurtulabiliriz. Bu maddelere dikkat eder özellikle de iyi bir antivirüs kullanırsak bir sorun yaşama ihtimalimiz büyük ölçüde azalır.