0

Telefon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Paylaş

Telefon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Günümüzün vazgeçilmez bir cihazı haline gelen telefon artık hepimizin de ilgilendiği bir konu haline geldi. Telefonların bu kadar çok ilgi görmesinden dolayı da bir çok firma bir çok model çıkarttı. Tabii bu da telefon alma konusunu gittikçe zorlaştırdı bu kadar telefon içinden hangisini seçsem diye düşünmek zorlaştı. Bende bu yazımda telefon alırken nelere bakmalıyız bu konuya değinmeye çalışacağım.

 

1) Donanım:

  Yazıda belki de üstünde en çok duracağım konu bu olacak. Telefon donanımları o kadar gelişti ki işlemci, ekran bileşeni, ram, hafıza derken neye bakacağımızı şaştık. Bu yüzden bir mağazaya gitmeden önce ne yapacağımızı oturup bir kendi kendimize sormalıyız. Eğer bize güçlü bir telefon lazım ise bütçemizi de göz önünde bulundurarak böyle bir telefona, bize çok güçlü olamayan facebook vb gibi  yerlere girip bir kaç video izlemek için bir telefon lazımsa da yine bütçemizi de göz önünde bulundurup böyle bir telefon almalıyız.
 Ram: Telefon donanımlarında belkide en çok baktığımız konu ram’dir. Günümüzde telefonlar 4gb rame kadar çıktı ki bu birçoğumuzun pc’si ile aynı. Fakat her zaman ram’e bakmamız doğru değil. Bence 2gb ram günümüz için yeterli bu yüzden telefonda ram konusunda 2 veya üstü fazlası ile iş görecektir.
 Hafıza: Telefon alırken bir diğer dikkat etmemiz gerek konu da hafıza. 4, 8, 16, 32, 64, 128 ve çok daha fazla hafızaya sahip telefonları piyasada bulmak mümkün fakat kullanmayacağımız hafızaya da para vermek doğru değil. Bu nedenle yapacağımız planda ne kadar dosya kaydedeceğimizi de hesaplayıp buna göre almalıyız. Hafıza konusunda bir diğer önemli kısım da sd kart eğer  sd kart kullanıyorsak telefonun sd kart girişi bulunması önemli.
 Kamera: Günümüzde telefonlar artık neredeyse fotoğraf makinesi gibi resim ve video çekme yolunda ilerliyor. Bu nedenle artık telefon alırken kamera konusuna da çok dikkat ediyoruz. Eğer biz selfie meraklısı  çok resim çeken birisi isek ön tarafı flaşlı kamera konusunda bir çok özellik sunan, eğer fotoğraf çekmiyorsak kamerası bir nebze daha kötü ama diğer donanımları yüksek telefonlara bakmalıyız.
Telefonun nasıl bir performans verdiğini merak ediyorsak da mağazalara gidip telefonu inceleyebilir, benchmark test sonuçlarına bakarak bir nebze de olsa fikir sahibi olabiliriz.

2) Ekstra Özellikler:

Bunlar da telefon alırken dikkat ettiğimiz bir diğer konu parmak izi okuyucusu, nabız ölçer, pusula vb gibi bir çok özellik bulunuyor artık telefonlarda. Fakat biz bu özellikleri kullanmayacaksak ekstra para vermeye gerek yok. Örnek olarak parmak izi okuyucusunu ele alalım kullanım kolaylığı sağlıyor, güvenlik de sağlıyor bu yüzden ben parmak izi okuyucusu olan bir telefon aldım. Fakat telefonda hiçbir şey yapmayacak sadece “Alo” demek için kullanacaksak bu özelliğe pek de gerek yok.

3) Fiyat:

En önemli konulardan biride fiyatı. Telefonlar artık günümüzde ikinci el araba fiyatına kadar çıkıyor. Bu nedenle bütçemizi de göz önünde bulundurmak çok önemli. Bütçemizi iyi değerlendirmeli ve bize en uygununu seçmeliyiz.