0

Telefon Alırken Neler Yapmamalıyız?

Paylaş

İlk başta başlığı yanlış okuduğunuzu düşünebilirsiniz fakat başlığı yanlış Telefon Alırken Neler Yapmamalıyız?okumadınız bu yazımda her yazımın aksine bir ürün alırken neler yapmamanız gerektiğini yazacağım. Bunu yazmamdaki en önemli sebep de telefonların fiyatlarının artık okunamayacak kadar pahalı olması ve çok daha fazlasını ödediğimiz halde gidip bir ömür boyu taksitle telefon almanın hızla yayılması.

Telefon Alırken Yapılmaması Gerekenler;

  1. Paramızın yetmediği telefon için temel ihtiyaçlarımızdan kısmamalıyız.
  2. Paramız yetmediği halde gidip kredi çekip veya sonu gözükmeyen taksitlere girip telefon almamalıyız.
  3. Paramız yetmediği halde sadece son model olsun diye bir telefona 4000-5000₺ vermemeliyiz.
  4. İhtiyacımız olmayan özelliğine gereksiz para vermemeliyiz.
  5. Hiç kullanmayacağımız adını bile bilmediğimiz özellik için “ama bu telefonda da bu özellik var” dememeliyiz.
Artık telefonlar gerçekten gerek vergiler gerekse de firmaların politikaları nedeniyle çok uçuk fiyatlarla satılmaya başlandı. Bu nedenle alırken ihtiyacımız olmayacak özellikler için binlerce lira vermek gerçekten yapacağımız en büyük hata olur. Günümüzde orta sınıf telefonlarla bile yapılmayacak hiç bir şey yokken sadece tasarım veya belki de hayatımızda hiç kullanmayacağımız bir kaç sensör için binlerce liramızı bir telefona dökmemeliyiz.  Hele de temel ihtiyaçlarımızdan kısıp veya borç ile kredi ile taksit ile telefon alma işine hiç ve hiç bulaşmamalıyız.
Günümüzde üst segmentin çok pahalanması nedeni ile orta segmentte ilgi gittikçe artmaya başladı. Bu nedenle de firmalarda orta segmente yüklenip çoğu üst segmentte olan özellikleri bu sınıfa da getirmeye başladılar. Belki üst sınıfta olan tüm özellikler orta da olmasa da orta da tam ihtiyacınız için bir telefon bulmanız %100. Çünkü bazı üreticiler kameraya, bazıları ses kalitesine başkaları başka özelliklere yükleniyor orta segmentte siz de ihtiyacınız neyse gidip onu almalısınız. Diğer çoğu gereksiz özellikler için üst seviye telefon almamalısınız.
Tabii bende para çok nereye harcayacağımı bilmiyorum diyorsanız orası ayrı. O zaman zaten bu yazıyı okumadan gidin gözünüze ilk kestirdiğinizi alın 🙂