0

Tablet Bilgisayar Alırken Dikkat Edilecekler

Paylaş
aliytrklkmz resim  Bir çok kişi bilgisayarda sosyal ağlara giriyor ve internet üzerinden bir kaç ufak oyun oynuyor. Bu nedenle de bir masaüstü veya dizüstü bilgisayar alarak hem fazla yer kaplamasını hemde çok fazla ödemeyi istemiyor. Bunun sonucu olarak da tablet alma fikri aklına geliyor. Buraya kadar her şey güzelken bir mağazaya gittiğinde veya internetten baktığında yüzlerce tabletle karşılaşıyor. 200-300tlden başlayarak binlerce liraya kadar giden tablet fiyatları, çoğu kişi için bir anlam ifade etmeyen gpular, cpular ve onlarca veriyle karşılaşıyor ve ne alacağını bilemiyor. Bu nedenle bu yazımda kararsız kalan veya tam olarak neye bakması gerektiğini bilmeyenler için biraz bilgi vermeye çalışacağım. Tablet alırken;
  1. İlk olarak ekranın kalitesine bakmanız çok önemli. Tabletin büyük bir kısmını oluşturan ekranı kötüyse veya görüntü kalitesi iyi değilse bu sizi mutsuz eder.
  2. Donanımsal olarak gücünün sizin yapacağınız işlemlere yetmesi önemli. Bunun için ilk olarak ne yapacağınızı iyi belirleyin daha sonra bu işlemi hangi donanımlar ile yapabileceğinize karar verin ve bu yönde bir tercih yapın.
  3. Bu kargaşanın içinde bir çok işletim sistemi ile de karşılacaksınız. Bu işletim sistemlerinden size en uygun olanı seçin. Seçerken işletim sisteminin kaç sürüm daha güncelleneceğini de göz önünde bulundurun.
  4. Dokunmatik ekranı kullanmayı sevmiyorsanız veya bu ekran size yetersiz geliyorsa klavye veya kalem sunan seçeneklere bakın.
  5. Alan konusu en çok dikkat etmeniz gereken konulardan biri size ne kadar alan gerektiğini iyi tespit edin ve bu yönde bir model seçin mümkünse hafıza kartı olan modeller seçmeye dikkat edin.
  6. İhtiyacınıza göre standart bir tablet almak yerine ikisi bir arada diye tabir edilen laptop-tablet karşımı cihazlara da bakın. Bunların arasında da size uygunları olabilir.
  7. Fiyat konusunda kendinize bir sınır belirleyin ve tableti almaya gittiğinizde bu fiyatı aşmamaya özen gösterin. Aksi halde kendinizi hiç kullanmayacağınız özellikler için bir ton para vermiş olarak bulabilirsiniz.