Sürekli Tema Değiştirmenin Etkileri - Ali Yatarkalkmaz

Sürekli Tema Değiştirmenin Etkileri

Sürekli blogumun temasını değiştiren biri olarak bu konuda yaşadığım olumlu / olumsuz tecrübeleri paylaşmak istedim. Gördüm ki sürekli temasını değiştirmek isteyen tek ben değilim Sürekli Tema Değiştirmenin Etkileriçevremde de bir çok kişi bunu yapmak istiyor ama özellikle de seo konusunda korktukları için bunu yaparken akıllarında bir çok soru kalıyor bende bu konulara elimden geldiğimce cevaplar vermeye çalışacağım.

1) Seo Konusundaki Etkileri:

Seo konusunda seçtiğiniz yeni temanın hızı çok önemli bir diğer nokta da anahtar kelimeler, meta açıklamalar. Eğer tema değiştirdiğinizde seo açısından etkilenmek istemiyorsanız yapmanız gereken meta etiketlerinizin hepsini kopyalayıp yeni geçtiğiniz temaya da aynen yapıştırmak, bir diğeri de yeni geçeceğiniz temanın mobil ve masaüstü yüklenme sürelerinin eski temanıza göre çok yavaş olmamasına dikkat etmek. Eğer bunları uygularsanız çok da bir etkisi olmadığını söyleyebilirim.

2) Html, Css, Php vb Öğrenme Konusunda Etkisi:

Kullandığınız platforma göre her tema değiştirdiğinizde  tema üzerinde değişiklik yapacağınız için temanın yazıldığı dili de öğrenmiş olursunuz. Ben sürekli Blogger üstünde uğraştığım için artık Html ve Css konularında baya geliştiğimi düşünüyorum. Yine aynı şekilde tema editleme konusunda da kendimi baya ilerlettim. Yani tema değiştirmenin sadece olumsuz değil olumlu yanları da var.

3) Bilinirlik Açısından Etkileri:

Bu konuda biraz sorun yaşatacağı bir gerçek. Daha önce birisi sitenize girdiyse temanız değişince sizin siz olduğunuzu anlaması zor olabilir. Bu durumda kalmamak için de yapabileceğiniz bir şey var ki o da logo kullanmak. Logo kullanmanın faydalarını Bu yazımda uzun uzun anlatmıştım. İsterseniz onu da okuyabilirsiniz.

4) Yazı Tasarımı Açısından Etkileri:

Eğer yazılarınızın temanızla uygun olmasına dikkat ediyorsanız en büyük sorunu bu konuda yaşıyorsunuz. Çünkü her tema değiştirdiğinizde yazılarınızı güncelleme imkanınız olmuyor. Bu nedenle bu konuda sizi üzeceğini söyleyebilirim.
Share

Benzer Yazılarım...

14 Yorum

 1. Çok önemli bir konuya değinmişsiniz. Özellikle marka algısı yönünden bu çok büyük bir sorundur. Dikkat ederseniz dünya devleri 20 yıl 30 yıl gibi süreler kurumsal kimliklerini değiştirmezler. Anlık bir hata, hatalı bir tema seçimi o zamana kadarki tüm çabaları yok edebilir. Baştan iyi düşünüp planlayıp uzun süre değiştirmemek taraftarıyım temayı.

 2. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Çok haklısınız ama çoğu insan gibi bende maalesef güzel bir tema bulunca dayanamıyorum.

 3. Azad Avşar dedi ki:

  Yazınız gerçekten çok faydalı olmuş Ali bey.

 4. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Hoşunuza gitmesine çok sevindim 🙂

 5. Yakup Topcu dedi ki:

  Ne kadar önemli bir konuya değinmişsiniz. 🙂 Seo ya etkileri herkes tarafından olumsuz değerlendiriliyor ancak tecrübelerime göre bir sıkıntı yaşamadım.

 6. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Bende bir sorun yaşamadım şimdiye kadar. 🙂 Yorumunuz için teşekkür ederim.

 7. Bilgibirlik dedi ki:

  Bu konudaki tecrübelerinizi paylaşmanız yeni blog açıcak olanlara güzel bir bilgi olmuş. Elinize sağlık.

 8. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Beğendiyseniz ne mutlu bana 🙂 yorumunuz için teşekkür ederim.

 9. Hidayet Zorlu dedi ki:

  Bende surekli tema degistiren bloggerlardan biriyim ve bu bana Html,Css,Php ogrenme konusunda cok yardimci oluyor

 10. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Evet çok haklısınız. Bende sürekli kurcalıyorum bu nedenle temamı. Sağını solunu değiştirip duruyorum 🙂

 11. Samet AYDIN dedi ki:

  Eski sitemde sürekli değiştiriyordum. Artık yenisinde yeni bir beyaz sayfa açtım kendime. Sabit tutmak istiyorum düzgün bir şey bulunca. Umarım 🙂

 12. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Bende her tema değiştirdiğimde bu sefer bu son olacak diyorum ama en fazla 2 ay sonra yine değiştiriyorum 😀 Bu sefer temamı çok sevdim umarım bununla biraz olsun ilerlerim 🙂

 13. Bilgimsel Blog dedi ki:

  Güzel ve kimsenin değinmediği bir konuya değinmişsiniz. Faydalı bilgiler içeriyor. Yeni temanın hızı ve meta kodlar çok önemli. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir