10

Subdomain (Alt Etki Alanı) Nedir?

Paylaş
Sub Domain Nedir?

Subdomain adından da anlaşılabileceği gibi alan adınızı kullanarak oluşturabileceğiniz alt alanları gösterir. Yani örnek olarak alan adınız aliyatarkalkmaz.com.tr ise aaa.aliyatarkalkmaz.com.tr, forum.aliyatarkalkmaz.com.tr, blog.aliyatarkalkmaz.com.tr şeklinde olan adreslerde sizin alt etki alanlarınız olacaktır.

Subdomain Nerelerde Kullanılabilir?

Subdomainin bir çok kullanım alanı mevcuttur. Buna bir örnek vermek gerekirse borsa ile ilgili bir site açtınız diyelim adı da deneme.com diyelim bu kısmı bir blog tarzında bilgi paylaşımı için kullanırken buna forum.subdomain.com şeklinde sub domain oluşturup buraya da bir forum cms sistemi kurabilir böylelikle aynı site üstünde hem blog hem de forum sitesi kurabilirsiniz.

Yani Subdomainler size aslında aynı alan adına birden fazla cms sistemi kurmanızı, farklı bir alan açmanızı, forum, blog vb gibi bir çok oluşumun olduğu yapıları sunmanızı sağlar.

Subdomain Nasıl Oluşturulur?

Subdomain oluşturmak için sitenizin yönetim paneline girip buradan Subdomain (veya Türkçe ise Alt Etki Alanı) kısmına gelin. Daha sonra oluşturmak istediğiniz alt alanın ismini yazarak oluştura basınız. Burada dikkat etmeniz gereken nokta her hosting firmasının subdomain oluşturmanıza izin vermemesi ya da verse bile buna sınır koymasıdır. Bu nedenle eğer birden fazla alt etki alanı oluşturmanız gereken bir proje yapacaksanız mutlaka hostinginizi almadan önce kaç adet subdomain izni verildiğine bakın.